• 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kalin72 - майстор
joro_vn написа:
Ако обаче случайно избие някъде по системата пълначката ще почне да вкарва вода колкото може повече.
Пълно щастие няма...предпочитам да понаводни тук-таме, отколкото да виждам звездите посред зима :))
Аз също имам автоматична пълначка, котела е без серпентина, но миналата зима на два пъти тока спира посред нощ, без UPS, щото "фирмата" рече, че нямало проблем, и така...над 120 градуса температура, но поне налягането си беше под 2 атмосфери...
valqk - специалист
kalin72 написа:
joro_vn написа:
Ако обаче случайно избие някъде по системата пълначката ще почне да вкарва вода колкото може повече.
Пълно щастие няма...предпочитам да понаводни тук-таме, отколкото да виждам звездите посред зима :))
Аз също имам автоматична пълначка, котела е без серпентина, но миналата зима на два пъти тока спира посред нощ, без UPS, щото "фирмата" рече, че нямало проблем, и така...над 120 градуса температура, но поне налягането си беше под 2 атмосфери...
Нещо не схващам - ако изпуска някъде как точно ще качи налягане? Най-много, ако остане без вода котела огъня да му разкаже играта...

Филме, а на изхода защо да не се монтира?
filmatoplo - майстор
Може , ама по инструкции пише че на чугунен котел -вход студена вода близо до котела от пълначка почти не се разрешава :? :wink: .Затова Видрус у26 го снабдиха с един съд със погасителна серпентина , че индиректно да се охлажда :wink: .Ама гледам че почти никой не го монтира защото кой може да заваря с електрожен майсторски в дома си :wink: .
sian - специалист
filmatoplo написа:
Може , ама по инструкции пише че на чугунен котел -вход студена вода близо до котела от пълначка почти не се разрешава :? :wink: .Затова Видрус у26 го снабдиха с един съд със погасителна серпентина , че индиректно да се охлажда :wink: .Ама гледам че почти никой не го монтира защото кой може да заваря с електрожен майсторски в дома си :wink: .
Ю
Тази серпентина дали ще стане за нещо като скоростен(проточен) подгревател за БГВ.
LazarGanev - "Велик майстор"
Става, да, само че тръбата е черна
valqk - специалист
Забравих да се отчета :)

Предната зима: ~ 4тона Благоевградски. Отопляване на 40м2 с подово + 40м2 САМО от собствената конвекция на кюнеца на комина. Котела гореше поне 18часа на ден. Края на сезона свалих кюнеца от котела до вертикалния комин и вътре, половината тръба беше пълна с пепел (но съм го чистил само 4-5 пъти от пепел за целия сезон).
Това е при условие, че подовото е на плочата и има балкон точно на най-горещата част - без изолация.
Дограмата духа МНОГО.
Сега вече има изолация на външната част на плочата - отгоре и отдолу.
Скоро се надявам и дограмата да е нова, пък да видим.

В мазата има вече един толуб - 500литров, който чака тест, вата и преправяне на инсталацията (дано смогна до зимата).
Мернах го в двора на съседа - 30години събирал дъждовна вода. Взех го, изчистих, пръснах вътре с цинков боди кит или нещо подобно - против ръжда, издържа на температура и му завариха карайници горе-доле и по средата :)

С горните мерки се надявам да падна с тон като консумация.

Засега съм замислил да съм с 2 помпми - котел-буфер и буфер-инсталация.
Въпроса е как според вас е най-добре да вържа системата така, че да не купувам трипътни (за котел-буфер) тази година.
Мисля котел-буфер да е само с кран за байпас (ако се наложи) и помпа, която вкл-изкл. според температурите.
На инсталация-буфер ще сложа пак 3/4-ти трипътника за байпас - да мога поне да контролирам нещата на 30-40%...
Догодина цолов и както си трябва.

Забележки по размислите ми?
Препоръки за температурите?

Мисля да работи така:
1. При падане на изход-буфер-към-инсталация под 40градуса да паля котела и да спирам помпата за инсталацията. Пускам котелната.
2. След като котел-буфер стане над 70гр - пускам помпата към инсталацията.
3. След като котел-буфер стане над 85гр. спирам котела и помпата му след 10мин въртене след стоп котел.
4. Ако връщащата от инсталацията стане над 47 - спирам помпите и котела - независимо от другите неща и не пускам докато връщащата от инсталацията не падне под 40.

Това сега го измислих. Има ли смисъл или съм в грешка?
  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22

Тема "Съвети за избор на котел на твърдо гориво на старо." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: