• 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 19
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Dimcho14 - специалист
Пет от предоставените шест датчика към оборудването на пелетен котел Herz pelletstar 60 BioControl са предназначени за първия кръг, топла и връщаща вода от инсталацията за бойлерите и външен датчик. Шестият датчик е предназначен за соларна инсталация, която на този етап няма да се изпълнява. Ще предоставя информация в близко бъдеще какви са възможностите на помпата Grundfos Mаgna 3 40-120 и как тя се вмества като фактор при работа на инсталацията сама за себе си или евентуално заедно с някои от съпътстващите други елементи от оборудването.
LazarGanev - "Велик майстор"
Dimcho14, не знам дали държиш на Магна и дали си я взел, но тук има едно котелно, което се разпродава, където има 2 помпи 40-120 и 50-120 - изобщо не са работили
filmatoplo - майстор
И аз мислих да споменавам за втора употреба ама си замълчах , въпреки че ми попадат също както каза Лазар почти не ползвани компоненти .Срещам фланцови помпи за по 300 лв които струват 1200 лв , но това е др тема .
rickk - специалист
Още веднъж да попитам - тази помпа не е ли прекалено голяма? При максималния теоретичен дебит необходим за 60 kW котел - 3м3/h (т.е. повече не ти трябва защото с този дебит можеш да доставиш цялата котелна мощност) тази помпа има напор от 10 м, което е голямо за коя да е инсталация с такава мощност. Както се вижда от графиката на помпата работната й част е в ляво, което показва, че е доста по - голяма от необходимото. Вижте и общото КПД на помпата долу в десния край. Помпата е подбрана правилно когато работната и точка се намира някъде в средата на графиката и КПД е доста по - голямо. Вярно е че Magna 3 е електронна помпа и ще регулира дебита и напора, но защо да се дават излишни пари?
Още нещо - помпата, която върти в котелния кръг, трябва да има дебит равен или малко по- голям от дебитите на помпата на радиаторите (когато трипътния радиаторен вентил е отворен) и помпата на бойлера.
В противен случай радиаторната помпа ще засмуква от собствената си връщаща линия и няма да може да достига котелната температура.
Ако ми остане време ще кача една схемичка за казаното по- горе.

Прикачен файл

Grafika.JPG
Grafika.JPG (102.22 KиБ) Видяна 2082 пъти
rickk - специалист
Ето и точно как ще работи помпата (ограденото в червено кръгче) - напора съм го задал като пример само но се вижда че помпата е прекалено голяма - вижте колко голяма е зоната, която съм задраскал в червено. В тази зона помпата никога няма да й се наложи да работи.

Прикачен файл

Grfika 2.JPG
Dimcho14 - специалист
LazarGanev написа:
Dimcho14, не знам дали държиш на Магна и дали си я взел, но тук има едно котелно, което се разпродава, където има 2 помпи 40-120 и 50-120 - изобщо не са работили
filmatoplo написа:
И аз мислих да споменавам за втора употреба ама си замълчах , въпреки че ми попадат също както каза Лазар почти не ползвани компоненти .Срещам фланцови помпи за по 300 лв които струват 1200 лв , но това е др тема .
Благодаря за информацията. Съжалявам, че вече съм купил помпата. Бих се възползвал от предложенията и ще ги имам предвид за бъдеще и ще ги предоставя на работната група, която монтира инсталацията ми.
Dimcho14 - специалист
rickk написа:
Ето и точно как ще работи помпата (ограденото в червено кръгче) - напора съм го задал като пример само но се вижда че помпата е прекалено голяма - вижте колко голяма е зоната, която съм задраскал в червено. В тази зона помпата никога няма да й се наложи да работи.
Благодаря за предоставената информация. Ще я обсъдим с доставчика, с проектанта и с изпълнителя, а след това ще вземем решение, което ще споделим с вас. За бъдеще ще дадем информация за работата на помпата, нейните възможности и най-вече дали е подбрана правилно.
Dimcho14 - специалист
Изпращам снимки на току-що пуснатата в експлоатация отоплителна инсталация. Още не е довършена строителната част - запълване на дупки в стените, поставянето на фаянсови плочки на пода и по стените. (Май легло и хладилник ми трябват и край на семейния живот...)

Каква е ситуацията?

1. Пелетен котел Herz pelletstar 62 kW;
2. Буфер около 900 l;
3. Трипътен вентил Herz със задвижка ( 1 1/2");
4. Помпа Grundfos Magna 3 40-120;
5. Бойлери от Сънсистем 2 х 750 l;
6. Консумация на инсталацията: 53 радиатора за стаите и коридорите и 11 радиатора в баните (обща необходима мощност 75 kW);

Какво искам да споделя:
1. Две денонощия инсталацията работи, но не успява да стопли буфера на повече от 37 градуса Целзий ( при необходими 72 градуса);
2. Първоначално котелът е програмиран на непрекъснат режим на работа, за да може да стопли цялата инсталация (без бойлерите, защото за тях засега не тига мощността). Според мен, положението ще е различно след като пристигне вторият котел. Смущаващо е, че неколкократно в денонощието котелът спира работа, за да се самопочисти в продължение на 20 минути при всяко спиране!

Контактните датчици, свързващи котела и инсталацията са поставени на :
- Външната повърхност на сградата;
- Два са на буфера;
- Един на връщащата вода;
- Един на помпата Magna 3.

Моля за коментари, препоръки, забележки и т.н. Благодаря ви, че ми помогнахте с вашите съвети преди да се осъществи изборът и монтажът на елементите на инсталацията, както и начинът на нейното функциониране.

Ето и снимките:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Специални благодарности на:
- filmatoplo
- AntonBM
- Христо от Троян
- LazarGanev
- syncho
- hr.hristov57
и всички други, които вероятно съм пропуснал да спомена.
filmatoplo - майстор
=D> Хареса ми изработката :) , за работата :? не съм там не мога да преценя , ако беше на твърдо гориво 150 киловата би била нужна да сработи цялата машинария за обема радиатори и буфер .Направете така че помпата на малкия кръг сега да работи на най голямата си възможна скорост мощност , нагласете изходната вода на котела над 65 градуса , водата към радиаторите поне 45-50 градуса .Леко полеко да се темперира сградата , буфера ще започне по малко да събира разликата и в последствие да я отдава .На изуст толкова , след повече данни -пак акъли :) .Опиши какви са температурите на изход и вход котел , вход изход буфер , подаване и връщане от радиаторите .
filmatoplo - майстор
Здравей колега :) в тоз час как е положението :? :) .
  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 19

Тема "Отоплителна инсталация с котел на пелети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: