• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 11
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Ще ме извинявате, аз топлотехника не съм учил, само съм чувал че има такъв предмет. :?
Затова питам:
Как става така, че като намалим дебита на топла вода при делта t=1-2 гр. , тоя неземен радиатор ще отдаде повече мощност от какъвто и да е друг обикновен?
Че нали основната цел е да охладим водата (радиатора го е отдал това).
Отдадено количество топлина е:
Q=c.m.(t1-t2) или размерностите J = J/(kg.°C) . kg . .°C , c(вода) = 4186 J/(kg.°C)
W.s=J
Тея джаули трудно ги възприемам, затова ги изразявам във ватове.
P(Wh)=1,163(Wh/kg.°C)*m(kg)*(t1-t2)( .°C)

Каза че, t1-t2 = 1 или 2 градуса, ама при какъв дебит? От формулата се вижда, че да изкараш 2000Wh при делта t = 1,5 гр., дебита трябва да е 1,146m3/h, ако въобще може да направи такава разлика от 1,5гр. при този дебит (съмнявам се). Тя помпата май трябва да работи само за тоя радиатор.
Ако някой има обяснение като за по-обикновени хора, че да го разбера. - аз не съм от "бъдещето".
filmatoplo - майстор
На руския клип има последователно навързани 10 радиатора , това значи че след първия -всеки следващ радиатор ще получава по охладена вода с 2 гр.Ако в първия влезе 60 градуса и излезе 58 , във втория влиза 58 и излиза 56 градуса , третия 56/54 , четвърти 54/52 , пети 52/50, шести 50/48 , седми 48/46 , осми 46/44 , девети 44/42 , и десети вход 42 градуса изход 40 гр -така ли е практически :? .После пък се чудя дебита щом е еднакъв -котлето с такъв дебит през него и мощност 2,5 киловата как смогва да затопли водата от 40 на 60 градуса за секунда две. :? :wink: Нещо не е наред тука :?
a_stoev - майстор
Добре душул в русия. Добре че един клиент ме светна за тая схема за връзване на радиатори, казват и "ленинградка". По време на комунизма търсили икономия на тръба, та затова я измислили. Преразхода на енергия не им е проблем, сибир е пълен с газ.

Всички радиатори са последователно без регулиране на индивидуалната температура, само общо от абонатната. Ако ти е топло отваряш прозорците.
на картинка, с добавена терморегулация
Изображение

Препоръчвам тези радиатори на феновете на СССР, Москвич, Лада, петилетните планове и партийните секретари.
nobreak - специалист
Знам, че темата е стана, но някой не ги ли пробва тези вакуумни радиатори и да даде конкретно мнение?
unicata - специалист
хора някой вече сблъскал ли се е с тези радиатори?
все пак явно работят с фазов преход което значи че има логика да има икономия нали така или аз се бъркам нещо :?
сложил съм една термопомпа на село и се чудя ако грея вода до 35-40 градуса а тея радиатори я загряват до 50, няма ли да спечеля нещо, някой скоро размишлявал ли е над този въпрос.
vinse - помощник
За да загрееш дадено помещение до определена температура ти е нужно едно и също количество топлинна енергия, без значение с какво я "доставяш".
Сайтовете продаващи тези радиатори се впускат в някакви сложни обяснения, които ни пращят чаааааак на Еверест. Аз видя ли нещо, което е обяснено по-толкова сложен начин го избягвам, защото съм наясно с търговските похвати :lol:
Ето просто обяснение - подгрей едно 2-литрово шише с вода до примерно 50 градуса и го прегърни, после подгрей едно 10-литрово шише с вода до 50 градуса и го прегърни. Ако ти е по-топло с двулитровката - купи си вакумен радиатор :mrgreen:
Вакумните радиатори със сигурност са икономични, защото в тях има по-малко вода за подгряване, което от своя страна консумира по-малко енергия, но за да загрееш едно помещение до определена температура са ти нужни по-голямо количество вакумни радиатори, отколкото алуминиеви. Като погледнеш цените на едните и на другите радиатори набързо ти става ясно, че алуминиевите радиатори са много по-изгодната покупка, която ти върши и по-добра работа :wink:
lov - майстор
Много готино и елементарно обяснение с шишетата :supz:

Те и алуминките хубави но количеството вода вътре е пак мъничко. Не знам от къде тръгна тази мания системите за парно отопление да има как да са без вода. Колкото по инертна е една система толкова комфорта е по добър. Нима ще ви харесва да стоите е жилище на което температурата в рамките на един час примерно плува по няколко пъти с 1-2 градуса. Дори с панелни радиатори и газов котел усещането за мен не е приятно като почнат постоянните включвания и изключвания на котела. Е вярно при мен е около денонощие докато се позагреят стените кога жилището не е отоплявано дълго време. А в едно изолирано от вътре жилище е още по гадно. За да избегна това ползвам бойлера като буфер та поне тези плувания на температурата се разтегнат във времето.
А енергията за отоплени е си е пак същата с тази разлика както е обяснил колегата с 10 литровата бутилка ще ви грее още по дълго време след като е изключен котела.
fbr - майстор
lov написа:
За да избегна това ползвам бойлера като буфер та поне тези плувания на температурата се разтегнат във времето.
Я раздуй, как си свързал тоя бойлер към газовия, че и аз имам подобни намерения.
lov - майстор
Аз съм го обяснявал и друг път заради соларите и газовия котел.
Всъщност е още по сложна системата защото имам добавен котел на дърва и на практика той ми е основния, а на газ минавам само в аварийни случаи кога бързо трябва да подгрея а не ми се разправя да паля камина и да чакам.
Та кога мина на газ реално не би трябвало серпентината на бойлера да е включена към системата на парното за да не се подгрява и той. Но в случая това го пропускам защото газовия котел е в соларен режим и когато ползвам от него топла вода той си я следи и си модулира горелката да я до подгрее ако трябва. На входа по изискване за котела има трипътен смесител за да не се попари котела и в него винаги влиза вода на маскимална най много 50 градуса. Тези неща ги уточнявам защото не всеки газов котел може да понесе такъв режим.
Лазар предлагаше едно решение с два смесителя което може да се монтира на всеки газов бойлер. И да може да го ползвате в такъв режим без той да е предвиден за това.
Та така направена системата водата в бойлера се явява като буфер. През серпентината както може да се нагрява така и може да се охлажда.
fbr - майстор
Моята идея е друга. Понеже ще се топлят две стаи, а в някои случаи и една стая в апартамента, което за газов котел с мин. мощност 10 клвт няма как да стане, ще свържа балона на бойлера, който не се ползва, за буфер, паралелно на радиаторите. Та исках инфо от първа ръка, от човек който го е правил.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 11

Тема "Вакумни радиатори/Вентилконвектори/Глидери кое?!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: