Най - вълнуващия въпрос зимно време.
masteradmin - майстор
Купих си вила, която няма вода, но пък има кладенец. Направих банята и тоалетната и дойде ред на хидрофорната помпа и бойлера. Вилата е моя и на брат ми. мислех си че с отиването - ще включим бойлера и по една печка във всяка спалня, което прави около 8кВ. Тогава се замислих дали немога да ползвам бойлера, освен за топла вода и за отопление (защото зимата топлата вода много не се използва особено нощем).
След като в къщи смених няколко бойлера, разбрах че единственото решение за бойлер е неръждавейка, който ако е хоризонтален е поне 2-3 пъти по скъп от нормалните, а да не говорим със серпентина и т.н.

Така че идеята е да ползвам нормален бойлер (неръждавейка със серпентина за вила ако въобще съществуват ми е малко скъпо). Схемата която съм начертал е повече от проста (даже разширителен съд не съм сложил). Според вас имам ли много грешки ? И какво трябва да добавя и махна от нея за да функционира нормално.
Само да ви кажа че 2-та радиатора са в малки 9кв.м спални които отвътре имат 5 см вата, а отвън 5 см стиропор. Чесно казано първия недостатък, който виждам аз е че на 2-рия час ще умрем от горещина, а ако си спрем радиаторите ще изгорим помпата.

Прикачен файл

vila.jpg
vila.jpg (85.51 KиБ) Видяна 5870 пъти
sian - специалист
Колега колко Кв е бойлера.
masteradmin - майстор
Стандартен, не съм го купил още предполагам 3-4 Кw
sian - специалист
Според мен не усложнявай нещата излишно. Вземи си 2-вентилаторни печки по 1,5-2кВ . А доколко твоята схема едва ли ще се наложи да затваряш радиаторите. Скоро имах подобен случай само дето бойлера беше на твърдо гориво, помпа и един радиатор панелен , човека беше тома неверни но се увери че радиатора му е малък за помещението и през час трябва да мята гориво. Сега е с печка чудо, кафява от турските...
filmatoplo - майстор
Никой не обръща внимание че радиаторите са надути директно от водопровода , и по схемата в покой на черпене на топла вода добре , но ако се черпи веднага ще вледени радиаторите -понеже през тях ще мине студена вода , айде с игра на възвратни клапи ще стане , но :wink: Иначе идеята е нещо като електро котел . :wink:
Последна промяна от filmatoplo на нед фев 06, 2011 6:45 pm, променено общо 1 път.
sian - специалист
Хидрофора едва ли ще вдигне повече от 3 атм.
masteradmin - майстор
Чакайте какъв е проблема, че е парното е директно към водопровода. И какво общо имат атмосфврите на хидрофорната помпа ? Тя прави налягане за банята и кухнята.
Първата ми идея беше за печки, но имам чисто нови много добри алуминиеви радиатори без пари.
LazarGanev - "Велик майстор"
3 бара от хидрофора не е кой знае колко много, ама защо трябва да ползваш за БГВ водата, която промива радиаторите и инсталацията
filmatoplo - майстор
Директно -отлагане на котлен камък по радиатори, и помпа , за 1 година ще се напълнят и задръстят .
masteradmin - майстор
Ами за да е по - евтин бойлера. Какъв е проблема че ще се къпя с вода която е циркулирала в два алуминиеви радиатора ? Това все пак е вила няма да работят нонстоп. Ако спестя пари от бойлера (да не със серпентина) мога да купя по - скъпа хидрофорна помпа.

Тема "Бойлер за топла вода и отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: