• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 12
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kalin72 - майстор
VLADO66 написа:
И aз сe чудeх при всичкитe гимнaстики-aбe тия що нe сa я зaвaрили тaя лaмaринa,a сa я сложили в жлeбовe и тaкa- къдe щe пaснe,aми отгорe нa 2-рa кaмeрa.Ефeктивносттa я рaзбирaм тaкa-при рaботнa тeмпeрaтурa нa котeлa 70 гр. си зaдържaм спокойно ръкaтa нa кюнeцa нa 1.5 м от котeлa.
Незнам как твоята пасва отгоре на горивната камера, но моята не ще...просто няма как да я сложа там. Опитвах да я подпъхна, не става.
И друго, като гледам страничния разрез на котела, откъде ще минава дима в случай, че горивната камера е запушена??
Ето схемата на Дакон, моя е 32D, на страница 9. Нали говорим за номер 23??
http://www.dakon.cz/user_data/cms/soubo ... or_sch.pdf
lakosste - специалист
kalin72 написа:
VLADO66 написа:
И aз сe чудeх при всичкитe гимнaстики-aбe тия що нe сa я зaвaрили тaя лaмaринa,a сa я сложили в жлeбовe и тaкa- къдe щe пaснe,aми отгорe нa 2-рa кaмeрa.Ефeктивносттa я рaзбирaм тaкa-при рaботнa тeмпeрaтурa нa котeлa 70 гр. си зaдържaм спокойно ръкaтa нa кюнeцa нa 1.5 м от котeлa.
Незнам как твоята пасва отгоре на горивната камера, но моята не ще...просто няма как да я сложа там. Опитвах да я подпъхна, не става.
И друго, като гледам страничния разрез на котела, откъде ще минава дима в случай, че горивната камера е запушена??
Ето схемата на Дакон, моя е 32D, на страница 9. Нали говорим за номер 23??
http://www.dakon.cz/user_data/cms/soubo ... or_sch.pdf
По скоро 23-ти номер на страница 5
kalin72 - майстор
Да, това е ламарината, само че показания котел е Дор 24, а моя е Дор 32Д, абе днес писах на Дакон в Чехия, да видим техния отговор.
lakosste - специалист
kalin72 написа:
Да, това е ламарината, само че показания котел е Дор 24, а моя е Дор 32Д, абе днес писах на Дакон в Чехия, да видим техния отговор.
Колегата е имал предвид точно 24-киловатовия.Наистина пасва но твоя както виждам е с друг отвор.
filmatoplo - майстор
Ако се слага горелка , то камера 1 трябва и тя да се оползотворява , да не седи като апендикс или сляпо черво , през нея -понеже е риза отвсякъде е хубаво да минават газове , може и турболатор да се внедри :? :wink: .
trichocephalus - напреднал
VLADO66 написа:
И aз сe чудeх при всичкитe гимнaстики-aбe тия що нe сa я зaвaрили тaя лaмaринa,a сa я сложили в жлeбовe и тaкa- къдe щe пaснe,aми отгорe нa 2-рa кaмeрa.Ефeктивносттa я рaзбирaм тaкa-при рaботнa тeмпeрaтурa нa котeлa 70 гр. си зaдържaм спокойно ръкaтa нa кюнeцa нa 1.5 м от котeлa.


За по-голямо удобство при почистването, тъй като отгоре е под ъгъл, и ако е заварена постоянно е много трудно ваденето и поставянето на шамотните тухлички.
Аз например винаги, като го стържа по стените - тухличките ги вадя и ги поставям след почистването.

Ако не махна ламарината е голям зор.
kalin72 - майстор
trichocephalus написа:
VLADO66 написа:
И aз сe чудeх при всичкитe гимнaстики-aбe тия що нe сa я зaвaрили тaя лaмaринa,a сa я сложили в жлeбовe и тaкa- къдe щe пaснe,aми отгорe нa 2-рa кaмeрa.Ефeктивносттa я рaзбирaм тaкa-при рaботнa тeмпeрaтурa нa котeлa 70 гр. си зaдържaм спокойно ръкaтa нa кюнeцa нa 1.5 м от котeлa.


За по-голямо удобство при почистването, тъй като отгоре е под ъгъл, и ако е заварена постоянно е много трудно ваденето и поставянето на шамотните тухлички.
Аз например винаги, като го стържа по стените - тухличките ги вадя и ги поставям след почистването.

Ако не махна ламарината е голям зор.
Супер, благодаря, дори от Дакон не можаха да ми отговорят за какво, аджеба, е тая ламарина....
trichocephalus - напреднал
Между другото и аз имам въпрос към препатилите, само че, не знам дали в тази тема да го задам - КАК ЧИСТИТЕ последният ход, зад третата пита, там дето е димоотвода при ДАКОН 24 ?

При мен се събира доста пепел, и най-вече катран, който запушва почти изцяло хода отдолу, а там не мога да бръкна с нищо. :( Едва успявам с ръжено-лопатката, дето се продава със самия котел, но резултатът не е добър.
катранът ми е голяма болка - за две седмици непрекъснато горене ми се събира около 2 сантиметра по пода на котела във втора и трета камера.За стените да не говорим.Единственият начин за чистене е да спра помпата, да вдигна 90 градуса на водата, да загася котела, и да почна чистенето.като е топла, гадостта пада сравнително лесно, но зад третата пита няма начин да се бръкне, а по пода е абсурд :(

Защо се получава така - със сигурност е задаи следната комбинация от фактори :
-радиаторите ми са чугунени, руски, събират много вода, която като се върне в котела вече е изтинала под 40 градуса и се получва голяма температурана разлика.
-Нямам буферен съд :(
-боклучави въглища

Та- как чистите това тясно пространство ?
VLADO66 - майстор
Клaпaтa e нaнизaнa нa ушички и отгорe имa шплeнтовe-изпрaвяш ги,вaдиш ги ,вaдиш клaпaтa и чистиш отзaд.Зa чeрнaтa смолa причинaтa e гориво с високa влaжност и нискa рaботнa тeмпeрaтурa нa котeлa.
trichocephalus - напреднал
VLADO66 написа:
Клaпaтa e нaнизaнa нa ушички и отгорe имa шплeнтовe-изпрaвяш ги,вaдиш ги ,вaдиш клaпaтa и чистиш отзaд.Зa чeрнaтa смолa причинaтa e гориво с високa влaжност и нискa рaботнa тeмпeрaтурa нa котeлa.
Хмм...извинявай, но това за клапата можеше и да го спестиш , както и за калпавите въглища и ниската температура ?
1.)много ясно, че я свалям - нали казвам, че проблемът ми е на пода на котела, докъдето едвам се бърка със желязото ?
2.)Температурата се опитвам да я поддържам в рамките на 70 градуса, но е много трудно без буфер - синджирът е нагласен да затваря клапата отпред на 80 градуса, а на изходящата вода съм сложил ел.реле, което да изключва помпата на 70 . проблемът е, че влиза голямо количество студена вода, и въпреки, че релето спира излизането на втоплата вода, заради инертността на системата се получава термичен шок по стените и ми се образува катран.
И то много :(
Ясно е, че без буфер няма да се оправя, но в момента сме в разгара на зимата, а котелът отново пуши и се нлага да байпасирам третата пита чрез клапата , а това ми сваля рязко КПД и качва разхода на въглища.

Дайде идея утре как да почистя основно, до метал въздушния ход ?
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 12

Тема "Как да запазя водата в котела топла" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: