• 1
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 460
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
fbr - майстор
А Вие откъде знаете че Лазар не мери обема и температурата на изходящите газове. :wink:
Christo - майстор
Смърч....3900 [kcal] 16250 [kJ] 4,5 [kWh]
Бор........3800 [kcal] 15800 [kJ] 4,4 [kWh]
Бреза.....3750 [kcal] 15500 [kJ] 4,3 [kWh]
Дъб.......3600 [kcal] 15100 [kJ] 4,2 [kWh]
Бук........3450 [kcal] 14400 [kJ] 4,0 [kWh]

Това е калоричността на различни видове дървесина. Въздушно сухи, тоест влажност около 20%. Никъде не пише каква е калоричността от кори от съответната дървесина. Нищо чудно да е значително по-ниска. Ако се примеси с кал от складовата площадка, още повече. Че корите имат повече пепел е ясно. От тази таблица следва, че пелетите от иглолистен материал са по-калорични от широколистните. Пелетите имат влажност около 10%. Тези 10% разлика автоматично се отразяват на повишаването на калоричността. Кой знае при какви прецизни условия се мери тази калоричност в лабораториите. Тези условия няма как да се постигнат в някое конкретно мазе, тъй че на тази таблична калоричност трябва да се гледа като на непостижим блян. Най-добре е да се познава производителя и да се знае дали бели дървесината преди смилането и дали слага боклуци в пелетите. Нещо чудно накрая да се получи калоричността, която Лазар е измерил.
Radoslaw - специалист
Една торба и в ТЕЦ Варна

Прикачен файл

ProtokolTEZVarna-3.jpg
s_s1 - специалист
От файла за изпитването най- ми е интересно, че влагата е доста по-голяма от 10%, а някъде бях чел, че при 14-15% пелетите се разпадат.
geniya написа:
syncho написа:
Тази калоричност, която си измерил с топломера не е калоричността на пелетите, а това, което котелът ти е усвоил. Не е коректно да се казва, че еди кои си пелети са с калоричност 2.ххкВ при положение, че всъщност това е енергията, която си усвоил с котела.
Е даде, ама замерванията са с един и същи котел с различни пелети, но според мен много и от настройките за различните пелети.Да се надяваме, че Лазар Ганев ще му се занимава да прави настройките.Като е знае колко горе-долу е КПД-то на котела и се умножи по показанията на топломера ще излезе истинската стойност на калоричността.Или бъркам някъде? :?


На практика много трудно може да се направи идеално горене за всяка порция гориво, защото мой приятел посредством бижутерско кантарче си игра да замерва всяка порция пелети подавана от шнека на ератовска горелка и установи, че те варират в доста широки граници. Освен това едни и същи пелети при различни атмосферни условия горят при него по различен начин /горелката е насадена в котел бош/ в резултат от различната тяга на комина.
А Вие бъркате, защото КПД-то на котела се дава при идеални условия чист котел, константа тяга на комина, с най-качествени пелети и освен това топломерите му не отчитат топлозагубите на котела в околната среда, а само енергията отделена във водата. А както вече писах в темата за котлите на пелети аз без да желая отоплявам гараж от над 30м2 където е монтиран котела ми.
Но все пак при неговите тестове най-важното е, че остава относителното сравнение м/у различните пелети. Това е достатъчно, за да си изчислим кои пелети ще са ни по-изгодни за закупуване, транспорт и съхранение.
Последна промяна от s_s1 на ср дек 03, 2014 11:23 am, променено общо 2 пъти.
Svezar - специалист
Е то не пише какво е тестваното гориво :)
Radoslaw - специалист
Svezar написа:
Е то не пише какво е тестваното гориво :)

Може би трябваше да поясня.Изпитанието е за въглища.Лятото попадна случайно от един вносител.Иначе къде такава калоричност при пелетите.Ако я имаха директно минавам на пелети.Просто исках да покажа как се прави,само че нито един производител ,няма да го направи.Защото резултатите ще те хвърлят в размисъл.
Radoslaw - специалист
А това са показанията на влага и калоричност на проби от Свилоза (Свищов)

Прикачен файл

Показания за влага и калоричност на стърготини и кори[1]_01.jpg
шоп - майстор
Радослав
тезии данни да не са за въглища внос от Турция?
Аз лично ги пробах и съм доволен
Radoslaw - специалист
шоп написа:
Радослав
тезии данни да не са за въглища внос от Турция?
Аз лично ги пробах и съм доволен

Пробите са от пристанище Лом.Само вносителя може да каже,Украйна ,Русия или Турция.Фирмата е от Варна,може би и затова пробите са тествани в ТЕЦ Варна.
Крайно време е да видим една такава проба направена от един производител на пелети.
Само ,че се съмнявам.Какви ли не калоричности съм виждал на чувалите им.Едва ли не по високи от тези на донбаските въглища ,което си е направо утопия.И то за биопелетите
които имат от 20-до 30% по малка калоричност от дървесните.Изобщо българска работа,какво от това,че написаното не отговаря на истината.Пука им.
Svezar - специалист
Ха,че какво му пречи на производителя на пелети да занесе за проба една партида правена с възможно най-качествената суровина и после доживот да си представя този сертификат /и да надписва чувалите/ за правените от кори и капаци пелетки,никой няма да тръгне да го проверява :evil: И това не е само за пелетите де !
  • 1
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 460

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: