Най - вълнуващия въпрос зимно време.
nedbmw - напреднал
Мисля да си направя такъв топлообменик, един приятел ми каза, че преди време си е топлел съседната стая на по горния етаж с водосъдаржател от бойлер за дърва-(дървен бойлер) :-D . Та мисля да си направя такъв водосъдържател с по малък външен диаметър около 200мм. и височина около 100мм. Вътре тръбата, ще е 130мм., колкото е на кюнците. Системата ще е отворена и гравитачна. Та мисля да си отоплявам банята на горния етаж на вилата щото там е голям бахър и в студовете даже изпущаме водата да не замръзне, пък и имам соларна инсталация и по някога кога има слънце има топла вода ама в банята си е студено. Та четох някой неща свързани с понижаване на температурата на дима и взеха да ме избиват някой съмнения дали да се занимавам с това или да чакам лятото, че да се стоплим. Някой влизал ли е в такава авантюра с такъв димен воден топлообменник и евентуално дали има наблюдение върху отлагането на повече сажди вътре по тръбите и комина. Ето един линка, който ми размъти главата: :? http://www.prity-bg.com/docs/Pochistvane.pdf А и още нещо, каква лира или големина радиатор мога да сложа в банята, която е около(9м3)спрямо такъв тип димен топлообменик.
BARD - специалист
nedbmw Топлообменник от този вид монтиран на изхода на димните газове от горивната камера можеш да монтираш само при положение че температурата на изходните газове е над 250гр.и горивната камера има ефективно вторично изгаряне на баластните газове които се отделят при горенето .Другият вариант е да се предвиди във булото /хотата/на камината ревизионен отвор през който периодично да може да се демонтира и почиства топлообменника от нагара .

Ето ти и примерен чертеж .

Прикачен файл

Изображение 046 [1280x768].jpg
Transporterr - специалист
за да разбереш касква мощност може да включиш, първо трябва да е ясно каква мощностт може да отнеме топлообменника (в случая от стар бойлер). която пък зависи от площа с която контактува със димните газове, тягата в комина и количеството вода което може да събере. най добре, да видиш твоят приятел какво е направил, и да вземеш опит на готово, за да си спестиш откриването на тези неща, които иначе се изясняват с не толкова прости изчисления. :)
със саждите едва ли ще имаш голям проблем, тъй като все пак ще ти прав отвора вътре, за какви ревизионни отовори бълнува другаря Вард историята мълчи.. :lol:
аз лично се съмнявам, с един бойлер да отоплиш цяла стая ( все пак има 15 кв.м стаи има и по 50) . подготви се за по бавно и лошо горене на печката обаче :wink:
Последна промяна от Transporterr на чет фев 09, 2012 9:27 am, променено общо 1 път.
Transporterr - специалист
http://napravisam.bg/forum/viewtopic.php?f=10&t=34999
vvventsi написа:
Ами 1kcal=1л x1гр. 1 килокалория =1литър умножен по 1градус или енергията необходима да загрее един литър вода с температура 1 градус е 1 килокалория така че използвай тая формула,закачаш един термометър на изходната тръба и един на входната тръба ,виждаш каква е разликата в температурата на изходящата вода и на входящата вода ,примерно изходящата е 80градуса входящата е 60градуса, разлика 20градуса, ако знаеш с каква скорост върти помпата водата това е добре, примерно тя се върти със скорост 5литра в минута ,значи за един час ще я завърти 5x60=300л 300литра в час умножаваме 20гр x 300л получаваме 6000кcal или 6.948kWh (1Mcal=1.158kWh),така получаваме че за един час котела отдава 6.95kWh следователно 6.95kWh/1h=6.95kW означава че котела отдава топлинна мощност 6.95kW.
това ще ти е от полза, ако все пак решиш да разбереш каква топлинна мощност отнемаш с така създалият се топлообменник :)
nedbmw - напреднал
Ами моя приятел изобщо не е изчислявал нищо направо е сложил на изхода на печката топлообменика от "дървения" бойлер и си отоплявал стаята на по горния етаж. То, ако взема и да замервам и изчислявам температурата на изхода, която не е константна при печките на твърдо гориво все едно няма да стигна до никакво решение. А тази схемичка, което публикувал колегата е трудна за изпълнение макар и по ефективна от правата тръба по, която минава пушека, а и за почистване ще е трудно и е явно за някаква камина, щото гледам е с по големи входен и изходен отвор. Това може да се компенсира с по голяма дължина на топлообменика, който в моя случай, ще е около метър. Интересува ме някой, ако случайно си е слагал нещо подобно да сподели и той впечатленията си.
BARD - специалист
nedbmw написа:
Ами моя приятел изобщо не е изчислявал нищо направо е сложил на изхода на печката топлообменика от "дървения" бойлер и си отоплявал стаята на по горния етаж. То, ако взема и да замервам и изчислявам температурата на изхода, която не е константна при печките на твърдо гориво все едно няма да стигна до никакво решение. А тази схемичка, което публикувал колегата е трудна за изпълнение макар и по ефективна от правата тръба по, която минава пушека, а и за почистване ще е трудно и е явно за някаква камина, щото гледам е с по големи входен и изходен отвор. Това може да се компенсира с по голяма дължина на топлообменика, който в моя случай, ще е около метър. Интересува ме някой, ако случайно си е слагал нещо подобно да сподели и той впечатленията си.
Вярно е nedbmw извинявам се просто забравих че някои неща са твърде сложни за направи си сам. :)
kok - специалист
има го писано във форума даже и със снимка но човека си го ползва за топла вода на мииката ама в коя тема беше :shock: :? :-D
vilhemovivi - специалист
Колега най-евтиния и бърз вариант на това нещо е да вземеш 40метра примерно медна тръба тънкостенна и да е навиеш около димоотвода до лирата.
nedbmw - напреднал
Ха ха 40метра медна тръба ми то ще ми излезе златно.

Тема "Питане за топлообменик (воден) на изхода на готварска печка." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: