• 1
  • 70
  • 71
  • 72
  • 73
  • 74
  • 131
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
volero - специалист
Имам следния въпрос ,някой дали може да потвърди дали количеството което дават в характеристиките на един колектор че събира да речем 800мл флуид може да се вярва защото искам да разбера дали цялото количество вода в моя случаи се източва в дрейн бек съда, Ако сметна тръбите и колектора дали ще получа количеството което трябва да се увеличи съда?
Andri01 - майстор
СК ми е към 2кв.м.,в съда се "връщат" към 3,5л. вода при спряла помпа. 800мл. е много малко. Имаш ли лек наклон към студения вход?
шоп - майстор
По принцип вярвам на параметъра вместимост на СК, защото всеки клиент може много лесно да си сметне сам обема след като знае диаметрите и дължините на двете събирателни тръби и броя, диаметрите и дължините на колекторните тръби. За пример турският Езинч меден XL колектор с 2.78м2 обща площ има вместимост 1.64литра.

Ако все пак не знаеш диаметрите на тръбите можеш с една делителна каничка или разграфена мензура да провериш колко ще събере.
volero - специалист
Ами моя е бош 4000 и пише че събира 800мл. мойте са два колектора и имам тръби около 12-14 метра течноста която се връща е около 4 литра!
kuuuuuul - майстор
Пиша тука за да не стават много темите и да е по лесно на новите мераклии за сл. колектори.
Открих проблем и във втората ми система,въпреки че има възвратна клапа в студовете водата от бойлера се завърта в нормалната посока и грее колекторите.Миналата зима го нямаше този проблем,отворих и почистих(беше чиста) възвратната клапа,една нощ беше добре но на другата същата работа.Ще слагам и тука клапан с електро задвижка.Ако нямах топломер и интернет наблюдение сигурно нямаше да го хвана.Може да се хване и когато е включен нагревателя при студено време и входящата тръба е по топла от изходящата.
gnt69 - майстор
kuuuuuul написа:
Пиша тука за да не стават много темите и да е по лесно на новите мераклии за сл. колектори.
Открих проблем и във втората ми система,въпреки че има възвратна клапа в студовете водата от бойлера се завърта в нормалната посока и грее колекторите.Миналата зима го нямаше този проблем,отворих и почистих(беше чиста) възвратната клапа,една нощ беше добре но на другата същата работа.Ще слагам и тука клапан с електро задвижка.Ако нямах топломер и интернет наблюдение сигурно нямаше да го хвана.Може да се хване и когато е включен нагревателя при студено време и входящата тръба е по топла от изходящата.
Смени клапата и ще се оправи. Аз го имах същия проблем преди 2 години от някакъв калпав антифриз в системата клапата беше почнала да изпуска. Това се разбира вечер като няма слънце ако пише на контролера че горе на колекторите е повече от колкото е външната температура значи върти гравитачно. :partyman:
lov - майстор
kuuuuuul написа:
.............въпреки че има възвратна клапа в студовете водата от бойлера се завърта в нормалната посока и грее колекторите.Миналата зима го нямаше този проблем,отворих и почистих(беше чиста) възвратната клапа,една нощ беше добре но на другата същата работа........
Направи го по тази идея и да ме споменаваш.

viewtopic.php?f=10&t=38028&p=526486&hilit=%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D0%BD+%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D0%BD#p526486

Виж от кога е темата и до ден днешен повече нищо не съм пипнал освен че смених миналото лято помпата. Преди това бях стана на луд с тези клапани.
Схемата успешно работи и в системи под налягане. Пробвано е но после ме домързя да пиша. Там малко по трудно да се учели нивото на течността но по шума се разбира когато има и мембранен разширителен съд. Но може да бъде направено и без такъв само трябва да се предвиди малко по голям свободен обем за въздух в този преливник. Слагаш само един препазен клапан по налягане в най високата точка да не ходи зян антифриза ако стане някой сакатлък. Но както писах май в същата тема циркулацията продължава и без помпа. Бърбочи ама превърта по малко и не стават бели.
mgbagera - специалист
Нещо от 1 седмица съм лишен от добив :? С 2 турски алуминиеви и 200 литров бойлер съм.
Системата е на година и 3 месеца и лятото винаги съм вдигал до 60-70С+. Сега последната една седмица едва го докарва до 50С.
Преди до 12:00-1:00ч стигаше до над 40С сега е 1:00 а температурата в бойлера е едва 35-6 :shock: Имам спад с над 10С.

Качвах се на покрива да пипна панелите да не би да са горещи а пък датчика да не отчита вярно но са си хладни. На какво може да се дължи този спад ? На вън е слънчево без облаци а не грее. Помпата си върти.
kozl - майстор
На входяща студена вода и изтичаща топла вода за бойлера.
mgbagera - специалист
Няма консумация през деня. Вчера също нямаше консумация цял ден и едва докара до 53С.
  • 1
  • 70
  • 71
  • 72
  • 73
  • 74
  • 131

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: