Най - вълнуващия въпрос зимно време.
gonev - помощник
Здравейте,

Тази година дядото реши да изгради парна инсталация. Речено сторено, къщата е 3 етажна, с разгърната площ на етаж 120кв. Котела както споменах е Atmos Kombi C40 S(да спомена още в началото втора употреба, разбира се почистен преди експлоатация) с регулатор HONEYWELL- FR 124, има 14 радиаторчета(с обща мощност около 30кВ) и бойлер 120л, системата е с отворен разширителен съд. След като прочетох 2-3 пъти инструкцията за употреба и 4 дневни тестове и опити от моя страна, резултат-а е нулев. Работната температура на котела е 60 градуса и толкова, също така не съм сигурен дали процеса на пиролиза се случва. Поне по документация пишеше че входната температура на отоплителната вода не е препоръчително да пада под 65 градуса, както и експлоатационната температура не трябва да пада под 75 градуса. За комина...е нов f16см. около 15 м. Инсталацията е пълна, обезвъздушена, котела се използва на дърва и въглища, като е пробвано и с донбаските въглища и с други, все тая.

Ще съм благодарен хората с опит в областта да споделят идеи.
vrangelov - специалист
Добре дошъл!
Поздравления за "парното"! И аз така му викам. С удоволствие ще следя темата. Смятам, че има писано по твоя въпрос във форума. Ползвай търсачката! :)
Christo - майстор
Отиди на www.atmos.cz избери си език, с който си "най-на ти" Някъде в ляво на страницата има линкове към препоръчани схеми на свързване на котлите ATMOS. Много неща има за слагане около котела за да работи в режим на пиролиза. Виж и тази тема viewtopic.php?f=10&t=21714&hilit=%D0%B0%D1%82%D0%BC%D0%BE%D1%81 Има много писано във форума за тези котли. Питай и професор "Филма топло", той им е спец и фен :)
fbr - майстор
gonev написа:
За комина...е нов f16см. около 15 м. Инсталацията е пълна, обезвъздушена, котела се използва на дърва и въглища, като е пробвано и с донбаските въглища и с други, все тая.
Този комин ми се струва тесен за 40 киловатов котел. Я, който е пускал толкова мощен котел, да сподели.
gonev - помощник
Добре заварил vrangelov !

Благодаря ви за отзивчивостта.
За момента http://www.atmos.cz не се отваря, не знам каква е причината, но ще пробвам по-късно. А тази статия "Схема за свързване на Atmos." я четох снощи, нашата инсталация за съжаление не е съобразена с изискванията на котела(няма Ладомат с буфер, нито трипътен термовентил или четирипътен вентил) по ред причини. Точно това беше и причината да се обърна към вас за да установя причината за проблема и разбира се да се коригира за да се използва оптимално и според изискванията котела.

Относно комина, наистина би било добре ако някой с 40 киловатов котел сподели опита си. По документация би трябвало да е достатъчно защото там пише: "15х15 см мин. височина 12м." а при нас е изпълнено.

Да поясня нещо относно котела:
Регулатора за първичния въздух(HONEYWELL- FR 124) съм го настроил да затваря въздушната клапа на 80 градуса(но както вече споменах той не достига тази температура и стои постоянно отворен).

Вентилатора беше настроен да спира при достигане на 80 градуса и съответно да спира когато падне под 60 градуса(но реално работи постоянно тъй като не вдига повече от 60 градуса и вентилатора работи постоянно).

Има един метален лост чрез който се регулира мощността, съотношението на първичния и вторичния въздух. Него съм го настроил на оптимален режим(около 10мм съм оставил да е отвора).
vrangelov - специалист
Ето ги схемите на руски.
С каква влажност са дървата, които гориш?
gonev - помощник
Тези схеми също не мога да ги отворя, но както и да е ще пробвам от офиса.

Принципно дървата са от тази година, но има и миналогодишни, един цял ден пробвах и горихме само от миналогодишните, резултата е нулев пак 60 градуса :)
vrangelov - специалист
Разсъждавам на глас!
Клапата е настроена. Не е от нея.
Не е от вентилатора.
Комина казваш отговарял. На мен също ми се струва малък.
Дървата били сухи. В това са ми основните съмнения, но щом казваш.
Не знам, дали посоката на чугунения елемент нямаше някакво значение.
Нека и filmatoplo да каже! Тук едва ли има някой, който да разбира повече от Атмос-и от него.
gonev - помощник
Аз разсъждавах по същият начин като теб vrangelov, четох инструкцията, малко и в нет-а че нямах възможност там на място много много. След като настроих клапата, вентилатора, помпата съм я нагласил да се пуска на 45 градуса, тя е с допълнителен термо реле, следващото нещо към което се насочих беше въпросният чогунен, керамичен елемент който разделя горивните камери и през който минава процеса на пиролиза. В книжката пише, че каналите трябва да са насочени надолу. За да се уверя че всичко е наред се наложи да изчакам котела да доизгори за да го почистя и да видя кое на къде е. В момента е правилно със сигурност.
ivanovbg - майстор
Комина е по малък от минималния с 24см2

Тема "Питане за Atmos Kombi C40 S" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: