Най - вълнуващия въпрос зимно време.
tatkoM - напреднал
Здравейте :)
В процес сме на проектиране на къща - 2 х 70 кв. м. на парцел от 600 кв. м. С цел да намалим разходите за отопление сега и в предвид нарастващите ценив бъдеще имам идея да се отоплява къщата с темопомпа "земя-вода".

Моля за Вашето становище, относно този тип отопление и впечатления от ползването на такова, ако има такива съфорумци.

Бих се радвал и на помощ от ваша страна при изграждането на отоплителната инсталация.

Благодаря предварително на всички.
tatkoM - напреднал
Да добавя, че идеята за отоплението включва водно и стенно подово отопление с помощта на термопомпата. Мисля сам да изградя инсталацията в къщата, както и положа серпентината в двора. :roll:
BobyB - специалист
tatkoM написа:
Да добавя, че идеята за отоплението включва водно и стенно подово отопление с помощта на термопомпата. Мисля сам да изградя инсталацията в къщата, както и положа серпентината в двора. :roll:
Като има подово, защо ти е стенно? Просто си направи добра топлоизолация, хем и разходите ще са по-малки.
tatkoM - напреднал
Добре, може би BobyB си прав, а аз изходих от опита на една украинска архитектка, отопляваща своята пасивна къща именно по този начин.
BobyB - специалист
tatkoM написа:
Добре, може би BobyB си прав, а аз изходих от опита на една украинска архитектка, отопляваща своята пасивна къща именно по този начин.
Интересно, каква е тази пасивна къща която се отоплява толкова динамично? Звучи като оксиморон :) Нали идеята на пасивната къща е да не се нуждае от отопление.
Иначе аз изолирах с 10 см и сложих водно подово за термопомпата. Доволен съм засега, но то същинската зима още не е дошла. Каква термопомпа, с каква мощност, отворена или затворена, ще подгряваш ли битова вода и прочие въпроси... Каква ти е идеята по подробно?
tatkoM - напреднал
Идеята е, с термопомпата и посредством подовото /евентуално с добавка на стенното/ да се отоплява къщата. Както споменах, предвиждам, да бъде на два етажа от по 70м2. Ако е възможно и рентабилно, бих включил и подгряване на битова топла вода. Не знам до колко е възможно, защото от форума останах с впечатление, че за подово температурата на водата в системата не следва да е много висока, а от там и ниска температура на затопляне на битовата топла вода.

А BobyB, сам ли изгради своята система и би ли помогнал със съвети, за да направя и аз своята.
На първи етап, трябва да говоря с архитекта може би, да предвиди и някакво малко помещение в сградата, за нещо като абоната станция? :?
tatkoM - напреднал
Ето сайта от който реших да сложа и стенна отоплителна инсталация:

http://www.ernst.kiev.ua/fachwort_ru.html[url][/url]

http://www.ernst.kiev.ua/Passiv-Haus_ru.html
torbalan - Дървен философ
аз съм с термопомпа със закопани медни тръби и обикновени радиатори...

то верно, че месеца е доста топъл, но за сега бачка ектсра :)

ако имаш подпочвена вода - това е най-добрия вариант...

ако не - закопаваш медни тръби и т.н. при мен е така...

ако искаш - пиши на скайпа ми (djstefanov), че тук може и да пропусна да отговарям, ако питаш нещо :)
tatkoM - напреднал
Благодаря на torbalan, а темата ще продължа с всички, които се интересуват от нея. :)
BobyB - специалист
tatkoM написа:
Идеята е, с термопомпата и посредством подовото /евентуално с добавка на стенното/ да се отоплява къщата. Както споменах, предвиждам, да бъде на два етажа от по 70м2. Ако е възможно и рентабилно, бих включил и подгряване на битова топла вода. Не знам до колко е възможно, защото от форума останах с впечатление, че за подово температурата на водата в системата не следва да е много висока, а от там и ниска температура на затопляне на битовата топла вода.

А BobyB, сам ли изгради своята система и би ли помогнал със съвети, за да направя и аз своята.
На първи етап, трябва да говоря с архитекта може би, да предвиди и някакво малко помещение в сградата, за нещо като абоната станция? :?
Не съм я правил лично, фирма прави подовото, колекторите, щранговете и прочие а термопомпата е от друга фирма. Аз проучих доста подробности кое как се прави за да контролирам но не посмях да го правя сам.

Тема "Отопление с термопомпа земя-вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: