Най - вълнуващия въпрос зимно време.
evrokoma - специалист
Здравейте колеги ето че и аз допрях до помощ.Къщата в която живея има локално пано на 2рия етаж състоящо се от камина "прити" на която пише Рн=8Kw и Рм = 13Kw отоплителните тела са алуминиеви глидери както следва в хола 20бр, в кухнята 6бр и в банята 3бр, помпата е UPBASIC 25/4 сложена на връщащата тръба.Сега обаче се налага да изместим камината на първия етаж като се добавят и още радиатори единия е 2000/600 а другият е 1200/600. Мисля от камината да тръгна с тръба 25мм до хола (вертикалния щранг) а от там нататък да оставя съществуващите 20мм ,за новите радиатори на първия етаж директно от колектора с тръби 16мм.Притеснява ме само че камината е с малка мощност и не знам какви проблеми мога да очаквам от това,не знам и къде да сложа помпата на топлата тръба или на връщащата, пълненето да го местя ли и него на първия етаж :?
Изображение
gogitko - специалист
Помпата непосредствено до камината на връщащата т.е. на входа, защото водата е малко по-студена отколкото на изхода.Пълненето няма проблеми .За мощноста незнам поработи с камината и ще видиш, все пак увеличаваш консумираната мощност и възможно да изисква по-голяма отдадена.
igt - специалист
Така както си представил радиаторите не може да се установи каква мощност са /колко са високи тези алуминиеви глидери и дали панелните радиатори са едно, дву или трипанелни/. Изчисли по таблица /има доста в интернет/ мощността на радиаторите ти, но на 60 градуса, след това прецени дали тяхната мощност отговаря на тази на камината. Помпата задължително на входящата вода в камината.
Какви проблеми можеш да имаш - по-голям разход на гориво, но по-голям обем отопляема площ. Ако си на дърва, можеш да стенеш "фен" и на малко въглища.
Успех.
evrokoma - специалист
Да наистина пропуснах глидерите са на 50см мощността която се получава е малко на ръба на максималните възможности на камината.
Дотук изпълнението което съм направил е следното от камината тръгвам с тръба 26мм до колекторите от където разделям на 2 кръга с тръби 20мм един за първия етаж и един за втория етаж.Предвидих и втори автоматичен обезвъздушител за втория етаж а за първия ще е на самата камина(макар че ми се струва малко безсмислен този на камината). Малко снимки

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

радиаторите на първия етаж за панелен тип двупанелни
Изображение

радиаторите на втория етаж са алуминиеви глидери Н=500
Изображение
igt - специалист
Остави този на камината.
Обърни термометъра да не е с лице към тавана, за да можеш да го гледаш като си пиеш виното.
Сложи още един термометър на втория етаж да не търчиш нагоре - надолу. Помисли за малко въглища.
gogitko - специалист
Здравей.Автоматичен обезвъздушител на камината е задължителен, защото изходящата тръба ти тръгва надолу и насъбралият се въздух няма как да тръгне и той надолу и се събира в областа на термометъра , ще те лъже в температурата и трябва да излезе точно от там.Затова е добре там.Помисли за UPS за парно - устройство което се включва когато случайно угасне тока за да не спира помпата да върти, поддържа около 2 часа докато тока дойде.Иначе става страшно .За минути водата в котлето кипва .Препатил съм. Трябва да лискаш вътре вода а и се задимва.Пък ако си излязъл и няма кой да го угаси може да спука и ризата и цялата вода на земята.Бомба направо.
evrokoma - специалист
Благодаря на всички отзовали се, инсталацията е преправена и напълнена с вода сега остава да чакам зимата да видим камината дали ще е достатъчна :drinkers:

Тема "преарботка на парно помощ за двуетажна къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: