Най - вълнуващия въпрос зимно време.
babayaga83 - напреднал
Здравейте Решил съм да си правя камина с водна риза , след изчитане на доста теми във форума стигнах до следния проект и искам ако може някой да го прегледа и да каже къде има грешки и кое може да се пооправи за по добра работа на системата , Печката се намира в хола от там имам 1,30 метра тръби (метални ) който стигат до един шкаф където мисля да сложа всичко , помпа , филтър спирателни кранове , термометри , термостат за помпата и ако трябда да се добави нещо друго , от там тригвам с тръби можеби тези с алуминиевата вложка към радиаторите като на всяко разклонение ще намалям размера им като мисле след равятора в спалнята да продължава с ф16 към разклонението за бойлера и лирата които пак ще са ф16. Разширителния съд мисля да е или в банята над лирата или на терасата ( терасата е осъклена има и изолация ) .Бойлера същои мисля да го местя на терасата но това все още несъм го решил. Интересъвам се също моще ли РС да се включи в системата и да е с циркулация и как става това ( все едно като да се включи радятор ли ?) и кое от двете включвания е по добре? Също тъка пълненето на системата дали е осъществено правилно и ако не е как трябва да стане , а също тъка къде трабва да сложа кран за източване .
Радиаторите мисля да са по 2300 -2500 W в детската и спалнята
1500 - 2000 в Хола + 4 KW от печката мисля че ще е достатъчно за 25 к
Жилището е в нова кооперация санирана с ПВЦ дограма
Добавам и снимки

Благодаря предварително

Прикачен файл

VodnaRiza1.JPG
VodnaRiza1.JPG (53.27 KиБ) Видяна 26865 пъти

Прикачен файл

VodnaRiza.JPG
VodnaRiza.JPG (33.92 KиБ) Видяна 26865 пъти
unisex - специалист
Здравей колега.Трябва чрез крановете на топлата вода на самите радиатори да можеш да си регулираш потока .Най-близкият до камината трябва да е нагласен да пропуска по-малък дебит от тези които са след него.След това следващият го нагласяш малко по-отворен и така докато стигнеш крайните точки където ще са напълно отворени.В противен случай последните по веригата няма да греят с пълната си мощност.Аз лично съм скептик относно тия серпентини в бойлерите защото дърпат много от топлината на системата.Ще се обоснова защо.През зимата температурата на водата във водопроводната мрежа е много ниска и води до консумация на много топлина от серпентината за да се загрее до някаква що годе нормална температура.В последствие водата влиза във водната риза с много голяма разлика в градусите и съответно трябва доста мощност за да се загрее отново.Поради тази причина си мисля, че бойлерът ще ти е най-големият консуматор и загубите на топло ще идват основно от него.
Нека колегите които са по-навътре в нещата да вземат отношение.Може и да не съм прав.Успех!
Последна промяна от unisex на вт юни 12, 2012 9:19 am, променено общо 1 път.
Christo - майстор
Ако системата ще е отворена, разширителният съд се слага възможно най-близо до камината, на топлата вода и вързан с дебела тръба, която да е в състояние да изхвърли парата при евентуално аварийно завиране на системата. Между съда и камината не трябва да има никаква арматура, която да прекъсва връзката. Ако системата е затворена, по-добре съдът да е на студената вода. Така мембраната му няма да се стопля и ще и се удължи живата. Обемът на съда се смята, така че при максимално топла система налягането да не надхвърля допустимото за камината. Мястото на датчика, който пуска помпата е на камината, не на тръбите след нея. Както е сега, той ще се задейства само ако има естествена циркулация в системата ти, което се получава само ако има правилни наклони, няма въздушни "тапи" и т.н. Виж на http://www.atmos.cz има много примерни схеми. Там са за пиролизни котли, на това в твоя случай няма значение. Ти няма да имаш буферен съд. Системата ти ще има и друг проблем. Като тръгне помпата камината ще се напълни със студена вода и помпата ще спре, докато камината не се затопли отново и така парното ти ще работи на тласъци. Не е добре нито за камината, нито за радиаторите. Камината ще се пълни с катрани, защото ще е пълна със студена вода. Забележи на чешките схеми до котела има втора помпа с трипътен вентил, която взема част от топлата вода и я смесва със студената от радиаторите, така че камината, веднъж затоплена не изстива докато не спре подаването на гориво. Има една фирма Интиел от Поморие, прави контролери за управление на парно, не са лоши. Имат и сайт. Влез в него, има брошури, изтегли си ги. Върни се назад във форума през 2011 има теми за свързване на пиролизен котел, там темата е обсъждана много на широко. И още нещо: не се хвърляй на най-тесните тръби. Финансовата изгода е малка, а пък може да се окаже, че не ти стигат глидери да се стоплиш и тогава с тесните тръби ще имаш проблеми. Разбира се, ако системата ти я сметне специалист, рисковете ще намалеят. Прочети още във форума. Поздрави и успех
AntonBM - специалист
На пръв поглед инсталацията е ОК. Christo и unisex са ти дали добри съвети, послушай ги. Единствената ми забележка към unisex е, че регулацията се прави не от горния радиаторен вентил, а от долния, който е секретен (регулира се с 6-грам). Christo е дал много добри съвети. Единствената ми забележка е, че аз също бих сложил открития РС в банята, въпреки че до печката е по-вярното място. За да нямам грижи бих монтирал един предпазен клапан до печката, а водата от него щях да подведа до канал в подовата замазка. С буферен съд, 2-ра помапа или 3-пътен термостатичен вентил инсталацията ще работи по-добре, но и така, както си я начертал ще работи. Само помисли и за непрекъсваемо захранване на помпата и наистина премести датчика по-близо до изхода на печката. Диаметрите на тръбите са много важни! Виж тази таблица, за да се ориентираш какви трябва да са. Гледай стойностите за ΔТ=20°. Срещу диаметрите е записана максималната мощност, която може да пренасят с приемливи загуби на налягане. По тръбите може да мине и по-голяма мощност, но пада на налягане много рязко скача нагоре и се товари помпата.

Прикачен файл

hidro.rar
таблица с тръби и пад на налягане при различни мощности
(28.37 KиБ) Свален 1296 пъти
babayaga83 - напреднал
Благодаря за информацията , сега размишлявам РС да бъде над камината но в коридора и от там с една тръба за преливник да го включа на 2 метра от него е тръбата за канализацията на кухнятя . Това ще повиши сигурноста на системата нали? UPS шще има просто съм забравил да спомена . Имам само следния въпрос относно тези буферни съдове които хич не ми са ясни , ако направя системета с колектори на 3 или 4 кръга 1 за хол 1 за детска , 1 за спалня и един евентуално за лирата и бойлера това ще продобри ли работата на системата и ще отпадне ли този проблем с навлизането на студена вода в печката , спирането на помпата докато се загреи и прочие ? Просто искам системата да не е много сложна ако е възможно , огледах на живо 2 - 3 такива които бчхамного просто направени и работеха .
lux_e_on - специалист
Нещо не ми стана ясно с тоя разширител на подаването.Така вързан ще си изхвърля топла вода на общо основание.Термопредпазния клапан и обезвъздушителите ще се справят с парата ако се стигне до там,а те са не по-малко задължителни от UPS на помпата.Ако връзва бойлера да не е с лирата заедно особено с Ф16 и да му се сложат АО-та на вход и изход на серпентината.
Christo - майстор
Как по-точно ще се изхвърли топлата вода през разширителя? От къде ще постъпва допълнителна вода? Или във системата ще става някакъв вакум? Къде стои разширителят е въпрос, изяснен отдавна в литературата. Най-вероятно, тръбата до разширителя ще е леко топла до някъде и това е.
lux_e_on - специалист
Christo написа:
Как по-точно ще се изхвърли топлата вода през разширителя? От къде ще постъпва допълнителна вода? Или във системата ще става някакъв вакум? Къде стои разширителят е въпрос, изяснен отдавна в литературата. Най-вероятно, тръбата до разширителя ще е леко топла до някъде и това е.
Понеже е на подаването се предполага че водата няма да е студена особено ако кипне камината,а допълнителната вода идва от водопровода през пълначка примерно,ако пък я няма пълначката системата ще работи с по-малко вода докато я допълниш ръчно.Общо взето където стои разширителя при затворена система там е и при отворена-на връщането,а и причини си има за това,ма както и да е.
idunno - специалист
Няма значение от вида система (отворена или затворена), разширителният съд се монтира по-близо до смукателната страна на помпата.Останалото са си просто ...приказки :-D

Тема "Камина Прити с водна риза - дали съм я измислил правилно ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: