Най - вълнуващия въпрос зимно време.
unicata - специалист
Като цяло не може да не грее през ламината, защото реално погледнато топлината няма къде да иде. Отдолу има 10 см изолация настрани тръба по която тече топла вода от същата система и като добавим че топлината по закон върви нагоре, май единственото място за излизане е през ламината, а и за каква изолация става въпрос, дори и с фибран да е отгоре просто ще грее по-дълго, но накрая пак от там ще мине. Колега както и да го въртиш ефекта топлината няма да избяга настрани а нагоре през ламината, така че не се коси.
ПП
малко е късно за мнение ама знае ли човек :)
filmatoplo - майстор
Топли , нали съм го правил :wink:
baikiro - специалист
на пода в коридора имам 2 см. фибран през които минават трабите за радяторите
от горе от розовото киче и ламинат 7 мм. там кадето минават трабите подат се нагрява доста приятно . но да не забраваме че водата е с температура 55-60 градуса и трабите са
16мм с алуминиева вложка.трабите не ги ползвам за подово а захранват радяторите.
така че ламината провежда топлината.
kuuuuuul - майстор
Теракота е лесен за поддръжка,през лятото държи студено,през зимата отдава по бързо топлината от подовото,полага се по трудно,някой предпочитат поркет пред плочки,но в крайна сметка всичко топли,така че кой каквото го кефи това може да сложи.

П.С. В службата в много стаи сложиха паркет,който се забърсва често и на всякъде започна надуване на фугите /паркета не е от евтините/ :shock:
Привет! Прочетох мненията в този, а и в други форуми за водно подово отопление, но въпросите ми остават, по една или друга причина. С риск да си навлека гнева на някой, все пак ще попитам. Водно подово отопление и дюшеме (3 см. чамова дъска) какъв ефект да очаквам? Иска ми се да се получи, защото дюшемето го имам и не искам да го изхвърлям, не само защото си е напълно здраво, но и защото не искам циментови или керамични подове, дори през лятото. Във форумите има мнения, че водно подово и паркет са добра комбинация и дори един от пишещите даде линк към таблица с изброени материали и тяхната топлопроводимост, където е записано, че дъбовите дъски са с коефициент 0,23, т.е. подходящи (или поне аз така го изтълкувах) но в магазин за ламиниран паркет намерих изолационни плоскости, за подложка под паркета с коефициент 0,22. От последните мнения има изминало доста време, затова, искам да попитам хората с повече опит и най-вече майсторите - Да или Не, на комбинацията водно подово и дюшеме? Ще има ли нужния ефект с „нормален“ разход? Моята идея е да се направи необходимата изолация с фибран 5 см., а отгоре замазка 5 см. или е по-добре да се направи с топлопроводими ламели. Склонен съм и да намаля дебелината на дъските до 2 см. Благодаря!
Ivo_Ray - помощник
Може би зависи какъв ефект търсиш, ако искаш пода да не студен, 100% няма да е студен, но ако искаш да отопляваш цялото помещение/къща може би няма да стане, или просто ще трябва по-висока температура на водата. Но това може да се окаже проблем за чама. Може би дъските ще се разширяват твърде много, трябва да се провери... Аз предната есен си завърших водното подово на цялата къща, на пода сложих ламинат. В сервизното ми помещение и в банята е теракот. Разликата в температурите на пода са сериозни, не съм правил измервания но предполагам има около 5-6 градуса разлика в полза на теракота. Въпреки това е голям кеф :)
Търсения ефект е, да ми е топло. Зиморничав съм и затова предпочитам естествени дървени подове. Дюшемето го ползвам в момента, само ще го извадя за да се положат изолацията, тръбите и т.н.
Мисля си, нека майсторите да кажат, дали може да се навият тръбите между подложните греди на дюшемето и по-точно - изолация, серпентина, замазка и В замазката успоредни греди, за които да се заковат дъските от дюшемето, ако е задължително да се коват. Предполагам, при идеална замазка и дъски, доброто подреждане и первазите, ще са достатъчни за фиксирането им. Не мисля, че ще се изкривят или отворят фуги.
estorm - специалист
Гледах наскоро една къща с водно подово. Човека си бе сложил някакво покритие май каза винилово. Дебело е към 2мм има размери на ламинат и се лепи върху саморазливка. Неговото стоеше като ламинат леко с вид на гума, но все пак изглеждаше добре. Ама и цената му е една....
По спомен 50лв/м2 но за това не съм съвсем сигурен.
Мисля, че водно подово под дюшеме ще е голяма грешка. Все едно да го изолираш и да чакаш да те топли.

Тема "Ламинат или теракот върху водно подово?..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: