• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 460
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
miroslav_cholich - специалист
Ами не става сигорно 100 пъти пробвах задържам надолу след което натискам изход,
сега направих друго направих температурата да е 40 градуса а на помпата 30. Уви пак си държи същите градуси 51-52 а не би ли трябвало да угасне? :shock: :shock: :shock: чудя и се мая
дам 3 грама са минимума
Christo - майстор
Според мен не е нормално часовникът да е толкова неверен. От него всичките времена по горелката отиват на кино....Освен това, това може да е само симптом на някоя по-сериозна беля по електрониката. Намери някой читав сервизен по тия горелки с газ анализатор. Горелката трябва да пуска възможно по-малко пелети, но те трябва да не изгарят напълно до следващото пускане.Това зависи от оборотите на вентилатора, но оборотите не трябва много да спадат, защото пелетите ще изгарят непълноценно. Най-добре е горелката да работи без да спира, освен за почистване, но това ще става само ако произведената топлина е равна на консумираната. Лошо е, че не може да се вижда цвета на пламъка в затворено положение. Както каза Филма, пламъкът трябва да е почти бял, без пушеци. И догодина като смениш пелетите целия цирк започва отново... 50 градуса на котела ми се вижда много малко. Има ли системата трипътен вентил? Да разделиш температурно котела от инсталацията. Ако не може да се намали достатъчно мощността да се обсъди на лято монтаж на буфер. Да топли котела един буфер около тон например, после горелката да почива докато изстине буфера, после пак да поработи час-два и т.н.
miroslav_cholich - специалист
Не мога да видя точно цветът на пламъкът, но има едно капаче точно до отвора за гъвкава връзка и то е леко отворено та от него виждам, че по време на чистене пелетите които са на края на паничката ги избутва отпред а пепелта пада с частици горящи пелети, нз какво е три пътен винтил, но котела е вързан директно към системата ..
digitalpr - специалист
Имам едно питане, като сме заговорили замощността на горелката. Моята я държа на 20kW. Водата стига за нула време 70* и горелката почва кротко да си модулира около тази темп. Ако обаче я пусна на 15kW, водата достига до около 60-62* и не успава да достигне до модулация, и така работи докато в стаите не стане зададената от термостата темп. Съответно това отнема повече време. Да разбирам ли, че 15kW са просто недостатъчни? На мен и двата варианта ми вършат работа, тъй като и по двата начина стаите са топли, но кое е по-добрия режим що се отнася до разхода на пелети?
LazarGanev - "Велик майстор"
digitalpr, така както описваш твоята горелка се държи съвсем адекватно и е ярък пример за правилна работа, оразмерена е съвсем правилно спрямо системата. Това, че при 15кВт температурата гравитира около 62-63*С означава, че това е равновесната температура при тази мощност - тоест при 63*С наличните радиатори излъчват точно 15кВт. Ако искаш да се увериш в думите ми направи следния експеримент - затвори 2 или 3 радиатора и ще видиш, че равновесната температура ще се покачи и ако задмине 70*С горелката ще започне да модулира към 7кВт. Обяснението е, че като намалиш радиаторната площ трябва да се увеличи температурата на радиаторите за да могат те да излъчват пак 15кВт и системата да е пак в равновесие - колкото топлина се произведе от горелката, толкова да се отдаде от радиаторите. Това равновесие може да се наблюдава само при правилно оразмерени системи. Първо затвори 1 радиатор, за да видиш с колко градуса ще се вдигне равновесната температура, после затвори още един и така докато започне да модулира. По мои груби сметки сега използваните радиатори имат мощност при 70*С някъде около 17-18кВт, което означава, че при 90*С (както ги дава производителят) мощността на радиаторите ти е някъде 25-30кВт - така ли е? По отношение на това как е по-правилно да ограничиш мощността - според мен няма значение, щом и по двата начина достига стайната температура. Нали имаш стаен термостат? Ако няма трипътен термовентил на котела аз бих ти препоръчал да оставиш горелката на 20кВт за да си работи на 70*С, а пък ако имаш трипътен вентил - по-добре да стои на 15кВт за да не се налага да модулира.
digitalpr - специалист
Радиаторите, които са пуснати в момента, са точно 15kW по каталог. Ако пусна и последния етаж, стават 20kW. Нямам трипътен вентил.
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами тогава или имаш много отдаване по тръбите, които допълват радиаторите, или произведената топлина е по-малко от 15кВт по различни причини - наклон на шнека, качество на пелети....Можеш да провериш, като претеглиш пелетите , които падат за 6 или 10 минути Това не е толкова фатално. Въреки всичко направи си експеримента с изключване на 1-2-3 радиатора, когато си на 15кВт
digitalpr - специалист
Наклона на шнека е точно 45*, а пелетите са хубави. Може и от тръбите да е, защото са бая. Ще пробвам това с радиаторите.
filmatoplo - майстор
Това е без стаен термостат -така ли .Не разбрах какво точно те притеснява :? .
digitalpr - специалист
Нищо не ме притеснява. Просто се чудя, кой от двата режима е по-добър, що се отнася до разхода. Стаен имам.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 460

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: