• 1
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 131
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
lov - майстор
Мерил ли си лично температурата на прегрял панел без течност вътре. Щото аз съм я мерил и не повярвах на термометъра. :) 260 градуса и нямаше кой знае колко слънце. Докато го налея хвъргаше пара като локомотив. Бе то трябва човек да види и да се убеди сам от колкото да чете рекламните брошурки.
Писах че без проблемно може да стане и затворена щом те притеснява корозията при влизането на въздух. Е то няма вечни бойлери и като ми замине този и го сменя ще сложа неръждавейка. Ма пущината държи и не се предава. То и с тръбите съм още с РЕХ -ве. Сложих ги таман когато влязоха у нас и още се разправях със самоделки. И тях ще сменя ама защо трябва да разбутвам нещо което работи. Сега карам с обикновен антифриз и за това ми е отворена защото при пробив ще текне през олука а не в чешмата.
И както казваш всеки си има глава на раменете и пари за трошене на мераци.
Andri01 - майстор
С дистанционен термометър,Юли месец,изходяща тръба/ най-високия край/,празен СК 156гр.! А за корозията-имах големи проблеми с корозията в серпентините на един "Теси" / до като не го върнах/. И тогава преправих малко с-та - да не вкарва допълнително въздух във водата при работа на помпата. Но...въпрос на вкус,и мерак да се бъзика човек! Малей,то рЪкиено време станало,бе!:) :partyman:
volero - специалист
Имам следния въпрос, проблем ли е да се изолира цирколационната помпа на слънчевата система трябва ли й някакво охлаждане или нещо подобно ?
Andri01 - майстор
Даже е желателно помпата да е термоизолирана. Има фабрични с-ми и помпени групи,които са в изолация.
lov - майстор
Andri01 написа:
С дистанционен термометър,Юли месец,изходяща тръба/ най-високия край/,празен СК 156гр.! А за корозията-имах големи проблеми с корозията в серпентините на един "Теси" / до като не го върнах/. И тогава преправих малко с-та - да не вкарва допълнително въздух във водата при работа на помпата. Но...въпрос на вкус,и мерак да се бъзика човек! Малей,то рЪкиено време станало,бе!:) :partyman:
Аз за това и държа на отворена система. И понеже съм сигурен какви са ми тръбите на серпентината ръгам смело. Една шепа калиев бихромат за инхибитор и забравяш за ръждата.
А за помпата препоръчително но въпрос на мераци. Табълцето е хубаво да се проветрява. Моята съм я закачил зад панела и хич не ми пука за загуби че не е изолирана. Слънце бол :)
nasttii - специалист
Здравейте,един въпрос как да свържа 2 панела.Ето примерна снимка
Прикачен файл:
Без име.jpg
Без име.jpg (17.3 KиБ) Видяна 1758 пъти
Найко - напреднал
Свързвaш пaнелите успоредно , кaкто нa фигурa 1 , aко пaнелите ти сa еднaкви по рaзмер , мaркa и т .н . и полследовaтелно , кaкто нa фигурa 2 , aко сa рaзлични , т.е. , aко имaт рaзлично хидрaвлично съпротивление .
Evgeniy - майстор
При еднакви панели паралелното свързване дава повече дебит при определена температура, а последователното - по-висока температура при по-малък дебит.
nasttii - специалист
Забравих да кажа,че панелите са еднакви и ще правя дрейнбек система.Кое свързване да направя 1 или 2?
Andri01 - майстор
Първото. А ако ти се играе повечко-сложи допълнителни кранове и зимата да ги превключваш последователно,когато слънцето е по-слабо.
  • 1
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 131

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: