• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 19
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Dimcho14 - специалист
Здравейте,

Това е първото ми мнение във форума, като си позволявам да сложа началото на важна за мен тема, надявайки се, че ще получа полезни и добронамерени отговори. Те биха ми помогнали да взема оптимални решения при бъдещо практическо приложение. Преди публикуването на това мнение отделих доста време, за да се запозная с темите и коментарите в "Направи си сам", като така исках да проявя нужното уважение към останалите потребители и избегна излишно повторение на вече зададени въпроси.

Подготвям се от рано с твърдото намерение към края на лятото на триетажен хотел (разгъната площ 900 м2; височина на стаите: 2,80 м; с добра вътрешна изолация и нова дограма; тепърва ще се строи/ят комин/и) да ми се монтира отоплителна инсталация, включваща най-общо казано котел на пелети, бойлер(и) за БГВ, соларна инсталация и принадлежащи тръбна разводка, спирателна, измерителна, предпазна, регулираща арматура и др. В момента отоплявам сградата с електрически радиатори. Тъй като в бъдеще през зимния период използването на мощността на котела ще е около 35-45% от номиналната му мощност, то моля посъветвайте ме дали е удачно да използвам два котела, като единият е с мощност около 45% от изискуемата обща отоплителна мощност, а другият – около 55%.

Бих желал схемата на свързване на котела (котлите), бойлера (бойлерите), соларната инсталация, евентуалното наличие на буферен съд, измерителна, предпазна, спирателна и регулираща арматура, помпи и др. елементи да бъде уточнена предварително, за да не бъда изненадан по време на монтаж с липсата на необходим или с наличието на неподходящ елемент от оборудването.

Надявам се, че в бъдеще ще използвам мощностите и на двата котела и затова предпочитам сега да изпълня цялата инсталация с всички нейни елементи, а не да правя това още веднъж, ако заложа само единия котел и неговите компоненти.

Ще се радвам на проявена от ваша страна подобаваща снизходителност и добронамереност (с които много добре подхождат LazarGanev, filmatoplo и др.), а към отправени към мен предложения и препоръки ще се отнеса уважително и с разбиране. В зависимост от получените отговори по темата ще подам нужната информация за по-нататъшни контакти.
filmatoplo - майстор
Здравей Димчо :) , ориентирай ни- сега с каква ел мощност успяваш да стоплиш сградата , какви температури се постигат вътре , какви са били външните .За тази квадратура едва ли си включил ел мощност 90-100 киловата :? .
VLADO66 - майстор
Отделно за изчисляването на БГВ се смята колко легла и какви други дейности има в хотела.
filmatoplo - майстор
Нахвърли нещо от което да изхождаме , брой стаи , легла ,брой и мощност на сегашните ел радиатори , хотела с какви бойлери е сега .
idunno - специалист
Моето мнение е,че пелетен котел за отоплението е неподходящ, защото обикновено хотелите не са пълни докрай ( или поне рядко се случва).Трябва отоплителната система да е гъвкава да покрива от 1% до 100% нужната мощност и то по най- бързия начин.Бих ти препоръчал да се ориентираш към VRV система, която за хотели ми се струва най- подходяща.Бойлерите можеш да ги грееш със солар и някаква допълнителна мощност, която да помага на солара.
naskov - майстор
Dimcho14 написа:
. Тъй като в бъдеще през зимния период използването на мощността на котела ще е около 35-45% от номиналната му мощност, то моля посъветвайте ме дали е удачно да използвам два котела, като единият е с мощност около 45% от изискуемата обща отоплителна мощност, а другият – около 55%.
Мощността на пелетните котли варира в широки граници, така, че един котел ще е достатъчен.
syncho - майстор
Dimcho14 на една такава сграда е добре да се направи един оглед преди да се дадат каквито и да било предложения. Няма да е коректно да се дават акъли на сляпо.
VLADO66 - майстор
syncho написа:
Dimcho14 на една такава сграда е добре да се направи един оглед преди да се дадат каквито и да било предложения. Няма да е коректно да се дават акъли на сляпо.
Защото инвестицията е голяма и евентуалната грешка също :wink:
syncho - майстор
Vlado ами то като цяло не е апартамент грубо казано там нещата са ясни. Тук си е по-засукано и си иска да се види, за да няма после както казва
Dimcho14 написа:
...изненадан по време на монтаж с липсата на необходим или с наличието на неподходящ елемент от оборудването...
Christo - майстор
По досегашния разход на електроенергия може да се направи извод за необходимата мощност. По-добре е да се възложи на ДОБЪР проектант да сметне нещата, включително топлата вода. Би трябвало да има стандарти колко вода трябва за един гост на хотела. При всички случаи ще е голям и мощен котел и грешките ще струват скъпо. Пелетните котли имат голям диапазон на регулиране на мощността, тъй че няма да са нужни два. С два котела КПД-то ще е по-ниско. Единственият плюс на решение с два котела е по-голямата сигурност, ако единият се скапе, докато го оправят, няма да си съвсем без отопление. Трябва да се предвиди склад с бункер и механизирано пълнене. Иначе ще е голяма физкултура с тия чувалчета. Бункерът трябва да побира цялото количество пелети за един сезон. Избери си производителя на котела, като питаш проектанти и инсталатори и най-вече препатили потребители. Дистрибуторите хвалят всеки своето. На адрес
http://www.bafa.de/bafa/de/energie/erne ... chickt.pdf
има данни за сертифицираните в Германия котли. Голяма част от тях се доставят и в България. Данните там са достоверни, защото са резултат от изпитания в независима лаборатория, а не са ала бала от рекламни проспекти.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 19

Тема "Отоплителна инсталация с котел на пелети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: