• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
sreshtu - специалист
Определено тук са доста изчерпателни и дават само право на избор като говорят само с факти. http://www.heliotechbg.com/buletin/histori.pdf и това ако не е труден избор :?
P.S. на страница 16 и 17
saraneron - специалист
Не му вярвайте на 100% НА ТОЗИ САЙТ има голяма демагогия на места, до откровенни заблуди и неверни твърдения!!!Как бихте коментирали този пасаж от горния сайт.„[color=#80FF00]Такава типова конструкция има на снимката в горният пост,тръбна с 360 градусов абсорбер.Тези колектори биват пък две разновидности с топлинна тръба, и така наречената измама-менте.Турско-китайска разработка , използвайки само външните ампули без системата за топлопренос , е създадена една нискстойностна конструкция , която уплътнявайки чрез една семеринга тръбите в даден съд и изпозвайки флуид за термосифонен топлпренос,постигат нещо подобно на външен вид на вакуумен-колекто.Който точно след 2-3 години не е технически годно изделие а да не говорим, че за да пренесем дадено количество енергия , използваме обема на всички вакуумни тръби запълнени с флуид , който е 20 пъти над нормалното ,загуби в топлопреноса , невъзможност за работа при авариране на тръба,тотална безнадежност на конструкцията и сериозен пад в налягането(необходим е хидрофор за топла вода), висока стойност на монтаж и обслужване 20 пъти повече обем на незамръзваща течност.Така , че и при вакуумните има ментета."[/color]
syncho - майстор
sreshtu написа:
Определено тук са доста изчерпателни и дават само право на избор като говорят само с факти. http://www.heliotechbg.com/buletin/histori.pdf и това ако не е труден избор :?
P.S. на страница 16 и 17
Тия така наречени "факти" се носят из мрежата от доста години насам и отдавна се разбра, че това е платено проучване със силно съмнителни резултати. Така, че стига сте ги давали за пример.

Evgeniy имах няколко неща да допълня относно системката ти, но това ще опитам да направя утре, че сега стана късно и едвам гледам. :rolleyes:
Evgeniy - майстор
Sreshtu, явно си пропуснал 15 страница...
Даа... като се замисля че аз това го намерих 2008 година, когато бях върл защитник на плоските колектори....
Ето тук - http://solar.sts.bg/forum/viewtopic.php ... t=30#p2745

Ето и една снимка на колектора:

Прикачен файл

DSCN1952.JPG
syncho - майстор
Evgeniy браво за експеримента, просто аз съм убеден от практиката в малко по-различни неща. Ще си дам коментарите по точките, които си поставил, като се надявам да не решиш, че се заяждам по някакъв начин.

1. В момента можеш да ползваш вакуумни тръби на не чак толкова висока цена. Ние имаме примерно 15 тръбен U-type за 950лв за 150л както казваш "с малко презапасяване". Разликата със сигурност си заслужава. Давам за пример при нас цената, като съм сигурен, че и на други места има г/д на такива цени, за да не каже някой, че правя реклама.

2. и 4. Напълно възможно е да не купуваш нов бойлер, просто се затваря системата и с превключване да си го интегрираш с котела, както си го направил и сега.

3. За медните тръби съм съгласен, че се избягват по този начин. Не знам защо трябва да има сезонно източване на системата.

Със сигурност ще има извиране (изпарение) на вода лятото и се налага допълване от някъде - това няма как да се избегне в отворена система. Когато е под налягане водата се изпарява при по-висока температура. Ще ти е нужно повече от една туба дестилирана вода за лятото според мен.
Evgeniy - майстор
Не го приемам като заяждане, напротив.
U-pipe бяха моите фаворити в началото. Но не можах да намеря такива с по 2 изхода на страна и всички тръби паралелно. Идеята ми бе да го обърна с тръбите нагоре, така че да може да се самоизточва. Вашите такива ли са или има като при другите няколко тръби последователно свързани вътре?
Държах на дрейнбек, защото няма да е нужен меден тръбен път и защото иначе трябва или да си напълня парното с антифриз или противозамръзващата функция на контролера да включва много често помпата...

Тогава открих тези и реших да експериментирам. Цената на 15 тръбния е 620лв. Добре са направени - вътре и вън е неръждавейка.
Има фирма в германия, която изгражда системи с подобни и с вода но не ги източват. Тукашните им представители казват че в БГ нямат замръзнал досега. Имат добре изолиран разширител в който има сензор за ниво и се допълва автоматично с магнетвентил.

Благодаря за съображенията, със сигурност ще има какво да науча и зимата и лятото.

Между другото мисля, че дори да се образува някакво малко количество котлен камък вътре на стъклото, този слой няма да е по- лош проводник на топлина от самото стъкло. Топлопроводимостта на стъклото е 1.05 W/(m*K) а на котления камък - до 2.7 W/(m*K).
saraneron - специалист
A как се държи въздъшният колектор?
syncho - майстор
хех мда това би ми било и на мен интересно :) Ако някой има такъв да сподели...
Evgeniy - майстор
Ще ти кажа довечера колко ще е направил при външна в габрово в момента 11.6°C.
Още преди месец го задействах по настояване на половинката :)
sreshtu - специалист
Избора ми е доста труден пък и имам време да избера защото ще го монтирам догодина пролетта или по някое време през лятото. Макар че в крайна сметка ако не мога да избера читав вакумен панел, на Бош 5000 си ми остава фаворит слагам 2 броя за 1800лв. и поне ще съм сигурен че ще имам топла вода затоплена от слънцето поне 9 месеца в годината. Макар че ми се ще да сложа 2 броя 7000TF но бойлера който мога да направя е на-много 240л.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 14

Тема "Вакумно тръбен срещу плосък панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: