• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 460
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
digitalpr - специалист
geniya написа:
Искам да използвам темата и да си задам въпроса.Навил съм се да сложа пелетна горелка на Виадрус У22 24,4kW.Сега при Твъншн.=0 до -5С, Т на водата е 55С и температурата в стаите е 25-26С, като зареждам по около 15кг ДОНБАС паля в 17ч. и държи до 8ч. на другия ден като Т радиатори в 8ч. е 40С.Площта е 105м2, мощността на системата е около 20KW.Ако вдигна 60С на котела в стаите става 28С което не е човешко.Въпроса ми е коя горелка е подходяща в случая за монтаж на Виадруса, разход ориентировъчен, Т на водата ако е 50-55С ще е проблем ли за котела и ще трупа ли нагари както при ДОНБАС-а?Искането ми да сменя горивото е:хамалогията, неуправляем процес на горене /без да може да се спре/, възможност за настройки на таймер и др. Моля за мнение от знаещите. :)
Имам същия котел (и като мощност е същия). Квадратурата ми обаче е по-голяма, 140кв.м. + бойлер, като понякога пускам и последния етаж и стават към 210. Ако имаш PVC дограма и някаква изолация, не вярвам да надхвърлиш 20кг/ден среден разход за сезон. Моя за миналата година е 26кг/ден, а като пиков през Януари съм имал 35кг/ден. В най-студените дни държах горелката на 20kW, но ти над 15 не вярвам да качиш при тази площ. Разбирасе много зависи, каква температура искаш в стаите. Аз на 25 не мога да стоя :), в нас е 21. Надявам се да съм ти бил от полза.
geniya - специалист
Според вас както дават, че КПД на пелетна горела е 97%, защо тогава изходящите газове са с Т=170-180оС?Това според мен означава че топлината на изходящите газове не се усвоява пълноценно, както е при горенето на въглища.Защото при горенето на въглища и при достигане на зададената Т на водата, клапата затвяря плътно и газовете се задържат и охлаждат, като напускат котела са с Т=60-80оC съответно/поне при мен е така/.Това ме навежда на мисълта че при монтиране на пелетна горелка на котел за въглища КПД-то на котела пада от 85% поне с 15%.Това така ли е или не?Ако е така означава че при преминаване на пелети само от тези разлики в КПД и калоричността на пелетите с 25% по- малко от ДОНБАС, общото КПД на системата намалява с около 40% ако не и повече :shock: .Верни ли ми са разсъжденията според знаещите.
digitalpr - специалист
97% КПД на горелката, далеч не означава съшото КПД на системата котел-горелка. Със сигурност е по-малко.
Не мисля, че трябва да намесваш разликата в калоричността между горивата, тъй като КПД-то се изразява в усвоената топлинна енергия от подадената такава. Да, за едно и също количество топлинна енергия ще ти трябват повече пелети като тегло, отколкото въглища, но КПД-то си остава процент от същото съотношение.

EDIT:
Пример:
КПД на въглища 90%
КПД на пелети 80%
Калоричност на въглища 6000
Калоричност на пелети 5000

При 1кг въглища имаш 6000*0.9=5400, а при 1кг пелети имаш 5000*0.8=4000. Тоест калоричността има отношение към крайната отдадена мощност за единица тегло гориво, но КПД-то не зависи от калоричността на горивото, а само от това че си преминал от въглища на пелети (тоест конструктивните особености на котела). Тук вече смяташ, кое ще е по изгордно - да вземеш по голямо количество пелети, или по малко количество въглища (тегло).
geniya - специалист
digitalpr написа:
EDIT:
Пример:
КПД на въглища 90%
КПД на пелети 80%
Калоричност на въглища 6000
Калоричност на пелети 5000

При 1кг въглища имаш 6000*0.9=5400, а при 1кг пелети имаш 5000*0.8=4000.
Дето се вика разликата е 25% цялостно, демек с 25% повече разходи ще има, но кефа цена няма. :)
digitalpr - специалист
Може и така да се каже. В крайна сметка всичко зависи от това, на каква цена взимаш въглищата и на каква пелетите. И колко ти се дават за кефа да не си Черен Петър :) Успех и ако сложиш горелка, да пишеш после как е.
Здравейте!
Разхода ни на пелети за отоплителения сезон е:
167 чувалчета х 15кг.
Отопляваме къща на два етажа 200кв.м. + бойлер 200л.
Пелетите са PROGETTO гр. Разлог


Поздрави
klintan - специалист
angijulay написа:
Здравейте!
Разхода ни на пелети за отоплителения сезон е:
167 чувалчета х 15кг.
Отопляваме къща на два етажа 200кв.м. + бойлер 200л.
Пелетите са PROGETTO гр. Разлог


Поздрави
Ами той разхода добре си го написал ама кажи и къде се намира къщата ,щото може да е в ЦАРЕВО ,може да е в ПЛЕВЕН ,имаш ли изолация и колко е дебела - оттам разхода да е коренно различен. :)
Извинявам се за пропоска на така важната информация:)

Къщата е в гр. София, бул. Черни връх,

Изолация външна 10см, вътрешна само на външните стени вата, под плочата на 1ет. 8см. фибран, над 2ет. плоча и 12см. вата, дограмата е 5 камерна двоен стъклопакет. Отопляваме се с печка на пелети "Да Винчи".

Надявам се, този път да бях изчерпателна :)

ПП Тона ВИ ми се стори малко груб

Поздрави
klintan - специалист
angijulay написа:
Извинявам се за пропоска на така важната информация:)

Къщата е в гр. София, бул. Черни връх,

Изолация външна 10см, вътрешна само на външните стени вата, под плочата на 1ет. 8см. фибран, над 2ет. плоча и 12см. вата, дограмата е 5 камерна двоен стъклопакет. Отопляваме се с печка на пелети "Да Винчи".

Надявам се, този път да бях изчерпателна :)

ПП Тона ВИ ми се стори малко груб

Поздрави
Благодаря вече е ясно ,извинявай ако ти се е сторило грубо. :wink:
plastkomfort - специалист
2,5тона е добър разход .
Колко градуса подържахте и постояно ли работеше или само вечер?
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 460

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: