• 1
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 131
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
lov - майстор
Е аз я имах от първа ръка. Защото бях закачил турския със една самоделка и после я махнах точно в големия пек в средата на лятото. Е има вода ама колкото за подмиване дето се вика.
goba - напреднал
Здравейте,

Няма да пускам нова тема да не разводнявам форума ами ще попитам тук. Решил съм да слагам слънчев колектор и бойлер с два топлообменика, за малка къща за гости в Свиленград. Бойлера съм избрал да бъде 300 литров и да захранва 3 бани който са на близко разстояние от него. Рядко бих ползвал и трите бани наведнъж и затова мисля, че 300 литра ще са достатъчни. Спрях се на два големи плоски селективни колектора на Елдом (2.5 кв.) и вече монтирах стойката за тях, самоделка от винкели. Изложението е южно, съвсем леко ориентирани на изток. Видимоста ми е идеална и колекторите ще бъдат на едно скатен покрив от гредоред и поцинкована ламарина (нямам идея дали ламарината ще даде някакъв положителен ефект но е факт че лятото много се нагрява). Вече си избрах човек който да ми монтира системата и както казах стойките са сложени а вчера ми пуснаха и медните тръби до бойлера. Общ тръбен път 12-15 метра.
Нещата за които се двуомя и не зная са:

1. Тези колектори на Елдом ще сгреят ли 300 литра бойлер. Много фирми тук ми предлагаха да сложа 3-ти колектор за да може и през преходните сезони да имам топла вода. Обадих се на Елдом Варна за консултация и ме увериха, че 2 са достатъчни и би трябвало да в нормален слънчев ден да направя от 50 до 60 градуса.

2. Медните тръби които ми сложиха са 5/8 (16 мм), това достатъчно ли ще бъде за системата?

3. Голяма е дилемата кой и какъв точно бойлер да избера. В началото си харесах 300 литров на Елдом с две серпентини една над друга като директно го взема с управлението което се предлага на Натурела. Да обаче в последните години много се запалих да си сложа ТП понеже тук подпочвената вода ни е с високи градуси - 16, 17 и имам доста вода след 5тият метър дълбочина. После разбрах, че поради ниската си температура (45 градуса), тази термопомпа няма да може да захранва горната серпентина на този бойлер а тя е с малка площ и обикновено се използва за котел. Консултирах се с човека с термопомпата която съм харесал и той който ми каза, че термопомпата ще пак ще го сгрее но все пак препоръча две паралелни, от Елдом също това ме съветват понеже контролерите на натурела не били проектирани за паралелни серпентини и сега били в процес на разработка на такива. Имало някакъв друг вариант за трипътен електромагнитен вентил но не го разбрах особенно. Друго което не ми харесва на Елдом бойлерите е че нагревателя е долу, докато при тези на бош е по средата и доколкото разбирам ако се случи да няма слънце това значи, че като пусна нагревателя, ще трябва да нагрявам 300 литра, а при бойлера на бош, само горната част, това така ли е? Някой ако има опит със подобна система, моля да сподели. Принципно харесвам мнението на Лазар Ганев тук, който е фен на горна и долна серпентина, но ако това няма да ми свърши работа тогава ще се ориентирам към паралелни. Пак да поясня, рядко се случва всички стаи да са пълни и да се харчи много вода и отопление постоянно. Цената също е от значние, но ако горна и долна става в моя случай, бих се навил да взема боша.

4. Каква помпа бихте ми препоръчали за колектора за моя случай? Има ли смисъл да е с бързи бавни обороти? Доколкото разбрах, ще бъде затворена система с антифриз.

5. Какво управление? Ако все пак се случи да избера този с горна и долна серпентина, това управление за два тоблообменника на натурела ще ми свърши ли добра работа? или да си взема най обикновено само за колектора а с ТП да го мисля впоследствие?

Безкрайно благодаря на всички отзовали се. :)

Георги
fbr - майстор
goba написа:
да не разводнявам форума
Не си го разводнил, ами направо наводнил. Като за нов юзър, да ти кажа под секрет, че такива дълги постове никой не чете, за да не се чудиш, що никой не отговаря.
goba - напреднал
fbr написа:
goba написа:
да не разводнявам форума
Не си го разводнил, ами направо наводнил. Като за нов юзър, да ти кажа под секрет, че такива дълги постове никой не чете, за да не се чудиш, що никой не отговаря.
да, в желанието си да бъда по подробен и да обясня моя случай, наистина стана така. Но пък никаде не прочетох за система с ТП и колектор както искам да направя в моя случай и за да бъде ясно трябваше да обясня подробно за да запозная специалистите тук. Все пак много неща са от значение за една такава система и ми се ще да се спра на най подходящият вариант.
kuuuuuul - майстор
ТП - та е ефективна до 40гр(не че не може повече) поради което няма особен смисъл да топлиш бойлера,на другите въпроси е отговорено вече в темата.
mgbagera - специалист
Пак съм аз :-D След като се спрях на 2 алуминиеви колектора по 1,80 m2 в главата започна да се върти едно притеснение. Тези два колектора ще са достатъчни ли за 150л. бойлер или да си взема 3-ти ?
Не ми е проблем да взема 3 ако тези двата са с малка площ и трудно затоплят бойлера.
kuuuuuul - майстор
Три ще са много за лятото, аз съм с три но лятото включвам и 80л бойлер към 150 литровия.
mgbagera - специалист
Твоите не са ли по големи ?
kuuuuuul - майстор
Всичките ми са еднакви турски по 1.8м2
mgbagera - специалист
Значи само ми остана да избера бойлера и помпата. За помпата първо трябва да видя колко Ф са ми тръбите.
Предложете марка бойлер която е надеждна. Търси се 150л бойлер с 1 серпентина и място за температурни датчици.

От елдом не съм доволен. За 5 години 3 пъти рекламация с един и същ дефект.
По едно време се говореше за едни бойлери които вътре са с пластмасов тръба която с времето изгниваше и топлата вода все не стигаше :sad: ама не се сещам за коя марка беше това.
  • 1
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 131

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: