• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
v_tan - специалист
Здравейте, през идната година ми предстои изграждане на отоплителна инсталация на къщата. Спрели сме се на подово отопление, затова сега ми трябват мнения за най-подходящ котел за целта.
Къщата е с РЗП - 270кв.м., първи етаж 150кв.м., две спални, две бани, кухня с трапезария, свързана с всекидневната, която е с емпоре (тавана стига до покрива, а от таванския етаж има поглед надолу към всекидневната. Втория етаж е тавански с кабинет, килер и две стаи, които за сега няма да се ползват.
Всички прозорци са с ПВЦ дограма с троен стъклопакет (не е от най-широкия), поради спецификата на конструкцията (рамкова дървена, затворена външно с осб) стените са предимно изолация :) . Външната изолация, която съм монтирал е 8 см. стиропор, вътрешната е с 10 см каменна вата (30кг/куб.м.).
През тази зима (скоро завърших напълно вътрешната изолация) температурата е почти постоянно 5°c (сутрин), Вдига се при слънчево време до 10тина градуса. По празниците успяхме да вдигнем до 20°C само с една печка "чудо".
Във всекидневната ще правя и камина, но тя ще е нормална отворена. За отоплителната инсталация има предвидена пристройка със собствен комин с височина около 6 м.
Изчислил съм че за 1 етаж са ми необходими около 700м.тръба, ще има заложен кръг за радиатор в хола (за всеки случай).Подовото ще е с подобен колектор със собствена помпа (10кръга)
Прикачен файл:
pump-mixing-modular-manifold.jpg
pump-mixing-modular-manifold.jpg (39.43 KиБ) Видяна 9221 пъти
, а за високотемпературните консуматори ще има отделна помпа.
Замислям се за пелети, но май по скоро, за начало ще се наложи да е котел на дърва (така че мислете в тази посока), на който е възможно монтиране на горелка. Въглища не искам.
Място за съхранение на дърва има.
Е това е, споделяйте мнения. ще съм благодарен.
Поздрави.
joro_vn - специалист
Много дебела изолация на тавана, особено над емпориото, при тази височина топлото ще бяга нагоре. Може и да е направено вече, не си го споменал. Ама си трябват поне 20 см вата.
Откритата камина е разхищение на материал - строителен и горивен. КПД-то и е 15-20% и е само за украшение. Сложи някаква закрита камера, по възможност с 2 или 3 стъклени стени, за да грее в повече посоки.
Котела да е от стоманените чешки - Дакон Дор, Бош, Будерус... то е едно и също както се спомена в другите теми. После лесно ще му сложиш пелетна горелка, което като комбинация ще има добра ефективност. Май модулиращите горелки WATERLAND са добро решение.
naskov - майстор
Моята препоръка е направо един Peletherm, но ако трябва задължително първо да минеш през дърва виж това: http://www.termoproektstroi.com/Photo/O ... 0FL-P.html
Преминаването от дърва към пелети и обратното става за минута.
v_tan - специалист
Благодаря за мненията. Нещо съм изпуснал покривната изолация. Има 20 см каменна вата, планирам още 5 см минерална над картона.
lux_e_on - специалист
Точно щях да ти препоръчам Фероли и колегата ме изпревари.
v_tan - специалист
Откритата камина наистина не е много практична, ама пък като я запалиш... Да предимно заради красотата на открития огън ще я правя.
v_tan - специалист
Сега разглеждах проекта за EЕ и ОВК (който обаче няма да се ползва защото е с климатици) та там в сметките видях, че необходимата мощтост за отопление е 46,8 KW/кв.м (технически показател за енергийна ефективност). Това би трябвало да означава около 7 KW за първия етаж който е 150кв.м. Така ли е или не интерпретирам информацията правилно?
nnikbg - специалист
v_tan написа:
Сега разглеждах проекта за EЕ и ОВК (който обаче няма да се ползва защото е с климатици) та там в сметките видях, че необходимата мощтост за отопление е 46,8 KW/кв.м (технически показател за енергийна ефективност). Това би трябвало да означава около 7 KW за първия етаж който е 150кв.м. Така ли е или не интерпретирам информацията правилно?
Май не е 46,8 kW/кв.м , а е 46,8 W/кв.м. Напълно реално при твоята изолация. Не се занимавай с глупости и експерименти а направо хващай за ушите един Пелетерм 30V2. Ще ти е предостатъчен и ще го караш на 50% в най-суровата зима.
Последна промяна от nnikbg на чет фев 09, 2012 3:42 pm, променено общо 1 път.
v_tan - специалист
В киловати си е. Ама то защото пише че това е "общ годишен разход на енергия за 1кв.м. от общата отопляема площ на сградата" Явно не са ми точни сметките тогава.
nnikbg - специалист
По това дето пишеш се получава, че ти е необходима 3,51 кВ/час енергия. Като предположим, че се топлиш само зимата 5 месеца.

46,8*270=12636 кВ за година
12636/150=84,24 кВ за ден
84,24/24=3,51 кВ за час

От тези 270 кв.м реално да отопляваш половината или 135 кв.м
135*50 W = 6750 вата, така че горе долу сметките излизат.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Отопление на нова дървена къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: