trichko.bg

НаправиСам.bg

Майстори сам с форума на НаправиСам.bg
Бигор-ИН Метални Керемиди и Улуци   Конструктори ЛЕГО на уникални цени   Сублимация.BG   LED осветление   
Дата и час: Чет Окт 23, 2014 10:20 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 136 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Вто Яну 15, 2013 8:33 pm 
майстор
Аватар

Принципно при слънчевите колектори има един много важен фактор, който никой не взима под внимание. Това е колко пари ще носи след като се "избие". Т.е., ако един обикновен плосък панел прави по около 500кВч/г, то един селективен ще прави по 600-700кВч/г, а един добър вакуумно-тръбен може да стигне и до 800-900кВч/г (цифрите до тук са примерни, но вярвам не много далече от истината). Също така следва да се вземе предвид живота на един такъв панел, както и рисковете от поправки по него. Все пак слънчевия колектор не го хвърляте след като се изплати, а продължавате да го ползвате след това - т.е. да работи за вас. Не винаги най-бързо избиващата се инвестиция е най-добрата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Яну 16, 2013 7:44 am 
майстор
Аватар

syncho написа:
Принципно при слънчевите колектори има един много важен фактор, който никой не взима под внимание. Това е колко пари ще носи след като се "избие". Т.е., ако един обикновен плосък панел прави по около 500кВч/г, то един селективен ще прави по 600-700кВч/г, а един добър вакуумно-тръбен може да стигне и до 800-900кВч/г (цифрите до тук са примерни, но вярвам не много далече от истината). Също така следва да се вземе предвид живота на един такъв панел, както и рисковете от поправки по него. Все пак слънчевия колектор не го хвърляте след като се изплати, а продължавате да го ползвате след това - т.е. да работи за вас. Не винаги най-бързо избиващата се инвестиция е най-добрата.

Колкото по-дълго време се изплаща един колектор, толкова по-малко пари ще донесе след това :idea:
Колко повече пари ще донесе един селективен от два обикновени?
Каква е разликата в живота им?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Яну 16, 2013 8:40 am 
майстор
Аватар

2v6 написа:
Колкото по-дълго време се изплаща един колектор, толкова по-малко пари ще донесе след това :idea:

Не е съвсем вярно това, което казваш. Именно въпроса е, каква е разкликата в живота им. За вакуумно тръбните (U-type) знам, че до момента си издържат 20г и няма някаква тенденция скоро да им се случи нещо. Единствените поправки, които може да се наложат са евентуално счупени тръби/стъкла на плоските при една здрава градушка.

Другото, което трябва да се вземе под внимание е, че не малко хора са ограничени в мястото на покрива и примерно не винаги е възможно да сложиш 4-5 панела за една по-голяма система. Не са малко нещата, които трябва да се съобразят.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Яну 16, 2013 9:01 am 
"Велик майстор"
Аватар

Като говорим за здравина и издържливост - дали някой ще се престраши да се снима стъпил върху вакуумните тръби, както този колега върху плоския Бош :wink:

Прикачени файлове:
Снимка 0194.jpg
Снимка 0194.jpg [ 286.95 KiB | Прегледано 1378 пъти ]

МнениеПубликувано на: Сря Яну 16, 2013 9:09 am 
майстор
Аватар

:) нали се сещаш, че тук килограмите на човека са разпределени в/у целите стъпала на човека, а ако трябва да се стъпи в/у вакуумен ще стъпи само на една мизерна част от обувката (т.е. по голямо натоварване на единица площ) плюс това натиска ще е съвсем различен. Всичко си проличава при градушка - тогава парчетата лед при плоския имат директно попадение, а при вакуумния им е малко по-трудно да оцелят директно тръбата, а по-скоро се удрят в нея под ъгъл и се приплъзват по-скоро от колкото да нансят някакъв силен удар.

А и друго... :) колко време е необходимо да смениш едно стъкло на панел Bosch?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Яну 16, 2013 9:23 am 
"Велик майстор"
Аватар

Нямал съм възможност да засека - засега нямам счупено стъкло:wink: Колкото до градушката - за да попадне градушката перпендикупярно върху плоското стъкло, трябва да придружена със силен южен вятър, в противен случай винаги попада косо (под ъгъл), а вакуумните тръби можеш ги обикаляш на 360* и да ги биеш все перпендикулярно на стъклото :wink: . То пък едно стъкло...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Яну 16, 2013 9:25 am 
майстор
Аватар

мда... доста по-малко и доста по-яко :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Яну 16, 2013 9:31 am 
майстор

2v6 написа:

Е те това от всичките приказки кой по убав е най точната казана до сега.

Понеже почнахте да давате данни добива днеска ще се опитам да сваля от моя. Тъкмо чух релето термометъра че изщтрака а и източих водата от бойлера преди това. Системата е 2 турски алуминиеви панела с наклон 60° и 120 литров бойлер
Демек стартираме при 6°С° външна температура в бойлера 22°С° а в панела 33°С°. Само дано слънцето не ми изиграе някой номер и да се скрие че вчера беше цял ден мъгла.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Яну 16, 2013 9:38 am 
"Велик майстор"
Аватар

Ламбени шишета :-D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Яну 16, 2013 3:35 pm 
майстор

Че са тънички и нежни е вярно ама трябва бая голяма градушка да удари че да ги поломи. Аз на старите си самоделки ползвах най обикновенно стъкло 4мм. Дори не цяло ами едни отпадъчни ивици от близката джамджийница широкии 10-15 санта и ги лепех направо със силикон както се редят цигли. За толкова години не съм има проблеми с градушката.
Нямах късмет със слънцето днеска но ето какво се получи
11h- 6°С°-нa въздуха в панела и бойлера 52°С°/42°С°
12:30h- 7.8°С° -нa въздуха в панела и бойлера 61°С°/50°С°
Към 1 вече имаше облаци и до там панела показва сега 25°С° но за мен доволно. Банята довечера ще ми е от ''дядо господ''

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Яну 12, 2014 9:08 pm 
специалист

Да разбутам малко стари неща.
Вчера сменях радиатора в банята и цял ден колектора горе си стоя без да подам вода към него, тъй като са в една система.
Ако беше heat pipe... не ми се мисли, докато мократа тръба с около 34 литра вода вътре по едно време забълва пара от тръбата, която е като отдушник горе - явно завря, но какво от това.
По интересното е, че късно вечерта, когато пуснах системата тя си тръгна и бойлер 80 литра за около час стана от 37 на 47 градуса. Т.е около 1 киловатчас, акумулиран горе блезе в бойлера. Това друг тип колектор не може да го направи. Освен ако не е от ония тайни китайски разработки с PCM латентен материал вътре в самите вакуумни тръби.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Яну 13, 2014 10:27 am 
майстор
Аватар

Evgeniy написа:
...Това друг тип колектор не може да го направи...

хехехе Evgeniy много ми е забавно, когато някой почне да се изказва за своето по този начин

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Яну 13, 2014 10:43 am 
специалист

Не съм иксал да акцентирам точно върху тази реплика.
Просто ми стана интересен факта на акумулиране, което значи, че дори при спиране на тока има един буферен период, в който загубите са минимални.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Яну 13, 2014 3:47 pm 
специалист

Evgeniy написа:
Не съм иксал да акцентирам точно върху тази реплика.
Просто ми стана интересен факта на акумулиране, което значи, че дори при спиране на тока има един буферен период, в който загубите са минимални.

по тази логика какво ще кажем за термосифонните :-D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Яну 15, 2014 4:43 pm 
специалист
Аватар

Преди време ме беше запалил един приятел по едни комбинира панели. Фотоволтаици и под тях вакумни тръби за подгряване на вода. Подгрятата вода служи като охладител и КПД-то на фотоволтаика е по добро. Внасяла ги една фирма и беше обещал да ме води да ги разгледаме. В последсвие се оказа, че производителите фалирали и спрели да ги произвеждат. Вносителите направили една демо инсталация в София и ще ходя да я видя и да наснимам . Та производителя е бил индийска фирма( което не ми вдъхна доверие), но сега ги купили някакви скандинавци и възобновили производството. Изнасяли масово за Скандинавия и УК.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Яну 20, 2014 2:32 pm 
специалист

http://www.sunsystem.bg/bg/fotovoltaika/PV-T/

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 136 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Часовете са според зоната UTC + 2 часа