trichko.bg

НаправиСам.bg

Майстори сам с форума на НаправиСам.bg
Бигор-ИН Метални Керемиди и Улуци   Конструктори ЛЕГО на уникални цени   Сублимация.BG   LED осветление   
Дата и час: Вто Сеп 02, 2014 6:41 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 53 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 17, 2010 11:14 pm 
специалист
Аватар

AntonBM написа:
Съмнявам се, че пластинчатият топлообменник ще успее да направи естествена гравитачна циркулация. Все пак е възможно... Това може да се разбере, само ако се пробва.

Смятам да пробвам. Последните дни отправих редица запитвания към фирми, предлагащи топлообменници. Ценовата разлика е доста голяма. Започва се от 300 лв и се стига до 100 лв. Като последното, което бие по цена всички други е линка от 2V6.
2v6 написа:
Загрятата от топлообменника вода през тръбата 1 се изкачва в бойлера. Студената вода от дъното на бойлера през тръбата 2 слиза в топлообменника.

Новата тръба 1 на схемата ти колко висока я пускаш във водосъсдържателя? Горе-долу колкото тръбата на топлата вода?
Захващането към фланеца със заварка ли го правиш или с резбови накрайници да се получи нещо като имитация на щуцер?

2v6 написа:
Започна ли новата серпентина? Колко дълга тръба ще използваш?

Купих два метра тръба, смятам да я навия цялата. Утре трябва да съм я направил.

2v6 написа:
В линка отдолу може да видиш топлообменник подходящ за панел с ефективна площ 1-2 м2:
http://cgi.ebay.de/12-Platten-Warmetauscher-Plattenwarmetauscher-/200514457201?pt=Solaranlagen&var=&hash=item746ab74635

Благодаря.

В документа на стр.26 е описана процедурата чистене. Записано е, че почистването се прави със слаба фосфорна или оксалова киселина. Колега 2V6, такава операция правиш ли с твоя топлообменник? И ако да - тези киселини сам ли си ги приготвяш или пазаруваш от аптеката или ...? Последното изречение казва: да се чисти на равни интервали, като не е казано с каква продължителност са интервалите.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 18, 2010 9:25 pm 
майстор
Аватар

tyrnokop написа:
Новата тръба 1 на схемата ти колко висока я пускаш във водосъсдържателя? Горе-долу колкото тръбата на топлата вода?
Захващането към фланеца със заварка ли го правиш или с резбови накрайници да се получи нещо като имитация на щуцер?

При мен бойлера си имаше два извода заварени отдолу. Дирекно са на дъното, без да влизат навътре, но разстоянието между тях е около 80 см - бойлера е хоризонтален.
Тръбата 1 на схемата не е нова, а съществуващия на твоя бойлер вход за студена вода. Допълнително ти трябва само една нова тръба директно на дъното. За по-добра циркулация е хубаво тръбите 1 и 2 да са по-широки - примерно за топлообменник 0.15 м2 е добре да са 3/4". Тръбата 1 е добре да влезе по-нависоко, но не повече от 20 см.

tyrnokop написа:
В документа на стр.26 е описана процедурата чистене. Записано е, че почистването се прави със слаба фосфорна или оксалова киселина. Колега 2V6, такава операция правиш ли с твоя топлообменник? И ако да - тези киселини сам ли си ги приготвяш или пазаруваш от аптеката или ...? Последното изречение казва: да се чисти на равни интервали, като не е казано с каква продължителност са интервалите.

Вече 6-та година не съм забелязал влошаване на работата и затова не смятам скоро да правя такава процедура.
Ако водата е твърда и топлообменника се загрява често над 50 градуса ще трябва и по-често (поне веднъж годишно) да го промиваш.
Този проблем го има дори в по-голяма степен при вградената в бойлера серпентина. Там котления камък се отлага по-бързо, защото скоростта на обтичане е по-ниска.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 19, 2010 6:56 am 
майстор
Аватар

Нашата вода тук се замърси доста тоест батак -това като се нагрее и се лепи отлага по всичко -за 2-3 години скапва всякакви компоненти .

Последна промяна filmatoplo на Нед Сеп 19, 2010 7:07 am, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 19, 2010 6:59 am 
майстор
Аватар

В документа на стр.26 е описана процедурата чистене.
При мене не се отваря,а тази процедура ме интересува.Моя ТО беше стар и запушен/свален точно от такава с-ма/,чистих го с киселина от акумулатор и се отпуши.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 19, 2010 7:16 am 
майстор
Аватар

Веднъж един мой топлообменник престана да топли -като го свалих текна ръжда от него -бях го монтирал на черен индустриален бойлер 700 литра Разградски -тоест бойлера беше без втрешно покритие , чисто нов си беше обаче за 2 години край .Това преди да излезнат емаелираните на Елдоминвест Варна и Сънсистем Шумен , после клиента го кара някъде в Бургас имало цех за промивка на всякакви уреди главно кафемашини , та тогава разбрах че с кисилина става.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 19, 2010 9:40 pm 
специалист
Аватар

2v6 написа:
Тръбата 1 на схемата не е нова, а съществуващия на твоя бойлер вход за студена вода. Допълнително ти трябва само една нова тръба директно на дъното. За по-добра циркулация е хубаво тръбите 1 и 2 да са по-широки - примерно за топлообменник 0.15 м2 е добре да са 3/4". Тръбата 1 е добре да влезе по-нависоко, но не повече от 20 см.

Разбирам. Днес навъртях серпентината. Изводите са следните:
1. При 12 мм тръбичка с дебелина на стената 1мм ако се опитате да навъртите с диаметър по-малък от 8 см тръбата става на елипса, като късия диаметър е много по-малък от дългия, честно казано направо се приплесва.
2. При парче 2 м от горепосочената тръба не може да се направят повече от 5 витки. Една витка излиза с дължина на окръжността около 31 см. 5 по 31 са 155 + огъвката за правия край стават 2 м и даже не достига. Утре ще публикувам снимките.
3. Огъването на серпентина не е толкова лесно колкото си мислех. При условията, с които разполагах са нужни двама души.
4. Все още не съм наясно какъв припой да използвам за заварка на тръбичката към фланеца.

2v6 написа:
Вече 6-та година не съм забелязал влошаване на работата и затова не смятам скоро да правя такава процедура.
Ако водата е твърда и топлообменника се загрява често над 50 градуса ще трябва и по-често (поне веднъж годишно) да го промиваш.

Преди 2 години почиствах бойлера. Изпаднаха 2/3 кофа вавовикови образувания, котлен камък, налеп, нагар или там както се нарича. Преди една седмица ми се отвори мегдан да направя проверка и пак го почистих - пак 2/3 кофа. Нагревателят беше заприличал на капсуловано изделие, не се виждаха ни тръбички, ни чудо. Става дума за град Добрич. Ще съм благодарен ако колегата 2v6 сподели в кой край на България е системата му.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 19, 2010 9:53 pm 
майстор
Аватар

tyrnokop написа:
...
Преди 2 години почиствах бойлера. Изпаднаха 2/3 кофа вавовикови образувания, котлен камък, налеп, нагар или там както се нарича. Преди една седмица ми се отвори мегдан да направя проверка и пак го почистих - пак 2/3 кофа. Нагревателят беше заприличал на капсуловано изделие, не се виждаха ни тръбички, ни чудо. Става дума за град Добрич. Ще съм благодарен ако колегата 2v6 сподели в кой край на България е системата му.

В близост до Софийското поле. В тази част водата е мека - разтваря котления камък и други варовици...

Може да използваш устройство за омекотяване на водата.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 19, 2010 10:27 pm 
специалист
Аватар

2v6 написа:

Да, може би трябва да се поинтересувам за омекотителна станция

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 20, 2010 11:18 am 
специалист
Аватар

2v6 написа:
tyrnokop написа:
...

В близост до Софийското поле. В тази част водата е мека - разтваря котления камък и други варовици...

В софйиско водата е около 20 менски градуса твърда !!! проверено е и спор няма. В София е около 2-3.
Аз съм с такава инстлация и реших проблемите с водата радикално.
ако някой има интерес мога да споделя инфо.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 20, 2010 3:09 pm 
специалист
Аватар

ibogdanov написа:

Mоля да споделиш.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 20, 2010 3:55 pm 
майстор
Аватар

Нещо такова ли имате в предвид http://www.zita-ruse.com/index.php?opti ... &Itemid=64
в момента съм в Русе и се чудя да ли да си купя :?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 21, 2010 11:20 am 
специалист
Аватар

tyrnokop написа:
ibogdanov написа:

Mоля да споделиш.

споделям.
Като начало, устройството на ЗИТА Русе е в пъти по-ефтино от моето и явно работи.Поне така го рекламират.
Моето е инсталация с йонообмена смола. Баща ми беше дълги години шеф на една централа и те така омекотяваха водата.
Фирмата производител е Интерхема - http://www.interhema.com/products.aspx?productid=40&snimki=yes

това е галерия с техни неща.
на първата снимка гор е автоматичната система за йонообмен, тя е скъпа, но не се занимаваш с досадното регенериране на смолата.
Поради чисто финансови причини, аз избрах възможно най-еффтиния вариант. Като ползвах смола от друго място ( работила ).
Смолата, като цена, е горе долу на цената на останалата част от съоражението.

ето го моето нагледно -

цялата система

Изображение

единия филтър (10 микронен преди вътрешната инсталация)
Изображение

двата филтъра и колоната със смола. Първия филтър е с активен въглен и т.н.. Служи за грубо очистване и премахване на разните миризми и химии. От него водата влиза в 500 литра резервуар и от там с хидрофора се подава към сградната инсталация.
Изображение
На мястото на празния кран имаше магнет вентил... но това е една друга сага.

Изображение
Съда за соловия разтвор. С него се регенерира смолата. Честотата на регенерация зависи от твърдостта на водата. При мен ( село Пролеша, Софийско, твърдостта е около 18 градуса) регенерацията е един-два пъти на месец с 50 литра солов разтвор.
След регенерация водата е практически с 0 градуса обща твърдост. Няма възможност за какъвто и да е контрол на твърдостта.
Буфера на водата остава много висок ( свойството на водата да си променя PH'то).

В общи линии това е.

Управителя на Интерхема е супер печен. Занимаваше се с моята инсталацийка, както с големите си обекти. Разбира си от специалността и е адски коректен.
Не му правя реклама, но съм изключително доволен.
Препоръчвам ви го.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 21, 2010 8:32 pm 
специалист
Аватар

tyrnokop написа:
4. Все още не съм наясно какъв припой да използвам за заварка на тръбичката към фланеца.

А защо да заваряваш тръбата. При мен на серпентината на слънчената инсталация е с медна част като нипел със широка периферия и уплътнител гумен, а от долу под фланеца с гайка. на същата резба се завиват и свързващите фитинги.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 53 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Часовете са според зоната UTC + 2 часа