Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Не видях възможност да си тръкна предния пост, и да пусна нов с ъпдейт.
Монтирано Теси-то, работи, тихичък, малко обемист, но какво да се прави, направихме му шкаф и сега е по-поносимо.

Правих си експерименти с него няколко дни... Като начало махнах термоглавите и регулирах на усещане секретните вентили.
Само с едната стая имам лек проблем... най-топлата лятото се оказва най-студената зимата, но като сложа гардероб в нея, ще промени кубатурата й, и би трябвало да е ОК.

Котлето забелязах, че не всеки режим, с изкл. към края на врътката, около 70-60 градуса на водата, има някакъв алгоритъм на работа, при който: 4 мин върти помпата, пали за 30 секунди макс, още 4 мин върти, пак 30сек, 4 мин и пали за 2 мин, този цикъл се повтаря постоянно, без значение градусите.
Само при горните градуси, които предполагам са му оптималните (след като изчетох и трите теми 2011, 2012 и 2013 за котлите), работи по-дълго време без да спира, но в апартамента не може да се диша, предполагам подминава много сериозно 25гр. Това е при температури навън около и под нулата, както последните дни.
Странното е, че при всичките ми познати с некондензни котли, се наблюдава същото/сходно поведение. Това е т.нар. изкл. по температура, нали?

Регулира го много читав човек, смята му блендата на комина, напомпи някакъв съдържател в него с въздух до заводските атмосфери (като автомобилна гума, това не знаех, че го има вътре). Настрои и горелката на заводски параметри и сега се предполага, че работи като от завода. Помпата я оставихме на 2ра степен.

До тук добре...
Гори м/у 3 и 5м3 на ден при постоянно човъркане по него, вътре се седи по тениска.
Забелязах, че на минимална степен (30-40 на водата) е най-комфортно без програматор. Пали за буквално няколко секунди, радиаторите не парят и не е проблем за дете да си играе до тях. Там гори и най-малко.

Време за програматор:
Теси безжичен или Tybox на Immergas?
Никой от тях не модулира, само on-off и повтарящи се програми със седмични настройки...
Има ли възможност да се настройва прага на пад на температурата в помещението. Планирам да сложа програматора в спалнята, където има най-малко течение от движение на хора и да регулирам другите стаи, чрез секретните болтове по нея?
Т.е. кога пали и кога спира. Да кажем че настроя 20гр. дневно в спалнята, сложа котела на 60-70гр. мога ли да му кажа да пали котела при падане до 19, да загрее до 20 и пак да чака един градус.

Другото, което ме вълнува: Като програматорът спира котела, той само горелката ли ограничава, но помпата продължава да върти, да прави циркулация до определен минимум, или спира и двете?

Извинявам се за множеството въпроси, но не намерих отговор на тях след много време четене.
Както и... сърце не ми дава да дам същите пари за програматор на Теси (доста грозен и пластмасов), спрямо Tybox-a, по-симпатичен и по-хубаво пластмасов :)
Играх си с Tybox, но в упътването не пише нищо за моите въпроси... :)
Аз ще си отговоря сам, да не зависва така поста...
Сложих си безжичен Tybox. Оставих термоглави на 2 радиатора: В коридора става доста топло и исках да мога да го регулирам при нужда, както и в хола, понеже са 2 радиатора, и когато се готви става топло.
Оставил съм си термостата в спалнята, в една ниша на гардероба, да не се влияе от движението на въздуха, когато се отварят врати и се ходи в стаята.
Настроил съм постоянно на 20 градуса, което е ОК за мен да седя по риза или лека блуза с дълъг ръкав зимата. Не виждам смисъл вечер да свалям температурата с един градус... може би ще го направя след време, засега си работи така.

До тук... имам 2 фактури: една 80лв (за общо не повече от 10 дни ползване и без термостат) и една 90лв. (за цял месец с термостат и постоянна температура в апартамента). Това вкл. периода около празниците, в който температурите падаха доста под -10 градуса.

Доволен съм.
amalexiev - помощник
вт ное 27, 2012 9:43 pmLazarGanev написа:
С тези чугунени радиатори един Газ 7000 би паснал идеално
Ами купих го този Бош и ми изкара почти 6 години. Онзи ден направи пробив между двата кръга в топлообменника (по моя диагностика с помощ от приятел по телефона). Без да имам какъвто и да е проблем с котела погледнах го и видях, че манометъра показва 1 атмосфера. Реших да го допълня до към 2 и докато пълнех от байпасното кранче чух някакво изпукване. След това кръга за отопление започна да се пълни неконтролируемо, манометъра удари максимум и след малко изби клапана и започна да изтича вода. Течът не спря докато не затворих крановете на БГВ-то. На другата сутрин видях, че манометъра все още е на 4 атмосфери и не пада. Изпуснах налягането от обезвъздушителя на лирата в банята. Пробвах го само на отпление със затворени кранове на БГВ и бачка, но пусна ли входящия кран за топла вода, почва веднага да вдига налягане. И така моя Бош 7000 от двуконтурен стана едноконтурен :cry: . Казаха ми че смяна на топлообменник ще ми излезе почти колкото нов котел. Някакви идеи какво да правя?
LazarGanev - "Велик майстор"
Тъй както ми говориш ми прилича не на спукан топлообменник, а на повредено кранче за пълнене. Но дори и да е пластинчат топлообменник, колко да е - 400-500лв, къде са 2500лв?

Тема "Избор на газов котел." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: