• 1
  • 73
  • 74
  • 75
  • 76
  • 77
  • 315
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
n.ganev - майстор
Christo написа:
В Троян1... Как ме разконспирира?
Ами лесно - чета :yawinkle: . След малко ще звънна на Л.Райковски че скоро не съм го чувал.
Christo написа:
В Троян има много производители, повечето съм ги тествал. Качествените не са чак толкова много
Есента пуснах едно Фероли в Троян и останах изумен от пелети - собственика казва че няма грам шлака. На няколко пъти като наминавах и аз се уверих.
LazarGanev - "Велик майстор"
Christo написа:
Лазаре, дай малко повече инфо за слънчогледовите пелети, ако е възможно. От къде, как горят и т.н.?
Ами какво да кажа - слънчогледовите пелети от различните производители са много различни, няма никаква стандартизация, както при дървесните. И производителите са различни категории
- производители на ядки, чийто отпадък е само люспата
- производители на олио, чийто отпадък съдържа мисля и добре изцедени ядки
- има и такива, които купуват на едро отпадък от първите 2 категории и ги преработват
Пускал съм много горелки и котли на слънчоглед и съм виждал най-различни слънчогледови пелети по форма, цвят, диаметър, твърдост, съдържание на прах. Въпреки че съм с горелка Грейко, която ги гори без проблем, до Нова Година бях с един неподходящ котел, труден за почистване и не смеех да горя слънчогледови, понеже нямам възможност да го чистя често. Освен това имаше и ниско КПД и до Нова Година ми изгори 3тона дървесни пелети - да речем за 2 месеца и половина, което се пада по тон и нещо на месец или да речем по 400лв на месец, което си е прекалено много за 150-160м2 отопляеми. Няколко студени дни по празниците (-10*С) ми гореше по 5 чувала - настръхна ми косата. Имах идеи за преправяне на един или друг котел, но реших, че докато се моткам ще изгоря още един тон пелети на вятъра и реших, че няма смисъл да губя време. Едва дочаках първия работен ден 5 януари за да поръчам новия котел (Грейко) и на 7-ми вечерта вече работеше. Притежава 3 големи предимства:
- има много място под горелката за пепел,
- много лесно се чисти и разбира се
- високото КПД - над 92% съм мерил, а на стария котел 63-67%
Стига толкова за котела, знам че звучи рекламно, но нямаше как да не го спомена, защото слънчогледовите пелети не са за всеки котел и всяка горелка. Досега съм имал допир само с 2 модела котли, които ги горят успешно - Pelletherm 30v.2 и Greyko Expert + RB. Разбира се RB може да гори слънчоглед и с други котли, но трябва по-често чистене на пепелника.
Та с новия котел вече купих 10 чувала слънчогледови по 200лв/т за проба, но нямаше повече там, откъдето ги взех, затова януари го изкарах с каквото намеря. На 3 февруари купих 3 бигбека слънчогледови, излязоха 2080кг х 150лв/т и като гледам ще ми стигнат за 2 месеца (без 2-3 дни) или среден разход 2080кг : 55дни = 38кг/ден. Или месечно погледнато - по 150лв/месец, нека да е 180-200, пак съм съгласен, не може да се сравнява с предишните 400лв/месец. Вече въобще не се замислям за разхода, не ме боли главата :) . Къщата ми не е с кой знае каква изолация - 5см стиропор лепен на топки, директно върху тухлите. Вътре е мазилка, отдолу не се топли, отгоре слабо. Виждал съм доста по-добри слънчогледови пелети, но на по-висока цена. Тези са ф8, ронливи, с доста прах, но не ми се е налагало да чистя бункера - явно шнека успява да дърпа и прахоляка. Вечер се вясвам да напълня бункера, на 4-5 дни чистя пепелника, на месеца котела - и разхора и слугуването ме устройват вече, Друга алтернатива нямам - газ не очаквам скоро да дойде до нас, за въглища и дърва не мога и да си помисля :) . По цял ден ме няма, децата са на смени, отоплявам и жилището на баща ми, така че трябва да е автоматизирано и с възможно най-малко грижи.
n.ganev - майстор
LazarGanev написа:
Тези са ф8, ронливи, с доста прах, но не ми се е налагало да чистя бункера - явно шнека успява да дърпа и прахоляка.
Да шнека се справя с прахоляка но когато има и твърди пелети - иначе ТЦ.
filmatoplo - майстор
Феролито може ли да гори слънчогледови пелети , не съм пробвал , ако сте горили кажете става ли ,че да не издъня някой . :)
nanko - специалист
LazarGanev 150 лв. на месец за 160 м2. не е ли много? Аз 60 м2 ги отоплявам с 1 климатик и един радиатор адакс. Сметките в сравнение с лятото (когото пак се ползва климатика) са с 40-50-60 лв. повече. Та за това ми се вижда много тази цифра. Като сложиш и занимавката за купуване на гориво, зареждане, почистване и малко ми се обезсмисля инвестицията за отопление с твърдо гориво.
klintan - специалист
nanko написа:
LazarGanev 150 лв. на месец за 160 м2. не е ли много? Аз 60 м2 ги отоплявам с 1 климатик и един радиатор адакс. Сметките в сравнение с лятото (когото пак се ползва климатика) са с 40-50-60 лв. повече. Та за това ми се вижда много тази цифра. Като сложиш и занимавката за купуване на гориво, зареждане, почистване и малко ми се обезсмисля инвестицията за отопление с твърдо гориво.

А тези 60 кв.м. дето ги отопляваш апартамент ли са ,защото ако е така сравнението е некоректно,Lazar Ganev топли къща.
nanko - специалист
Да, апартамент е. Възможно е да не ми е правилно сравнението, затова писах тук за да си изясня нещата. И така се поражда следващия въпрос, ако отоплява 160 м2 къща с климатици колко ще е тока? Защото по мой сметки (много е възможно да не са верни) излиза, че или е същото или е малко по-скъпо, но за сметка на това няма хамалогия.
n.ganev - майстор
filmatoplo написа:
Феролито може ли да гори слънчогледови пелети , не съм пробвал , ако сте горили кажете става ли ,че да не издъня някой . :)
Може, НО си иска сериозно чистене на скаричката.
ico_3 - специалист
Защо на чувалите на пелетите не пише фирма производител,адрес и други такива неща.Тази година пробвах 4 5 вида пелети и никъде не видях подобно нещо.Има си разни надписи но дотам.
LazarGanev - "Велик майстор"
nanko написа:
LazarGanev 150 лв. на месец за 160 м2. не е ли много? Аз 60 м2 ги отоплявам с 1 климатик и един радиатор адакс. Сметките в сравнение с лятото (когото пак се ползва климатика) са с 40-50-60 лв. повече. Та за това ми се вижда много тази цифра. Като сложиш и занимавката за купуване на гориво, зареждане, почистване и малко ми се обезсмисля инвестицията за отопление с твърдо гориво.
Да е много ли? Ами не знам, от моя опит 1лв/м2 е отличен и трудно постижим резултат за наистина отоплено жилище. Дори 2лв/м2 го смятам за много добре. Въпрос на гледна точка. Не искам да сравнявам подово или радиаторно отопление на всяко кътче от жилището с отопление с един климатик. От друга страна ти плащаш същото (1лв/м2) и щом така ти харесва, значи няма за какво да спорим. Моето мнение за климатика е по-различно. Предвидил съм място за захранване на подовото от термопомпа, но повече заради изследователска тръпка.
ico_3 написа:
Защо на чувалите на пелетите не пише фирма производител,адрес и други такива неща.Тази година пробвах 4 5 вида пелети и никъде не видях подобно нещо.Има си разни надписи но дотам.
Хе, хе, попадал си все на менте проиводители :wink:
  • 1
  • 73
  • 74
  • 75
  • 76
  • 77
  • 315

Тема "Мнение за производители на пелети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: