• 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
Детски залъгалки са това, да! Поне във варианта, в който ги ползвате.
rumeniak - специалист
Фолиото е ефективно и върши работа. Сега има и отоплителен кабел за под плочките в банята или коридора. Монтирах такъв кабел в няколко бани, включително и моята. Е няма такъв кеф. Сложих и проточен трифазен бойлер 18KW, и сега децата само си търсят повод да влязат да се къпят :)
LazarGanev - "Велик майстор"
Преди 20г пак беше на мода ел.подово отопление, вярно че си кеф, и от ЧЕЗ се кефят :wink:
fu4ko - специалист
LazarGanev написа:
Детски залъгалки са това, да! Поне във варианта, в който ги ползвате.
С 200вата се вижда какъв е ефекта.Ако се направи както си му е реда друго ще казва.Ако живеех в нормална държава бих си сложил инфрачервен отоплител.
VLADO66 - майстор
fu4ko написа:
LazarGanev написа:
Детски залъгалки са това, да! Поне във варианта, в който ги ползвате.
С 200вата се вижда какъв е ефекта.Ако се направи както си му е реда друго ще казва.Ако живеех в нормална държава бих си сложил инфрачервен отоплител.
Искаш да кажеш с нормални доходи :) ,щото в нормалната държава пак си харчи толкова.
rumeniak - специалист
LazarGanev написа:
Преди 20г пак беше на мода ел.подово отопление, вярно че си кеф, и от ЧЕЗ се кефят :wink:
Това което е било преди 20 години и това което е сега нямат нищо общо!!! Сега е Инфрачервен немагнитен отплителен кабел! Не е реотан който греее яко и създава вредно магнитно поле! И сметката за тока е съвсем нормална за този начин на отопление. Ако искаш кеф извади лев. При този начин на отопление говорим за комфорт и спокойствие. Иначе най истинско е на дърва и въглища, но като сложа влаченето мръсотията и опушването, ми се разваля целия кеф. Може да сложа една каминка на етанол ли беше на какво беше не се сещам, но беше нещо дето гори без дим в стаята, ей това е кеф.
fbr - майстор
В този форум краставиците отдавна се продадоха.
Christo - майстор
fbr написа:
В този форум краставиците отдавна се продадоха.
Не си прав! "Краставици" нарушаващи законите от физиката и лекарства, които фармацевтите не могат да правят, но врачките могат, има на кубици! И тълпи от купувачи има.
<StanTheMan> написа:
hidrazin написа:
Честита Нова година на всички!
rumeniak написа:
Най ми е странно отношението на хората към новите технологии!?!?! Ами нали ако не бяха те нямаше да има напредък света! ... Ще ви моля който няма конкретни знания по определен въпрос да не пише. Че безплатен обяд няма на всички ни е ясно!
И така, много ми е интересно къде ги видя тия нови технологии? Ако говориш за лъчистото отопление - това е доволно стара технология. Още по времето
на соца се произвеждаха такива лъчисти печки. Съжалявам че не мога да намеря снимка но някой от форума може да ги помни. Та нови технологии няма.
Същото това отопление независимо как е изпълнено - лъчиста печка, картина или "нано" фолио си има своите предимства и недостатъци. Ако е изпълнено като
картина се получава ефекта "топла глава, студени крака" , същия е ефекта ако се монтира на тавана. Ако се монтира на стена и влезете в студена стая където
току що е пуснато и седнете на маса например ще усещате топлина само с тази част на тялото, която има пряка видимост с нагревателя - краката под масата
пак ще са ви студени. Ако се монтира в пода нещата стават малко по-добри. Лошото е че не винаги е възможно да се монтира там. Ако е теракот става, но ако е
паркет не става - ще топлите повече тавана на комшиите отколкото жилището си. :) Ако се използва това "нано" фолио задължително трябва да има изолация зад него ако е на стена и под него ако е в пода.
Причината за това е че то излъчва от двете страни. Друг недостатък е високата му цена - за стая 20 квадрата само фолиото излиза към 350 лева.
Към тази цена прибавете и цената на изолацията и монтажа и. Със същия успех и на същата цена ще се отоплявате с една кварцова печка за 50-60 лева.
Разбира се това лъчисто отопление има и предимства - например в едно голямо хале може да се обособи една малка комфортна зона където например да стоят
работниците без да се налага да я отделяте от останалата част на помещението. За друго предимство не се сещам.
Вярно е също така, че всеки сам си решава с какво да се отоплява. Понякога няма и избор, както е и при fu4ko. Наистина когато си на
квартира и се налага да се местиш не е подходящо монтирането на климатик. Същото важи и за това фолио. Като го сложиш под теракота или го монтираш в
стената пак няма как да си го вземеш когато сменяш квартирата.
Просто се ядосвам, когато хората дават грешни пари за отопление. Ако за една стая е необходимо 2000 вата, това са си същите ватове на същата цена,
независимо дали ще ги изконсумирате от мрежата с ел.радиатор, печка "Лъч", духалка, лъчиста картина или "нано" фолио. При отопление с ток "далавера" няма.
Ще ти е точно толкова топло, колкото покаже електромера.
Лек ден.
:partyman:
Честита и плодотворна( а защо не и по-топла) Нова Година!
Съгласен съм с повечето неща от това мнение-за изолацията особено.Наистина технологията на инфрачервеното излъчване не е нова, аз имах такава печка преди 10 години и бях много доволен.Бях я монтирал в банята на стената и в един студен панелен апартамент( а банята беше на външна стена) се чувствах доста комфортно при вземане на душ . Затова се заинтересувах доста , след като научих неотдавна за съществуването на фолио , което излъчва инфрачервена топлина и може да се монтира практически навсякъде. То е като да вкараш слънцето в къщи само без вредната ултравиолетова част от лъчението му.Затова не съм съгласен , че фолиото има само едно предимство.
Предимства на инфрачервеното отопление:
1.Нагрява предметите , а не въздуха. На този ефект се дължи това , че се чувстваме комфортно и при по-ниска температура например 18 гр вместо споменатите по-горе 22-25 гр, оттук според мен и идва икономията в сравнение с конвекторните нагревателни уреди, просто няма нужда да нагряваме въздуха в стаята до по-висока температура и естествено на никой жена му няма да избяга. :-D
2.Практически не заема никакво място.Няма нужда от тръби, агрегати,радиатори и тем подобни. Следователно можем да използваме по-голяма площ от жилището за други цели.
3.Не издава никакъв шум.
4.Не създава вятър.
5.Не изсушава въздуха до такава степен като при другите отопплителни уреди на ток.
6.Лесен за монтаж(технически грамотните българи могат да спестят от услугите на майстори или фирми)
7.Дълъг живот без необходимост от някакво обслужване.
8.Няма нужда да работи непрекъснато,може да се програмира да се включва половин час преди да се приберете в къщи, а дори има и вариант да се включва със смс. :-D , макар това вече да е лукс.
9.И нещо което не може да се измери директно с пари и разбира се не е на последно място - благотворното влияние на инфрачервените лъчи на човешкия организъм.
Недостатъци:
1. Необходимост от изолация както сте споменали, но дали това е наистина недостатък? Недостатък е само в смисъл, че се налагат допълнителни инвестиции . Но от друга страна изолацията си е добре дошла и рано или късно се изплаща.Всъщност монтажа на фолиото би трябвало да е като два заека с един удар - получаваш отопение и изолация с един масраф.
2.Инвестиции - изглежда , че инвестициите за монтирането на фолиото за една стая са сравними с инвестициите за един добър климатик и това е нещо , което не е точно изяснено засега.
3.Наистина ако се монтира под плочки на пода си остава там вечно.
4.Разходи за отоплението. Вярвам, че е по-неефективно от климатика и изобщо от термопомпата. Но се надявам да не е много по-неефективно :), като се има предвид смопенатите по-горе неща. Аз също не искам да давам грешни пари за отопление ( а и за каквото и да е било друго).
Благодарен съм на rumeniak и на фу4ко за практическите сведения по темата.
rumeniak , моля ако може да уточните колко ви излезе поставянето на отоплението, как беше осъществено - на пода, стените или тавана ?
Фучко, моля да ни държиш в течение как се развиват при теб нещата.
Благодаря на всички за мненията и се надявам да развием темата нататък :)
Напълно подкрепям доводите в поста,бих искал да добавя още две предимства
1.Най-подходящото за вътрешноизолирани помещения,където се търси да няма нагряване на въздуха и неговото движение,за да няма конданз.
2.Подходящо за неосновни жилища,отиваш,пускаш и ти е топло,за вили например.
Иначе по последни реклами от Бриколаж-консумираш 70-100 W,получава- 220W отопление-това може ли да го оспори някой.
Поздрави
rumeniak написа:
1115 написа:
Еми да - що не пробваш?
Вярно може пък напук на всички черногледци, а и на онази жена от дирБГ, която покрила таваните с туй чудо и и станало лошо от сметката за ток, да ни натриеш носа.
Според физиката която съм учил аз, топлината се издига нагоре, и следователно монтирайки подово отопление на тавана естествено че ще и стане лошо от сметката за ток.
Напълно погрешно,според физиката,която си учил,в конкретния скучай на отопление-инфрачервено късовълново пренасяне на енергията.Няма значение къде ще е монтирано-затопля се не въздуха,който се издига над студения,а телата,срешнали пътя на инфра-лъчите.Поздрави
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16

Тема "С какво да се отоплявам?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: