• 1
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 51
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
BatkatA® - напреднал
Здравейте колеги.

Имам следното питане.
Някой да е преработвал котел Бош 32kw от 3ходов на 5 ходов.
Това е интересна тема и смятам че може да бъде разисквана.

Защо питам. Всички котли които не са произведени за пелетни горелки според мене са не напълно ефективни.
В моя случай имам притеснение че котелът ми от 3 ходов става 2 когато е с присадена горелка.

На схемата която съм направил и се надявам да е разбираема съм се опитал да опиша ситуацията точно.
Но нека да обобщя.

Горелката духа не напред а на 45градуса, което кара пламъка да блъска в бункера. Най отгоре на бункера имам една преградна пластина, която ако не я махна
започва да връща топлината към горелката и тръбата и започва да се нагрява. Опитах да намаля 2 и 3 степен, които са най- мощните, но тогава пък се оказа че температурата се вдига много бавно и става неефективно от към разход на пелети. Демек 2 и 3 стават слаби и близки до 1-ва степен като мощност.
Отделно ме притеснява че в този случай с махната преграда топлината и газовете не тръгват по нормален ход 1 ,2 , 3 а директно игнорират 1 и преминават към 2 и 3.
а в ход 1 имам тухли огнеопорни които служат и като завихрители на газовете (пак фабрични)

Разговарях по темата с колега и той ми даде идеята да преправя котела от 3 на 5 хода.
За съжаление не го разбрах на 100% защото разговаряхме по телефона и затова пускам темата тук с надежда някой да го е правил и да може да сподели точно какво се налага да се преправи и как. Разбира се ще се почерпим!!!

На схемата ще видите идеята за поставяне на ламарина която да накара изкачващите се димни газове и топлина да се върнат надолу и чак тогава да тръгнат по ход 1, 2, 3 (които са фабричните)

Незнам до колко би било ефективно забавянето на газовете но нали за това говорим колкото повече топлина остане в котела толкова по- добре.
Най- вероятно ще трябва да отворя малко повече коминната клапа за да не се получи пък прекалено много пушек и да регулирам 2 и 3 степен да не е със толкова силен вентилатор.

От къде изхождам че има логика:
1 степен пуска пелети на 33 секунди
2-ра степен на 18 секунди
3-та степен на 10 секунди
Като параметрите на вентилатора незнам в % ли са или просто единици
1ст. - 20
2ст. - 20
3ст. - 25

Ако забавя всичките степени пропорционално за да не се получава това прегряване на горелката тогава следва да намаля пускането на пелети при 2 и 3 степен дори и при 1-ва, което ще даде икономия. До каква степен само теста може да покаже.
Защото при 2 - 3 степен комина който ми е гофрирана тръба става супер горещ. Не мога да кажа колко градуса но е врял.
Чистя редовно котела от вътре и комина. И го държа почти затворен.
Това говори за загуба на енергия заминаваща през комина.

Отделно искам да попитам как може да се изчисли дадена степен на горелката на колко Kw отговаря.
При инсталирането на горелката човека махна трабата от шнека и пусна за 5 минути да събере пелети и ги премери. На базата на това определи коя степен колко да пуска и т.н.

Ще съм Ви много благодарен ако откликнете на тази ми тема
Поздрави на всички :)

Изображение
milenskior - специалист
Има вече направено такова нещо от колегата Алекс, само че е описано в друга тема. Обаче той използва горелка Грейко , която е с вертикален пламък и огъня си тръгва направо нагоре.
BatkatA® - напреднал
Супер новина.

Да знам че грейкото е с вертикален пламък, което я прави подходяща за вертикални ходове.
Но вече имам такава и би било чудесно ако и тя все пак може да се пригоди.

Много благодаря за отговора :)
n.ganev - майстор
Ламарината която добавяш се сгъва по ъгъл 40гр. и я опираш в долния край на тухлите като там заваряш една тъка шиничка за да не се свлича. Отваряш клапата на комина и може да ти се наложи да увеличиш въздуха. В горния край на ламарината завари по една тънка шина за да не опира в ризите на котела.
BatkatA® - напреднал
Това ли имаш предвид под огъването и горе фиксатор (фиксатора може да се направи и подвижен за да се променя наколна на ламарината - навътре или навън)

Изображение
BatkatA® - напреднал
filmatoplo :)

Нарочно не споменах че сме говорили с тебе защото не съм те попитал дали да го коментирам тук.

Ето че споменавам сега :)

С колегата filmatoplo доста си поприказвахме! Беше много любезен и обстоен както и ми отдели много време за което съм му благодарен, както и на всички вас.
С Алекс също говорих защото разбрах че е правил на бош такова нещо.И миналата година с Ганев.
А ... ми то май много трябва да черпя вече :)


Днес мисля да направя тест от нормална тънка ламарина колкото да видя дали изобщо ще сработи ситемата.
Притеснява ме че ще връща пламъка!
Ще намаля 2-3 степен колкото 1-ва и лека полека ще ги задигам до максималния допустим момент.

Ако вдигна много въздуха както каза Ганев няма ли пламъка да стане още по силен?

Дано да стане и дано 5-те хода вършат работа.

Поздрави и благодаря на всички за мненията. И не спирайте по конкретния случай. :)
BatkatA® - напреднал
Още нещо се сетих:

Тази ламарина ширината и когато котела е студен трябва ли да влиза плътно в букера или да я напражя с 1 мм по тясна имайки предвид термичното разширение на материалите?

Да не се раздуе прекалено много и казана да стане на бъчва :)
n.ganev - майстор
Ако трябва нещо да се раздуе то това ще е ламарината, т. е. тя ще се деформира.
  • 1
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 51

Тема "Настройка на пелетна горелка ,параметри." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: