• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
sreshtu - специалист
На път съм да си закупя вакумно тръбен колектор с 30 тръби за отопление на бойлер от 200л. Защо избрах вакумно тръбния:при вакума няма какво да предаде температурата от околната среда на тръбата, ще рече че ще "работи" и през зимата, има разстояние между тръбите на което няма как да се натрупа сняг. Защо съм се чудел кое да избера:имам 2 колектора единия домашно производство и грее 120л. представлява панелен радиатор в дървена рамка изолиран с каменна вата и бронесилно стъкло за капак, напълнен с антифриз за през зимата (тогава производителността му е 0). Другия е 160л вързан за турски плосък селективен колектор производителност през зимата също 0. И двата бойлера са вързани за котел на твърдо гориво което компенсира недостатъците им през зимата.
Та въпроса ми е: ПРАВИЛНО ЛИ СЪМ СЕ НАСОЧИЛ към вакумно тръбния?
P.S. Разстоянието между бойлера и панела който ще слагам е 12м. тръбен път в едната посока. На другите 2 системи пътя двупосочно е по около 2-3м.
LazarGanev - "Велик майстор"
Като изброяваш соларния си парк, мога да предположа, че пак ще избереш и най-евтиния вакуумен колектор, което означава, че пак ще останеш разочарован :wink:
sreshtu - специалист
Първия го направих преди около 15 години, втория преди 5 най-евтин до момента ми се връзва втория като се има в предвид разликата в годините. Когато правех първия ми се върза на цената на около 1,5 тона бензин. По това време бяха модерно варелите с черна боя на покривите и система на самотек. Само бойлера от неръждавейка ми се върза 5 минимални заплати. Не ми е до цената толкова колкото до ефективността на системата и времето за което ще се изплати. Няма да взема вакумно тръбен колектор който цената му е 3 500лв. а е с 2 до 5% по-ефективен от този който струва 1 500лв. Както и при плоските има някаква минимална разлика от порядъка на 2-5% в производителност и разлика в цена от порядъка на от 480 до 900лв.
Та на въпроса кой е по-добър избор плоския или вакумно тръбния?
P.S. не съм разочарован а търся вариант и за през зимата.
LazarGanev - "Велик майстор"
Доколкото разбирам - ти не търсиш съвет, а поддръжка? :cool:
sreshtu - специалист
LazarGanev написа:
Доколкото разбирам - ти не търсиш съвет, а поддръжка? :cool:
До сега не се е налагало ремонт на нито една от двете системи.
Търся човек с вакумно тръбен за да сподели опит иначе в крайна сметка ще си направя първата система която ще ми се върже: 9лв. на метър за тръбен път 200лв за помпа толкова и за управление на солара стъкло 35лв. на квадрат 5лв. за вата,датчици бойлер и така за около 2 000лв съм готов, не знам дали това са малко пари за теб но аз мисля да инвестирам в тази система ако работи и през зимата поне още толкова.
saraneron - специалист
Pрез зимата, поне декември януари и фефруари по няколко дни на месец и то мижава работа,къде живееш ,ако си в Петрич е едно, ако си в София, друго.Ако през зимата има мъгла и отрицателни температури ще заскрежават вакумните.
bulhomes2 - майстор
Имам съсед, който има вакуумен на къщата и селективен на барбркюто. Твърди, че вършат абсолютно еднаква работа и съжалява, че е дал повече пари за вакуумния. За намкойси път го казвам, но преди да си избера колектор, попрочетох доста из нета. Попаднах на експеримент при който поставят една секция плоски и една секция вакуумни колектори на едногодишно ежедневно измерване и еднакво потребление. Бяха достигнали до извода, че вакуумните са по-добри с 20% единствено през зимата. През зимата си топля бойлера с парното и нещо не ми се връзва как и кога бих си избил инвестицията в двойно по-скъпите вакуумни.
Gek - специалист
sreshtu написа:
имам 2 колектора единия домашно производство и грее 120л. представлява панелен радиатор в дървена рамка изолиран с каменна вата и бронесилно стъкло за капак, напълнен с антифриз за през зимата (тогава производителността му е 0). Другия е 160л вързан за турски плосък селективен колектор производителност през зимата също 0.
Даже и да сложиш най-префърцунения и скъп вакумно тръбен колектор като падне една мъгла като в Русе, дето не се вдига два месеца резултата няма да е нула, а ще е минус цената на колектора :lol: :lol: :lol: ...ако ме разбираш какво искам да ти кажа...
LazarGanev - "Велик майстор"
Днес ходих на профилактика на една система (имаше лек теч) и направих малко снимки, като коментарите оставям на вас. Системата е с 2 панела Бош 5000 (не най-скъпата серия), които топлят бойлер 200л Теси + последователно вързан на изхода бойлер Теси 50л, т.е. общо 250л. Панелите са поставени с наклон спрямо хоризонта 66 градуса, т.е подходящи за зимното слънцестоене. Снощи водата в бойлера е била 75*С, тази сутрин преди да пристигна е ползвана топла вода и като пристигнах беше 50*С, в панела беше 56*С. Втората серпентина на бойлера ще се ползва за подпомагане на отоплението в една северна кухня и теча беше точно в тази система. Докато разглобя и пренавия тефлон на резбите, да напълня и пусна вътрешната система мина час и половина, а през това време температурата в панела скочи до 80*С, като помпата почти не изключваше. Системата е на последен етаж на панелен блок, панелите са на покрива, тръбата е ф16 неръждаема гофра, помпа и управление - на Теси. И още един интересен факт - снощи клиентката като върнала от работа усетила мирис на изгоряло и видяла прегорената изолация на тръбата, която влиза в бойлера - вижда се на едната снимка - нямам обяснение как се получило това и колко е била температурата, но тя е сигурна, че вчера токът не е спирал - разбира по дисплея на готварската печка и по компютъра. Тоест е достигната температура над 100 и не знам колко градуса ПРИ РАБОТЕЩА СИСТЕМА! Ето малко снимки:

Прикачен файл

Изображение0152.jpg Изгорена изолация на входящата тръба в бойлера

Прикачен файл

Изображение0151.jpg

Прикачен файл

Изображение0150.jpg

Прикачен файл

Изображение0156.jpg
fox_vt - майстор
Вече в няколко теми срещам голямо хвалене на тия панели на бош и ме гложди да разбера какво аджеба имат повече от другите със същите параметри-площ,селективен,еднакъв брой тръби и т н.Щото селективното покритие май е еднакво медта си е мед и остава изолацията и предаването на топлината към тръбичките.Може и нещо друго да има де.А вчера си беше топъл ден и то бая щом турския алЮмин стигна до почти 60гр в бойлера :-D
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14

Тема "Вакумно тръбен срещу плосък панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: