• 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 22
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
Според мен дебита през подовото е малък , ако му подаваш 45 градуса , трябва да връща 40 гр , връщащата в котела да е 40 гр , а изходящата от котела около 55-60 гр. Не трябва котела да вдига чак 80 гр .Колко метра тръба имаш навита за подово сега .Айде по примитивно може да ти се оправи положението с 2 термостатични вентила (дето си гледал 20-70 гр) още 1 помпа и буфер поне 300-500 литра :wink: Единия вентил и помпа 1 -ще ти осигуряват връщаща вода в котела поне 60 гр и ще зарежда буфера с остатъка топлина , от буфера с вентил 2 и помпа 2 ще ти нагласят температурата за подовото 45 градуса -котела ще работи до заряд за буфера до дъното на 60-65 гр и ще гасне , после след обратен разряд до 45-50 гр на 20 санта преди върха на буфера -котела ще пали отново .
valqk - специалист
filmatoplo написа:
Според мен дебита през подовото е малък , ако му подаваш 45 градуса , трябва да връща 40 гр , връщащата в котела да е 40 гр , а изходящата от котела около 55-60 гр. Не трябва котела да вдига чак 80 гр .Колко метра тръба имаш навита за подово сега .Айде по примитивно може да ти се оправи положението с 2 термостатични вентила (дето си гледал 20-70 гр) още 1 помпа и буфер поне 300-500 литра :wink: Единия вентил и помпа 1 -ще ти осигуряват връщаща вода в котела поне 60 гр и ще зарежда буфера с остатъка топлина , от буфера с вентил 2 и помпа 2 ще ти нагласят температурата за подовото 45 градуса -котела ще работи до заряд за буфера до дъното на 60-65 гр и ще гасне , после след обратен разряд до 45-50 гр на 20 санта преди върха на буфера -котела ще пали отново .
Чакай де, плочите са студени още. 2ри ден работи само. Като пипна пода е студен (само където има тръба почна да се усеща топло).

В момента имам вързани:
1ет (мазе): 100м, 60м (ще го спра и ще сложа конвектор/и/)
2ет: 100м, 80-85м, 70-75м, 65-70м
за другия сезон ще вържа 3ет: 80-90м, 80-90м, 65-75м

интересното е, че на контролера на горелката пише: telemecanique sr2a101bd
ей такъв е: http://australia.rs-online.com/web/p/products/4684422/
filmatoplo - майстор
Аз -от и над 400 метра тръба монтирам помпи 32/80 за да получа разлика вход изход 5 градуса на подовото .Има случаи мотора на помпата излиза 120 :wink: .Твоята поне 25/60 има ли.
valqk - специалист
О, йе! Май успях да го наглася. Даже свалих много мощността и почна да пада под 60 температурата, че трябваше да намаля времето м/у зарежданията. Котела побеля :rock: На изхода ми е около 150-180 градуса, като не е в най-разгорелия се период мога да го пипна даже :)
Помпата ми е: 25-40
От котела излиза ф22 мед, след което влиза във ф35 ппр (съответствието на ф22 мед).
Качва се до втория етаж и там влиза (на 3-4м от колектора) във ф18 (да, знам че е тъпо, ама в под плочките това).
filmatoplo - майстор
:) Да помпата е малка , при първа възможност -подмени с поне 25/60 :wink: На мен ми трябва по малка от 25/40 :wink: само за 1 бойлер 80 литра .Някой ползвал ли е едни зелени помпи по 70 лв , по едно време Ерато ги раздаваха ако купиш 1 сл панел :wink: .
LazarGanev - "Велик майстор"
За Taifu говориш, нали. Вчера пуснах една слънчева инсталация с 2 панела и такава помпа - само по цвета се различава от Грундфос :) . Работи си без грижи. Има още една в резерв човека :wink: .Много интересно ми стана, защото обикновено като се пълни такава инсталация се дебне сутрин рано, докато е по-хладно и няма слънце, а пък аз дебнах да са плюсови температурите за да не замръзне водата в инсталацията - все пак не ми се пълнеше с антифриз при първото пълнене :-D
filmatoplo - майстор
За тях става дума , ама им забравих името :) , поне 1 Н да сложат накрая да стане Тайфун :wink: .
valqk - специалист
А аз немога ли да си сложа такава помпа на етажа с многото тръби - няма ли да е по-добре, освен финансово (от тези зелените - те колко са)?
Баси как хубаво побеля животното - почити цялото, ама го спрях да тествам стартовия режим.
Отивам да :drinkers: по едно :)
Наздраве.
filmatoplo - майстор
:drinkers: Наздраве ама с чай (нещо истинахме на 1 обект без дограма) пазим се за утре :partyman: .
LazarGanev - "Велик майстор"
Филма, с чай без коняк съвсем ще настинеш - я се взимай в ръце! Греяна ракия му е майката - отивам и аз да си правя :drinkers:
valqk, тази помпа я остави за котела, сложи един буфер, както ти каза Филма, а за след буфера сложи една TAIFU GRS 32-8 за 130лв (аналогичната на Грундфос струва 577лв :) ). Дори и да и стане нещо на китайката - не е фатално - има си буфер, пък и горелката не е котел на дърва :) . Между котела и буфера сложи един трипътен Термовар (120-150лв), а след буфера един трипътен термостатичен (100-250лв) или трипътен със задвижка и контролер (ама цената скача). Това трябва да направиш. Ако след котела сложиш термостатичен вярно, че трябва ръчно да нагласяш температурата, но няма нужда да е много често, защото стайния термостат ще изключва помпата, в случай, че си задал висока температура на водата в отоплителната система. Ама пък цената на инвестицията пада доста без да са нарушени функциите.
  • 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 22

Тема "Съвети за избор на котел на твърдо гориво на старо." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: