• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
tyrnokop - специалист
Моля за съвети , препоръки или критики на схемата по-долу.
Изображение
Интересуват ме главно две неша:

1. Тръбният път грубо казано има формата на буква U. Тъй като в участъка "Хол, коридор" тръбите ще бъдат вкопани в пода (най-ниската част на системата) как да реализирам пълно източване на системата? Ако монтитам кран на входа на колектора ще бъде източено съдържанието на бойлера и колектора, но не и на вкопаните в пода тръби.
2. Най- високата точка на системата е входа на серпентината на бойлера. Смятам от монтирания в тази точка предпазен вентил да пълня системата. След което да отворя кран 16 за да се донапълни контура. И накрая затварям кран 16. Коректно ли е това?
tyrnokop - специалист
За какво служи кран 10?
Кранове 10 са за да не се разлива пропилен -гликол, ако се наложи да разкачам бойлера. Кранове 6 съм ги сложил със същата цел - ако се наложи разкачане на помпата за ремонт.
...че няма как да се обслужва филтъра, тъй като е извън крановете...
Да наистина, сбъркал съм че не съм вместил филтъра между двата крана 6.
И защо помпата е обърната на обратно?
Помпата е обърната? Моля да поясниш.
А възвратния клапан за какво е...
Бойлерът ми е най- високо. Прав си, Time2Burn. Няма начин топлоносителят да започне да се спуска надолу към колектора нощем. Махам го.

Моля, ако има още шантави неща - казвайте.
tyrnokop - специалист
Относно въпросите в началото за пълнене и празнене на системата какво ще ме посъветвате?
filmatoplo - майстор
На сл колектор сложи също автоматичен обезвъздушител на топлия изход .
tyrnokop - специалист
Като казваш тройник с кран - синия кран под помпата ли имаш предвид?
http://www.mediteh96.com/solar/trojnik.bmp
Ако да - мога ли да наливам ръчно без да използвам помпа?
Изображение
Имам помпа от Перла 05, с която мога да направя постановката на показаната картинка по-горе. Но това ще означава, че трябва втори тройник с кран и възвратен клапан. Та отново се връщам на въпроса пълненето може ли да се извърши ръчно и как точно.
Същият въпрос и за празненето, като за моята схема къде точно трябва да монтирам кран или както се казва там, за да направя цялостна смяна на топлоносителя?
filmatoplo - майстор
Точно както на картинката ги пълня мойте системи с ел помпа.А ти направи както казва Тиме - напълни системата и изчакай една нощ да излезе въздуха хубаво , за целта включи помпата да работи цяла нощ без да палиш печката.
tyrnokop - специалист
Time2Burn, схемата ми е такава, че 2/3 от тръбното трасе ще върви вкопано в пода. Какво имам предвид: целият тръбен път е 30 м, от които 21 м са в пода. Преди стартирането на системата от други колеги във форума знам, че първоначалното напълване е с вода за да се оберат малки боклучета и прашинки и да се види къде евентуално ще има теч.
Дори да остане няколко метра тръба неизпразнена, не е фатално...
Когато реша да направя източване, така че да налея от работния флуид, водата в тези 21 м тръби остава. Същото ще се случи и с последваща смяна на работния флуид. Системата винаги ще съдържа 2/3 от стария флуид. Това проблем ли е?
romanpm - майстор
Щом бойлерът е по-нависоко бих те посъветвал да прекараш тръбите /ф20/ под наклон през и по стените като оставиш само разширителния съд така спестяваш 90% от "железарията" и системата ще работи безупречно и много по-икономично - не консумира ток и не проверява постоянно има ли слънце с което топли "гълъбите" респективно колектора което се чувства особенно когато слънцето е мижаво , а дозатоплянето не е проблем да се направи на ток :wink:

Прикачен файл

Схема слънчев.jpg
Схема слънчев.jpg (18.75 KиБ) Видяна 9763 пъти
tyrnokop - специалист
бих те посъветвал да прекараш тръбите /ф20/ под наклон през и по стените като
romanpm, за съжаление имам участък, в който тръбите пресичат коридора ми напречно и твоята идея е неприложима.

Прилагам втора редакция на схемата. Ако смятате че има още нещо за доизкусуряване - моля, казвайте.
Изображение
filmatoplo - майстор
По принцип между кран 6 и помпа 3 се монтира възвратна клапа .На първата схема е като номер 7 .
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Съвет за схема на затворена система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: