Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kpacи - специалист
tyrnokop написа:

1. Означава ли това, че бойлерът трябва да се преработва като фланецът му се пробие и се завари допълнителна тръбичка?
Можеш на входа и изхода на бойлера да сложиш по една тетка и тогава няма да се налага да дупчиш фланеца. Но и аз като колегите мисля, че този топлообменник е излишен. Или сложи серпентина или направо вържи към тетките.
filmatoplo - майстор
Имам няколко слънчеви инсталации изградени със пластинчати топлообменници -резултата е по добър от серпентина. За малките системи ползвах бойлери на Матев 200 литрови без серпентина -закачам ги на стойка на стената един до друг -примерно 4 или 5 броя.Размера на топлообменника е колкото консервена кутийка -копърка. :wink: 260-315 лева.Прави се с 2 помпи -първата помпа върти кръга на слънчевата и върти панели -топлообменник с антифриз , втората помпа върти кръга бойлер -топлообменник с водата за къпане .
tyrnokop - специалист
kpacи написа:
Можеш на входа и изхода на бойлера да сложиш по една тетка и тогава няма да се налага да дупчиш фланеца.
Tова не мога да си го обясня. Моля за картинка.
filmatoplo написа:
Имам няколко слънчеви инсталации изградени със пластинчати топлообменници -резултата е по добър от серпентина.
От това, което четох излиза, че поради силно оребрената структура вътре в топлообменника, топлообменът е много интензивен, а оттам и ефективността се качва. Друг е въпроса, че страшно много грее и въпреки това незнайно защо не беше топлоизолиран.
kuuuuuul - майстор
Ако имаш впредвид тези колектори http://www.integral2005.com/online.html не си заслужават аз ги следя отдавна още когато бяха 3бр и постигаха същите резултати като мойте два обикновенни.Топлообменика струва колкото бойлера със серпентина ,така че не виждам смисъл от него.
tyrnokop - специалист
kuuuuuul написа:
Ако имаш впредвид тези колектори http://www.integral2005.com/online.html не си заслужават аз ги следя отдавна...
Точно тези.
Ако искам към стария бойлер да свържа системата най- лесно и евтино излиза добавянето на серпентина, така ли да разбирам?
Груба сметка: 2 помпи по 130 + 1 топлообменник по 280 + прилежащите към помпите фитинги 30= 570 лв
kpacи - специалист
tyrnokop написа:
Tова не мога да си го обясня. Моля за картинка.
ето

Прикачен файл

pp1.gif
pp1.gif (15.77 KиБ) Видяна 10302 пъти
kuuuuuul - майстор
tyrnokop написа:
kuuuuuul написа:
Ако имаш впредвид тези колектори http://www.integral2005.com/online.html не си заслужават аз ги следя отдавна...
Точно тези.
Ако искам към стария бойлер да свържа системата най- лесно и евтино излиза добавянето на серпентина, така ли да разбирам?
Груба сметка: 2 помпи по 130 + 1 топлообменник по 280 + прилежащите към помпите фитинги 30= 570 лв
Ето,виждаш ли колко е проста сметката макар и приблизителна,по натам сам можеш да си направиш изводите според това колко искаш да инвестираш. :prost:
tyrnokop - специалист
Благодаря на краси за картинката. Между възвратния клапан на студената вода и бойлера казват, че не трябва да се монтира никаква друга арматура.

Пробих фланеца и нагънах серпентината. Заварката мога ли да я направя с припоя, който използвам при заваряване на медни фитинги? Сигнатурата му е Sn97Cu3.

Благодаря.
filmatoplo - майстор
Горната рисунка не е тъй , съвсем по друг начин се свързва. Обяснете ми какъв е пътя на водата в покой-без къпане и при къпане -черпене на вода.И нарисувайте местата на помпите и кога работи едната кога другата . :)
kpacи - специалист
Помпите се връзват успоредно. Когато работи едната работи и другата.

Прикачен файл

pp1.gif
pp1.gif (16.04 KиБ) Видяна 10243 пъти

Тема "Топлообменник - свързване към бойлер без серпентина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: