• 1
  • 45
  • 46
  • 47
  • 48
  • 49
  • 460
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kalin72 - майстор
Незнам как ползвате топлата вода, ама ние сме 5 човека, къпане за поне 4 от тях ежедневно, чат-пат миене на чинии, въпреки съдомиялната, и не мисля, че от еднократно загряване до 70 градуса зимата бойлера ни ще стига. Затова сега помпата за бойлера от котела работи нонстоп, почва от 65 градуса вода на котела, и спира когато спре помпата на Ладомата, на 55 градуса.
Ако мина на ток, незнам де ще му излезе края :) Бойлера е 300 литров.
Browning - помощник
шоп написа:
geniya, тука съм си
ако се къпех с 60 градуса, както ти написа, нямаше да ме има:-)
Кой те подкрепи?
Филма ( за мен това е точен и начетен колега) написа, че при 1000 литра бойлер е по-изгодно на пелети. При по-малко на ток. Да, ама това лятото, когато пелетният котел трябва да работи само за БГВ

В отоплителният сезон, когато пелетният котел, помпи, контролери, датчици, вентилатори, задвижки така или иначе работят дори и при 80 литров бойлер е по-изгодно да си на пелети.

когато бойлера ти е в контура на отопляваният обем, колкото и пъти да имаш топлоотдаване ( между серпентини, и т.н) енергия не се губи, защото топлината остава в жилището:-) Така че езата ти за КПД то при тройното преобразуване "пелети-топлоносител-серпентинa: няма отношение в случая. Горното се взима под внимания само при изчисляване на серпентината или мантела.
През зимния сезон 100 литра бойлер на ток лятото 1000 на пелети .Стига с това че с пелети е много ефтино , по конфортно да.
margarit.simow - напреднал
Browning написа:
шоп написа:
geniya, тука съм си
ако се къпех с 60 градуса, както ти написа, нямаше да ме има:-)
Кой те подкрепи?
Филма ( за мен това е точен и начетен колега) написа, че при 1000 литра бойлер е по-изгодно на пелети. При по-малко на ток. Да, ама това лятото, когато пелетният котел трябва да работи само за БГВ

В отоплителният сезон, когато пелетният котел, помпи, контролери, датчици, вентилатори, задвижки така или иначе работят дори и при 80 литров бойлер е по-изгодно да си на пелети.

когато бойлера ти е в контура на отопляваният обем, колкото и пъти да имаш топлоотдаване ( между серпентини, и т.н) енергия не се губи, защото топлината остава в жилището:-) Така че езата ти за КПД то при тройното преобразуване "пелети-топлоносител-серпентинa: няма отношение в случая. Горното се взима под внимания само при изчисляване на серпентината или мантела.
През зимния сезон 100 литра бойлер на ток лятото 1000 на пелети .Стига с това че с пелети е много ефтино , по конфортно да.
Лятото ползвай слънце зимата пелети.1000 л е цял басейн но разбира се зависи от броя на децата. :finga:Нищо свързано с отоплението не е евтино.
geniya - специалист
kalin72 написа:
Незнам как ползвате топлата вода, ама ние сме 5 човека, къпане за поне 4 от тях ежедневно, чат-пат миене на чинии, въпреки съдомиялната, и не мисля, че от еднократно загряване до 70 градуса зимата бойлера ни ще стига. Затова сега помпата за бойлера от котела работи нонстоп, почва от 65 градуса вода на котела, и спира когато спре помпата на Ладомата, на 55 градуса.
Ако мина на ток, незнам де ще му излезе края :) Бойлера е 300 литров.
То за това имаш дневен разход 0,2м3 дърва. :-D :-D :-D
kalin72 - майстор
Да, 0.2 м3, но само когато температурите на околната среда са под минус 10 градуса :) А колко такива дни има в един зимен сезон?
kuuuuuul - майстор
Ruseff написа:
kuuuuuul написа:
Имам два бойлера 150л + 200л всеки има отделен електромер сметките за дек. са 13лв +23лв от колекторите нямаше добив.Истината е колкото може по голям бойлер и нощна тарифа.
П.П.на пелети би имало смисъл само за хотел или някоя голяма фирма с огромен бойлер.
13 лв:0,12ст(да приемем само нощна)=108.33 кW-един час и няколко минути работа на нагревателя,или 3.49 кW за 24 часа??? Това е необходимо само да се дозагрява водата,за да не изстива.Тогава с какво се къпете,колега? :? Нищо лично.
Малкия работи по 1ч по някога по малко 15-на мин.на дневна ,а по големия по 1:30ч и двете сем. са двучленни,на всякъде съм с термо батерии и 5 до 10 мин. ми стигат но жената е големия консуматор.Ако взема да си пълня ваната сметката ще е съвсем друга.
6osi6 - майстор
шоп написа:
72 лв на тон струват лигнитните въглищата от мина бели брег
Шопе, колко калории са въглищата и колко струва транспорта до София?
шоп - майстор
на лични съм ти отговорил, защото не е по темата
Стиви - специалист
Аз казах едно, а вие двамата разбрахте второ и трето, като пречупихте мнението ми през предварителната си лична настройка.

Нека бъда малко по-конкретен:
1. Затоплянето на бойлера с пелети до температурата необходима за отоплителния кръг е най рентабилно и икономично.
2. 80литра бойлер с температура на водата 50°С през зимата, когато температурата на студената вода е ≤5°С , не е достатъчен за нормално къпане.

3. Дозагряването на водата до по-високи температури може да стане по два начина - чрез електрическия нагревател, като настроим терморегулатора му на 80+°С или като вдигнем температурата на цялата отоплителна инсталация на 80°С

4. Да дозагреем с ел. нагревателя 80 литра вода от 50 до 80°С е по-рентабилно (да не се бърка с по-евтино) отколкото да вдигнем температурата на топлоносителя за цялата отоплителна инсталация на 80°С

5. Казано от различна гледна точка, вдигането на температурата на топлоносителя на инсталацията ще повиши денонощния разход на пелети с по-голяма сума, отколкото да си дозатопля бойлера на ток.

6. Понеже системата на Гения работи в ON/OFF режим, а не с модулация, по няколко часа бойлера остава без подгряване
sorryn - помощник
Здравейте на всички. Аз съм с котел BURNIT 20 кw./на Сънсистем / , Горелка ГРЕЙКО РВ20 .От 21.11.14 г ми е пусната отоплителната система която се състои от:
радиатори ...
1бр. - 1800x600
2бр. - 1400x600
1бр. - 1200x400
1бр. алуминиев радиатор 6 глидера по 600мм
1бр. - бойлер 80 литра

Оточнявам че отоплителната ми системата не е довършена , към нея ще се добавят поне още 2 радиатора единия от тях ще е 1800x600 a другият 1600x600. Котелът ми гори денонощно ,като температутата в къщи е в порядъка на 22,5 до 24 градуса ,стаен термостат за момента нямам. Котелът се спира в събота или неделя за почистване и зареждане на пелети за следващата седмица .Пелетите ми са дървесни /иголистни/ от 15:00 часа на 21.11.14 г. до 23:30 часа на 04.01.15 г съм изгорил 70 торби по 15 кг или 70x15= 1050 kg. = 45 дена по около 23 кг на денонощие или 1 чувалче и половина.Това е за сега по нататък пак ще пиша . Ако може да ми препоръчате някакъв безжичен стаен термостат че котелът ми е зад къщата отзад , с една дума да има по голям обхват че има поне едно 20-30 метра не съм го мерил точно.
  • 1
  • 45
  • 46
  • 47
  • 48
  • 49
  • 460

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: