• 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 460
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
batboby - напреднал
Забравих да кажа, че в разхода е включена и топлата вода за 4-ма човека. А иначе вчера свалих t° на помпената група на 30° и сутринта в къщата беше 24°. Разходът 1 чувал за 12 часа. Явно както и да въртя и суча нещата това положението.
vrangelov - специалист
batboby написа:
Подовото е навсякъде, а помпената група е на 40°. Мисля да направя един експеримент - да наглася подовото на 30° и да работи без да спира, ще видя каква t° ще поддържа в стаите и дали ще промени разхода.
batboby написа:
... вчера свалих t° на помпената група на 30° и сутринта в къщата беше 24°. Разходът 1 чувал за 12 часа. Явно както и да въртя и суча нещата това положението.
Разходът ще се промени, само ако промениш температурата в стаите. Ако при намаляване температурата на водата температурата в стаите остане същата, не се променя и разликата между среднодневната външна температура, и вътрешната такава.
Малко извън темата за разход. Съвсем добронамерено.
Аз на твое място щях да поискам да ми плащат вредни, ако някой ме караше да ходя бос върху 40°C под. Според мен, поразрови се в интернет, купи си някоя книга, в която го пише и го коригирай!
Да донапиша нещо!
Температурата на пода все някак ще се различава от температурата на топлоносителя. Подът колко градуса е?


Поздрави!
p_delin - специалист
Температурата на пода зависи от дебелината на замаската, от разстоянието между тръбите, дебита и температурата на водата. Това че подава 40 гр. не означава такава и на пода. От там зависи и какво е крайното покритие, дали е ламинат или паркет или теракот. При мен т. на водата 38 приятно за ходене на ламинат и леко топличко на теракот. В момента поддържам около 36 гр. На водата но мисля да я вдигна с градус. Също за крайния ефект на пода има значение дали подаването на вода е постоянно или по наколко часа през определено време. А като краен резултат прилично направеното водно подово е нещо страхотно.
Ruseff - специалист
p_delin написа:
Температурата на пода зависи от дебелината на замаската, от разстоянието между тръбите, дебита и температурата на водата. Това че подава 40 гр. не означава такава и на пода. От там зависи и какво е крайното покритие, дали е ламинат или паркет или теракот. При мен т. на водата 38 приятно за ходене на ламинат и леко топличко на теракот. В момента поддържам около 36 гр. На водата но мисля да я вдигна с градус. Също за крайния ефект на пода има значение дали подаването на вода е постоянно или по наколко часа през определено време. А като краен резултат прилично направеното водно подово е нещо страхотно.
Страхотно,и достатъчно вредно,най-вече за малки деца.На пода постоянно падат полени,и други микроорганизми от "ароматните" ни чорапки след работа например :) ,които вследствие на благоприятната температура се развиват прекрасно,топлината ги повдига от пода,и...ясно е кой ги вдишва.Повишава се риска от алергии,и то в пъти.Иначе,наистина е готино.
LazarGanev - "Велик майстор"
Ruseff написа:
Страхотно,и достатъчно вредно,най-вече за малки деца.На пода постоянно падат полени,и други микроорганизми от "ароматните" ни чорапки след работа например :) ,които вследствие на благоприятната температура се развиват прекрасно,топлината ги повдига от пода,и...ясно е кой ги вдишва.Повишава се риска от алергии,и то в пъти.Иначе,наистина е готино.
1) Мръсотията по пода е еднаква със или без подово, тя зависи от културата
2) За развитието на микроорганизмите е нужна влага, а при подово отопление пода е сух, което възпрепятства развитието им
3) Топлината не може да вдига частици. Частици се вдигат от движението на въздуха, причинено от конвекцията. Естествената конвекция се предизвиква от температурни разлики, каквито има при радиаторното отопление. Изкуствена конвекция се предизвиква от вентилаторите при конвекторно отопление. При подовото отопление конвекция няма, защото температурата е почти еднаква от пода до тавана. Подовото отопление е лъчево, там конвекция няма.
Има и друго - пода може да се чисти всеки ден от прах, а прахта в радиаторите и конвекторите се чисти много трудно и си стои с месеци и години :)
kuuuuuul - майстор
+1 Много точно обяснение. :supz:
Ruseff - специалист
LazarGanev написа:
Ruseff написа:
Страхотно,и достатъчно вредно,най-вече за малки деца.На пода постоянно падат полени,и други микроорганизми от "ароматните" ни чорапки след работа например :) ,които вследствие на благоприятната температура се развиват прекрасно,топлината ги повдига от пода,и...ясно е кой ги вдишва.Повишава се риска от алергии,и то в пъти.Иначе,наистина е готино.
1) Мръсотията по пода е еднаква със или без подово, тя зависи от културата
2) За развитието на микроорганизмите е нужна влага, а при подово отопление пода е сух, което възпрепятства развитието им
3) Топлината не може да вдига частици. Частици се вдигат от движението на въздуха, причинено от конвекцията. Естествената конвекция се предизвиква от температурни разлики, каквито има при радиаторното отопление. Изкуствена конвекция се предизвиква от вентилаторите при конвекторно отопление. При подовото отопление конвекция няма, защото температурата е почти еднаква от пода до тавана. Подовото отопление е лъчево, там конвекция няма.
Има и друго - пода може да се чисти всеки ден от прах, а прахта в радиаторите и конвекторите се чисти много трудно и си стои с месеци и години :)
Дано да си прав. :)
p_delin - специалист
Лазар го обясни достатъчно точно и аргументирано. Нека да неспорим за подовото, който иска си прави, който неиска неправи. А и темата все пак е друга, извинявам се за отклонението. И аз каквото и да правя си отиват по 2 чувалчета на денонощие а котела го регулирам по температура на водата.
joro_vn - специалист
Много са 2 чувалчета за 130 квадрата при тези външни температури.
Нямаш ли стаен термостат ?
p_delin - специалист
Само да поясна , че при нас от вчера е слънчево и температурата е над 0 градуса. Стаен термостат имам но не го ползвам в момента защото трябва да си корегирам инсталацията. Проблема е че котела гаси помпата при т. на водата под 55 гр. а помпата на радиаторите продължава да работи и сваля под 55 гр. Това се получава ако стайния термостат е изключил котела, затова за момента не го ползвам.
  • 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 460

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: