• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
zhristov - напреднал
Тия дни, дето е -20 сутринта, жената хаби по един чувал въглища на ден. Дървата ги намалихме за сметка на въглищата. Жената казва, че ако го напълни стабилно с въглища, 5 часа не го гледа. С дървата е друго положението. Трябва на всеки два часа да го проверяваш, то си зависи от материала, ако са влажни дръвцата, отнема време в началото, докато поизсъхнат. После зависи бук ли са, дъб ли са.

Забелязвам, че вентилатора не е достатъчен при горене на въглища. Особено, ако е пълен. Тогава отваряме долната врата. Но като стигне желаната температура, вентилатора спира, но няма кой да ти затвори вратата. В този сценарий ти препоръчвам варианта без електронното управление, а със синджира. Хем е по-евтин котела.
kafaka - специалист
zhristov написа:
Тия дни, дето е -20 сутринта, жената хаби по един чувал въглища на ден. Дървата ги намалихме за сметка на въглищата. Жената казва, че ако го напълни стабилно с въглища, 5 часа не го гледа. С дървата е друго положението. Трябва на всеки два часа да го проверяваш, то си зависи от материала, ако са влажни дръвцата, отнема време в началото, докато поизсъхнат. После зависи бук ли са, дъб ли са.

Забелязвам, че вентилатора не е достатъчен при горене на въглища. Особено, ако е пълен. Тогава отваряме долната врата. Но като стигне желаната температура, вентилатора спира, но няма кой да ти затвори вратата. В този сценарий ти препоръчвам варианта без електронното управление, а със синджира. Хем е по-евтин котела.

Благодаря за информацията. Но иначе си доволен от котела предполагам?
zhristov - напреднал
Върши работа котлето. Замислям се за вариантите, през които минах. Имаше котли с ръчка за разклащане на скарата. Ей това ми липсва на моя.
VLADO66 - майстор
zhristov написа:
Върши работа котлето. Замислям се за вариантите, през които минах. Имаше котли с ръчка за разклащане на скарата. Ей това ми липсва на моя.
С мелницата е много благо.
v_tan - специалист
Здравей zhristov. Понеже ми предстои изграждане на отоплителна инсталация тази година и аз като теб минах през 100 варианта за котел, докато онзи ден не видях в един магазин въпросния Burnit Active. Много ми хареса как е направен. Видях че го ползваш от известно време. Имаш ли нови впечатления от котела, + и -?
filmatoplo - майстор
Зхристов , да нямаш проблем с комина , щом отваряш чак долната врата , не вярвам конструктивно вентилатора да не може да насмогва с дебита въздух .Или нещо при зареждането с въглища му запушваш достъпа на въздух от вентилатора .
zhristov - напреднал
v_tan,

Котлите BurnIt са много добри български стоманени котли. Ако се чудиш между този с електронно управление и вентилатор и този без, ти предлагам следната информация като собственик на котел с ел. управление: Като дигне 83-84градуса, се пуща една аларма и почва да пищи. Аз обикновено не държа бойлера пуснат и в такива случаи го ползвам за бързо охлаждане. Завъртам кранчето и след 2-3мин котела пада на 70-75. Обаче вентилатора не се пуща автоматично. Една допълнителна защита (нещо като бушонче отпред на котела) не му позволява. Натискам аз бушончето, но то не ще да си стои натиснато, докато не спадне температурата под 70 градуса. Та, с две думи, при прегряване, си има ангажимент да го оправяш. Прегряването се случва, щото жената държи вратичката отворена, за да загрее котела по-бързо, тъй като вентилатора не вкарва достатъчно въздух. Коминът си е наред, даже му затварям клапата, че даже доста дърпа и топлото бяга през него.
При пуснат вентилатор има една вратичка точно над него, която се вдига от движението на въздуха. Ми мъничка ми изглежда и явно не влиза кой знае колко въздух.

Друг недостатък на ел. управлението е, че е заложена максимална температура 80градуса за котела и 60градуса за бойлер. За бойлера нямам проблеми. ма за котела предпочитам през студени дни да загрявам до 85-90. С отворена вратичка успявам, но той си пуща алармата и дефакто трябва ръчно да си го контролирам.

Така че, мисля един термостат на синджир, т.е. варианта без ел. управление е по-добър избор (хем и по-евтино, но там ще трябва да мислиш за помпата как и кога да се включва/изключва)

Тия дни купувах въглища от Топливо, едно чувалче (40кг твърдят) струва 16лв. Но жената успява да го изхаби за един ден (всичко на макс + бойлер 200л и всички да се изкъпем). В много студените дни отиваха 1.5 чувала.

Догодина мисля пелетна горелка. Разходът ми, надявам се, ще е същият, но поне ще е топло денонощно и проблемите с прегряване, вентилатор и т.н., няма да съществуват. За хамалогията, няма да говорим.
VLADO66 - майстор
На тези температури ти се скапва инсталацията ,добави си глидери.
v_tan - специалист
Благодаря за информацията. При мен такива температури мисля няма да има, тъй като инсталацията ще е с подово отопление ~100кв.м. плюс един два радиатора и бойлер. Мисля да сложа и буфер, та ще видим..
k88 - специалист
Относно буферния съд, попочетох малко и явно не винаги такъв съд е и бойлер за БГВ. На няколко места, обаче засякох че и такъв вариант има, комбо бойлер, т.е. хем е буфер, хем бойлер. Доста неща все още не са ми ясни. Например буферен съд с две серпентини. Коя серпентина за какво е? Кое прави един буфер и бойлер, т.е. къде е съществената разлика?
Можели да отговорите на вапроса за буфера с две серпентини коя закакво е ?
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Решение за отопление на къща 100кв.м" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: