• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
mrmagooo - специалист
filmatoplo написа:
Ако няма предимства Стропова -има ли недостатъци :? :wink: сравнен с други въглищарници.
Лично за мен предимството си е продължителността на горене.Сега ако за същите пари се намират респективно толкова големи котли който да побират необходимото гориво нещата придобиват друг облик.....

Иначе недостатъци на прима виста голяма свиня е 210см трябва ти стабилно помещение и същевременно място от където да го вкараш даже маршрут но това май важи за повечето големи котли ....
Друго кофти е че при почистване става голяма бъркотия понеже задържа жар в големи количества (в килограми 2-3 ) държат пепелта топла и като почнеш да го чистиш става страшно пушек прах иска си добре вентилирано помещение и малко инвентар имам предвид освен дилаф и ръжени :mrgreen:
Manol P - помощник
Пак повтарям, че реклама не правя за разлика от Лазар. Но да твърдиш, че цената на kcal/кг. пелети е една и съща с kcal/кг. въглища е жива реклама в полза на котлите с пелети, това даже производителите не си позволяват. Преди да закупя котела си направих труда да проуча. Препоръчвам на всеки да си направи сам проучване, а не да се доверява на "писаници" и скрити реклами. А за тези които имат повече парички естествено, че котлите на пелети са за предпочитане.
LazarGanev - "Велик майстор"
Маноле, не съм производител или вносител нито на пелети, нито на пелетни котли и нямам интерес да правя реклама на такива. Просто направих една съпоставка. Въпреки, че съм противник на сравнителните таблици, понякога се налага да ги ползваме. Калоричността на дървесните пелети е около 4.8-5кВт/кг или 4200ккалл/кг
http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=& ... ms&cad=rja
, а на въглищата варира много, но според сайта в който се рекламира твоя котел Стропува, калоричността на въглищата е 4-5ккал/кг:
http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=& ... ms&cad=rja - най-долу, където пише Гориво.
Като се има предвид, че КПД на котел на пелети стига до 93%, а КПД на котел на въглища е до 70-80% нещата май се обръщат. Да не говорим, че при отопление с въглища трудно се регулира температурата в помещенията - или има недостиг или излишък на топлина (преразход), а при пелетните се контролира съвсем точно. За пушека, миризмите и мръсотията казахме ли :) ?
Маноле, аз съм инсталатор, мога да предложа, доставя и монтирам какъвто котел пожелае клиента - монтирам и на твърдо гориво, и на пелети, и на газ. Имам наблюдения на месечните разходи при различните ситуации и затова споделям наблюденията си. Ти също споделяш твоите, пък който го интересува - да чете и да избира. Ползвай си котела със здраве :prost:
mrmagooo - специалист
Чакай сега да не искаш да кажеш че при еднакви условия разлика само в котела пелетите са най-ефтиното утопление в България за момента :? ? (не се нахвърлям просто питам )
geniya - специалист
Пелетите са едно от най-скъпото отопление, което си има и своите предимства и недостатъци като всяко друго отопление.Няма да изброявам всички ги знаят...
mrmagooo - специалист
geniya написа:
Пелетите са едно от най-скъпото отопление, .....

Бе и аз така знам и затова си викам аз ли нещо !
syncho - майстор
Единствените по-евтини отопления от пелетите са дървата и въглищата.
Manol P - помощник
Не ми става ясно, защо Лазар взема калоричността за пелети от един сайт, а за въглища от друг, като в първия сайт има цена за kWh: за пелети - 0,086лв/kWh; за въглища - 0,05лв/kWh. Впрочем същата информация съм използвал при избора на гориво и пак повтарям, ако имах повече парички щях да избера отопление с термопомпа, което е несравнимо с пелетите. Избрах отопление с твърдо гориво, заради по-малката инвестиция и сравнително не висока цена на горивото /Донбаски въглища/. А този котел дава възможност за добро и елементарно управление на горивния процес, освен продължителността, това го пиша, защото го виждам. Естествено, че за околната среда е не добър вариант. Лазар пропуска експлоатационните разходи по поддържането на котлите с пелети /електронно управление/. И тъй като не желая да влизам в излишен спор, спирам коментарите си, а и всеки има глава с която трябва да мисли, а не само да слуша и чете.
LazarGanev - "Велик майстор"
Маноле, грешката ти е че си доверил само на един сайт. Това лв/кВтч предпочитам аз да си го сметна, като знам калоричността и цената в момента, защото може и да не знаеш, но цената на въглищата например скочи почти двойно последните години, а не знаеш това 0,05лв/kWh кога е смятано и за какви въглища. В момента има въглища по 200лв/т и по 400лв/т, пелети по 200лв/т и по 500лв/т. А де!
geniya - специалист
LazarGanev написа:
Маноле, грешката ти е че си доверил само на един сайт. Това лв/кВтч предпочитам аз да си го сметна, като знам калоричността и цената в момента, защото може и да не знаеш, но цената на въглищата например скочи почти двойно последните години, а не знаеш това 0,05лв/kWh кога е смятано и за какви въглища. В момента има въглища по 200лв/т и по 400лв/т, пелети по 200лв/т и по 500лв/т. А де!
Значи като всяка стока и качествената си има разлика.То и трабанта и мерцедеса са коли и вървят , но нямат място за сравнение.При енергоносителите е същото:
1тон брикети е около 3000kW/h и естествено е цената да е около 200лв, при двойно по-калоричните въглища е естествено и цената да е двойна.
При пелетите положението е същото няма какво да откриваме топлата вода, а само ще я ползваме... :yawinkle:
П.П. Моята проста сметка за разхода за отопление при средно изолирана сграда е около 3.80лв./м2 на месец за твърдо гориво и 2.80лв/м2 на месец за ток на климатици +/-0.20лв и за двете сметки.При 22-24гр./24ч. за сезон 2012-2013год.Това е проста математика, който иска да ме обори :yawinkle:
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16

Тема "Въпрос за котел "Стропова" за дълго горене ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: