Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kretio74 - специалист
Колкото и да изчисляваш слагай графа "непредвидими " +20-30 %. Преправях си едното мазе, от мазе на механа и само да ви споделя, че по сметки требваше да се вместя в 1500-1700 лв., ма стъпи повече от 2 бинки. Без майсторските (майстори аз :lol: и бащата :prayer: ).
mitaka_vk - специалист
Съжалявам че оспамихме темата, но опита ми показва че като си направиш много внимателно сметката и като знаеш какво правиш, как да го направиш, как го искаш и си изясниш всички дребни детайли, разликата от предвиденото е много малка /обикновено произлиза от разлика в цените на материалите на различни места/. Я попитайте някой който се занимава с отопление дали ако започне да си прави собствено такова няма ли да си предвиди почти всичко. Дори за гараж няма да ти излезе сметката ако смяташ само да изкопаем една дупка да метнем един бетон и арматура и готово с гаража. Вярно някой беше казал строителството е проста работа, но не е за прости хора.
Я си разбий къщата от 470 кв. м до най малкото винтче, направи си подробна количествена сметка до най малкия детайл, изясни си всеки един проблем който има вероятност да възникне по време на строителството, спази си проекта на 99% да видим дали няма да ти излезе сметката. Дали правиш нещо за 40, 400 или 1400 кв. м, ако не направиш тези неща забрави някога да ти излезе сметката. Ако пък искаш да използваш фирма проучваш си пазара не се хвърляш на първия майстор /бригада, фирма/ проверяваш минимум трима кандидата, ако не ти харесат проверяваш още трима и т. н. Всичко останало дето го умножаваш по две, три и повече пъти е типична градска легенда за приспиване на малките деца и пората които искат да си направят нещо за себе си, но не знаят как.
Christo - майстор
Няма евтино отопление! С намаляването на цената се намалява комфорта и се увеличава хамалогията и пушеците. И няма мърдане от това правило. На единия край са дървата и въглищата, на другия-централно парно, термо помпи и автоматични котли. В цената на отопление с термопомпи трябва да се включи и качествена изолация и дограма. Изолацията и дограмата заедно са по-скъпи от парното със сигурност! Ако имах пари на куп, бих заложил на термопомпи. Купчината с парите ще отиде за изолацията. По Германия не правят изолация под 20см., още по-добре 30. Тройни стъклопакети, 5-6 камерна дограма, К стъкло, аргон в стъклопакетите, изолация и на основите на къщата, на тавана задължително. Ако се загледате по разни филмчета, мартаците за покривната конструкция не са като нашите квадратни, а са дебели 5-6 сантиметрови талпи, широки по 30см, сложени на нож и цялото това място е запълнено с каменна вата или нещо подобно. После може да се окаже, че и 10KW са много. Кадърният архитект е от изключително значение. Добре е да се видят негови неща, вече построени и да се говори със собствениците за мнения и впечатления. Котелното не е маловажна подробност. До него трябва да има удобен достъп-широка врата, път. В моя случай,(къща на 50г) бутахме прозорец на мазата, 6 души хамали, пълен цирк! Ако някой реши някога да го изважда, много ще има да ме споменава :lol: Ако ще горим твърдо гориво, трябва да се предвиди удобно място и за горивото. Коминът, проектиран и направен читаво е друга тема. Понеже не се вижда какво е от вътре, обикновено майсторягите го прибрулват и после не теглел, излизал пушек през дъските на пода или през контактите и ключовете на лампите! Сега има качествени керамични комински тела, но и цената им е качествена. Вътре са с канали за въздух постъпващ от покрива надолу. Топлоинженерът трябва да участва в проектирането от самото начало. Тук във форума от Варна и Бургас пишат много компетентни хора, свържи се с тях. Изобщо има много за питане, мислене и четене.
Чаро - Акълия
Christo написа:
В цената на отопление с термопомпи трябва да се включи и качествена изолация и дограма.
Това задължително ли е?- какво ще стане, ако сложа термопомпа на жилище без изолация? :?:
Christo - майстор
Да кажат и колегите, които са професионалисти и по-разбират, но според мен, термопомпите работят при ниска температура на топлоносителя (не повече от 45градуса) и с нарастване на мощността цената много стръмно нараства. Гледам, че Дайкин предлагат двуконтурна система, която е предназначена за ремонт на стари инсталации, които са високотемпературни (90-70 градуса или нещо такова). Цената е още по- неприятна и КПД-то спада. Ако не се предприемат сериозни мерки за термоизолация, мощността става неприемливо голяма и това качва цената на първоначалната инвестиция и отделно от това, месечните сметки стават големи и се губи ефекта от голямото КПД на термопомпите. Освен това, без изолация и при ниски външни температури работата става много напечена. Лошото е, че за изолацията трябва да се изсипят парите наведнъж, докато при неизолирана сграда парите ще се дават в повече сметнато за дълъг период, но всяка година по малко. Във всеки случай, без изолация бих препоръчал при други равни условия, по-мощен котел на въглища или дърва(по-добре пиролизен). Ако горивото е скъпо-нафта, пелети, ток, по-добре да се наблегне на автоматизация на процеса и термо изолаця, защото минимизирането на разходите за гориво директно води до големи икономии.
zimel - специалист
mitaka_vk написа:
Съжалявам че оспамихме темата, но опита ми показва че като си направиш много внимателно сметката и като знаеш какво правиш, как да го направиш, как го искаш и си изясниш всички дребни детайли, разликата от предвиденото е много малка /обикновено произлиза от разлика в цените на материалите на различни места/. Я попитайте някой който се занимава с отопление дали ако започне да си прави собствено такова няма ли да си предвиди почти всичко. Дори за гараж няма да ти излезе сметката ако смяташ само да изкопаем една дупка да метнем един бетон и арматура и готово с гаража. Вярно някой беше казал строителството е проста работа, но не е за прости хора.
Я си разбий къщата от 470 кв. м до най малкото винтче, направи си подробна количествена сметка до най малкия детайл, изясни си всеки един проблем който има вероятност да възникне по време на строителството, спази си проекта на 99% да видим дали няма да ти излезе сметката. Дали правиш нещо за 40, 400 или 1400 кв. м, ако не направиш тези неща забрави някога да ти излезе сметката. Ако пък искаш да използваш фирма проучваш си пазара не се хвърляш на първия майстор /бригада, фирма/ проверяваш минимум трима кандидата, ако не ти харесат проверяваш още трима и т. н. Всичко останало дето го умножаваш по две, три и повече пъти е типична градска легенда за приспиване на малките деца и пората които искат да си направят нещо за себе си, но не знаят как.

Браво бе Човек! Велик си! :prayer: :prayer: :prayer:

Щом можеш да си направиш сметка и до последното болче. :prayer: :prayer:

Може ли да бъда твой ученик?

Ама става въпрос за обекти над 200 000 лева.
mitaka_vk - специалист
zimel написа:
нало дето го умножаваш по две, три и повече пъти е типична градска легенда за приспиване на малките деца и пората които искат да си направят нещо за себе си, но не знаят как.

Браво бе Човек! Велик си! :prayer: :prayer: :prayer:

Щом можеш да си направиш сметка и до последното болче. :prayer: :prayer:

Може ли да бъда твой ученик?

Ама става въпрос за обекти над 200 000 лева.[/quote]

Верно ли бе не 200 хил. 2 милиона няма ти стигнат щом не знаеш как да си направиш сметката.
Фло - специалист
Точни сметки в строителството няма,или по-точно никога не излизат точни! На мен например сума ти бетоновози ми идваха с по 4 кубика бетон,вместо по осем, защото имало баирче и да не се разливали. На всеки курс ми струваха 80 лв. за транспорт и по 10 лв.на кубик преминал през бетонпомпата.След като смених случайно бетоновия възел и почнаха да идват други бетоновози,този път нормално пълни,разбрах,че предните са ме ментили.
zimel - специалист
mitaka_vk написа:
zimel написа:
нало дето го умножаваш по две, три и повече пъти е типична градска легенда за приспиване на малките деца и пората които искат да си направят нещо за себе си, но не знаят как.

Браво бе Човек! Велик си! :prayer: :prayer: :prayer:

Щом можеш да си направиш сметка и до последното болче. :prayer: :prayer:

Може ли да бъда твой ученик?

Ама става въпрос за обекти над 200 000 лева.
Верно ли бе не 200 хил. 2 милиона няма ти стигнат щом не знаеш как да си направиш сметката.[/quote]
----------------------------------------------------------------------------------------------------------


Моля, моля ...това горе в лентата.. не съм го писал аз.

Иии... не ми отговори на въпроса - ще ме вземеш ли за твой ученик? :prayer: :prayer: :prayer:

ИСКАМ ДА СЕ НАУЧА, ДА СИ ПРАВЯ ТОЧНА СМЕТКА ПРИ ОБЕКТИ ОТ 200 000 ДО 2 000 000 ЛЕВА.
Последна промяна от zimel на съб яну 07, 2012 7:01 pm, променено общо 1 път.
zimel - специалист
Фло написа:
Точни сметки в строителството няма,или по-точно никога не излизат точни! На мен например сума ти бетоновози ми идваха с по 4 кубика бетон,вместо по осем, защото имало баирче и да не се разливали. На всеки курс ми струваха 80 лв. за транспорт и по 10 лв.на кубик преминал през бетонпомпата.След като смених случайно бетоновия възел и почнаха да идват други бетоновози,този път нормално пълни,разбрах,че предните са ме ментили.

Фло, аджеба , за това иде реч , винаги излизат " форсмажорни" обстоятелства, даже и при строителните фирми...

Ама пък и те са едни... толкова опит...и ...да не могат , да си направят сметка. :-D

Тема "Отопление на къща с РП 150м2" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: