• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
lov - майстор
Става но после ако ползваш БГВ-то можеш да си попариш бойлера и да го скапеш. Или трябва да изключиш варианта за ползване на топла вода от газовия и да останеш само на обемния.


п.п. Я да доуточним ти без серпентина ли искаш да направиш това. Направо да ползваш целия обем.
fbr - майстор
Да, целия обем ще се ползва, той няма серпентина. Котела е двуконтурен, Бгв се ползва от котела.
idealist - специалист
lov написа:
....... На входа по изискване за котела има трипътен смесител за да не се попари котела и в него винаги влиза вода на маскимална най много 50 градуса. Тези неща ги уточнявам защото не всеки газов котел може да понесе такъв режим.
Лазар предлагаше едно решение с два смесителя което може да се монтира на всеки газов бойлер. И да може да го ползвате в такъв режим без той да е предвиден за това.
Та така направена системата водата в бойлера се явява като буфер. През серпентината както може да се нагрява така и може да се охлажда.
Този метод май не е приложим при кондензен котел и ниско темперературно отопление
45-47 градуса на водата. Поправете ме ако греша.
ralev - специалист
Да изровя тази стара тема от прахоляка, след толкова години дали няма Някой с преки наблюдения върху вакуумните проточни радиатори. На теория при тях се загрява по малко количество топлоносител и получаваш същият ефект. Така звучи на теория, а на практика така ли е?
Трябва да удвоя отопляемата площ на печка със водна риза, сега се отоплява 1 етаж трябва да се включи и 2 етаж (дограма и изолация - отлични). Ако сменя радиаторите с т.н. вакуумни и добавя още дали ще се получи без да променям мощноста. Теоретически количеството топлоносител ще е същото, но да не се окаже както вакумните колектори теоритично са по добри а на практика зимата не работят.
pechkata - специалист
Имам един такъв мога да ти го подаря - ако не са го изхвърлили дъртите...
И нищо не прави само шушни...
шоп - майстор
вт дек 08, 2020 12:50 pmralev написа:
На теория при тях се загрява по малко количество топлоносител и получаваш същият ефект.
И каква е ползата? Къде е икономията? :-)
ralev - специалист
[/quote]

И каква е ползата? Къде е икономията? :-)
[/quote]
Я ми прочети поста пак, търся удвояване на отопляемата площ със същата мощност водна риза. Т.е. да топля същото количество топлоносител, от там и икономията. Ако има някой с практически наблюдения да сподели дали е възможно
шоп - майстор
вт дек 08, 2020 6:34 pmralev написа:

Я ми прочети поста пак
Няма нужда да го чета, чел съм много книги по топлотехника.
Съжалявам, че отговорих, не схванахте сарказма ми.
Успехи, можете да топлите и 100 мл вода, може и 0 мл, но за да е ТОПЛО в имота си трябва енергия, която да покрива топлозагубите.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Мдааа, имаме камина 5-10kW примерно.
Топли една стая - супер!.
Дай да топлим 2, нали е с водна риза!
Що пък не 3 стаи, бе я направо 10 стаи.
А що пък не цялото село да стоплим, кво толкова.
То като затопли и само поддържа, не е като начално топлене.
pechkata - специалист
вт дек 08, 2020 6:34 pmralev написа:
Т.е. да топля същото количество топлоносител, от там и икономията. Ако има някой с практически наблюдения да сподели дали е възможно
Не може той грее само себе си - шушни и нищо повече на 60 градуса топлоносител...
Но ти като искаш си купи никой не те спира - 4х360=1440 лв. ...
Със толкова пари ще има за радиатори и за още една камина...
И Шопа много правилно го е написал...
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

Тема "Вакумни радиатори/Вентилконвектори/Глидери кое?!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: