• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 48
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
agro - специалист
Ами ето ти бизнес - прави и продавай нискобюджетни ламбда управления. Аз ще съм ти първия клиент - ако не ме изпревари някой. Ламбда сондата, която ползваш, с вграден нагревател ли е, а ако не е - как така не се зацапва от сажди?
bobi65 - специалист
Моята система е с резервирано захранване така че сложих и ламбда сонда с отопление... Ако комина ми е 190-200 градуса останалите до 300-330 са за сметка на отоплението.. А по въпроса за саждите и аз се изненадах че не се зацапва... Но после се усетих защо.... Нали затова я слагам да следи излишъка на кислорода... и да осигуря режим с 100 процента изгаряне... ползвах много материали и стигнах до супер резултат при който при определени стоиности на ламбда и въглища като гориво просто няма пушек... над комина се забелязва само едно трептене на въздуха както в горещините се забелязва над асвалта.. Та затова няма сажди... просто няма неизгорели въглеводороди....


Аз ползвам и още едно лично изобретение като на пътя на изгорелите газове съм констроирал топлообменник и подавам горещ въздух 70 градуса на входа на котела с вентилатор. Когато оживих тази идея ефекта беше поразителен.... пламъка в котела стана син като горелка... разхода подна с 20 процента получи се нещо като пиролиза на въглища и дърва...

Същият гореш въздух го подавам и към пелетната горелка... и фучи като турбото на кола.... ще стопи чугуна.


За великден използвах застудяването за да проверя как се държи и регулатора на тягата на комина които си изобретих... заложил съм му да подърва тяга която да осигурява 190 градуса на комина..Това дава допълнителна оптимизация на горивният процес и удължава времето на горене с едно зареждане.... постигнах 11 часа....


А по темата за бизнес ако има желаещи бих им сглобил и продал електронната платката с която визуализирам количеството на излишен въздух... пък всеки сам да си търси сонда.. Има всякакви от 80-до 200 лв. моята е HCOO-18-861 . Има причини за да я избера точно тази но е дълго да се обяснява. Който иска да пише на " b.nikolov@abv.bg "'
rosso666 - специалист
КОлга може ли малко снимки че и аз съм замислил да слагам нещо такова на моя пелетен котел.Чудя се задължително ли е (и защо) ламбдата сондата да се слага на изхода на котела(връзката с комина) не може ли например да се сложи на вторияя ход на junkers-a, там е и по-висока температурата ддоближаваща се до работната на сондата. :partyman:
bobi65 - специалист
Момчета поради интереса ви пуснах снимки в друга тема в която се включик " Разход на пелети! " 18-19 страница....
viewtopic.php?f=10&t=41568
zlatko64 - специалист
"Аз ползвам и още едно лично изобретение като на пътя на изгорелите газове съм констроирал топлообменник и подавам горещ въздух 70 градуса на входа на котела с вентилатор. Когато оживих тази идея ефекта беше поразителен.... пламъка в котела стана син като горелка... разхода подна с 20 процента получи се нещо като пиролиза на въглища и дърва..."

Колега, може ли малко по-подробно за това подгряване на въздуха и ако може снимки или чертеж?

Да кажа и аз - положителен ефект има и ако се подаде подгрят въздух над пламъка, независимо дали горивото е дърва или въглища.
rosso666 - специалист
bobi65 написа:
Момчета поради интереса ви пуснах снимки в друга тема в която се включик " Разход на пелети! " 18-19 страница....
viewtopic.php?f=10&t=41568
КОлега а пробвал ли си без този тунелен вентилатор ,дали турбинката на самата горелка не може да си засмуква неоходимото количество въздух.И аз съм замислил нещо подобно на твоя проект но ми се иска да го направя без втори вентилатор.
stilian20 - специалист
Колко процента трябва да бъде остатъчния кислород при пелетен котел :?
bobi65 - специалист
КОлега а пробвал ли си без този тунелен вентилатор ,дали турбинката на самата горелка не може да си засмуква неоходимото количество въздух.И аз съм замислил нещо подобно на твоя проект но ми се иска да го направя без втори вентилатор.[/quote]


Не се получава успешно пробвал съм преди да сложа вентилатора... поради факта че доста се намалява температурната разлика на входящите и изходящите газове тягата пада много и започва неефективен горивен процес.... засичам го с ланда контрола... а и на око се вижда как димърт става сив и дори черен... а иначе е бял трудно забележим като мъгла.
6osi6 - майстор
bobi65 написа:
Момчета, тази тема ме мотивира да се захвана с идеята да използвам ланда сонда за настроики на котел. Поработих малко и успях да направя прекрасен инструмент към котела си.. Показва по всяко време какъв е излишъкът на кислорода... и съответно си настройваш или вентилатора на горелката или тягата на комина ако си на твърдо гориво. Моят котел е комбиниран "Въглища дърва ... и пелети".
Контролът на димните газове е препоръчителен за котлите които работят с ниско енергийни горива - биомаса, слама, слънчоглед и т.н.!!!
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 48

Тема "Ламбда контрол на котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: