• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 131
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
alsted написа:
LazarGanev написа:
Правилно ти беше казано да забравиш варианта този съществуващия бойлер да го топлиш ту от парното, ту от слънцето, ту на ток.
Аз лично изобщо не споделям това мнение. Имам го изпълнено и си действа безпроблемно. Вярно, че съм с две "серпентини". За един неръж бойлер не е особен проблем да му се вкарат 2-3 неръж. тръби (3/4") по дължина. С това естествено професионалистите няма да се занимавате - разбирам ви напълно. За форума обаче мисля, че имам право да го споделя :wink:
С 2 серпентини е съвсем друго, но въпреки всичко при такъв малък бойлер си има много недостатъци както каза Филма.
alsted - майстор
Аз също ги поназнайвам ... нали ползвам точно такъв. "Колкото повече ..." безусловно е в сила. Надеждност, цена, естетика, сложност ... са на кантара :) Всеки решава за себе си.
tishotch - специалист
Evgeniy написа:
Съгласен съм. Аз го направих с една серпентина и трите източника на топлина се справят отлично един след друг.
Ето как е изпълнено при мен:
http://sunstar.bg/blog/drain-back-solar

След като вече има инсталиран бойлер един колектор на дрейн бек решава елегантно и евтино задачката.
Написаното от "Evgeniy" в линка ме заинтригува доста. Напълно в синхрон със ситуацията при мен. Ако всичко е наистина така е добър вариант. Все пак не открих голям брой почитатели на тази drain-back система и ако мина на този вариант ще ме съпровожда чувство на известен риск. Знам че ако сложа отделен бойлер за солара варианти бол...проблема е че трудно ще намеря място за още едно бойлерче с Ф=поне 50см.
filmatoplo - майстор
Варианти всякакви , друг успешен и ефективен начин е добавяне на пластинчат топлообменник и циркулационна помпа долу до бойлера , и щрангове до панел на покрива :wink: .
Evgeniy - майстор
tishotch написа:
Написаното от "Evgeniy" в линка ме заинтригува доста. Напълно в синхрон със ситуацията при мен. Ако всичко е наистина така е добър вариант.
Ако не ти е далеч Габрово, заповядай да го видиш "Наживо". Пък после преценявай.
alsted - майстор
filmatoplo написа:
Варианти всякакви ...
Защо да не качи бойлера на тавана, а колекторита - под стрехата? Така автоматично отпада необходимостта от помпи и всякаква автоматика!
Евгени, защо изобщо са две помпи? Какъв е проблема да се ползва една? Единия чифт кранове (без значение на "топлата" или "студената") също бих казал, че са излишни?
Прикачен файл:
една помпа.JPG
една помпа.JPG (22.45 KиБ) Видяна 5431 пъти
Evgeniy - майстор
alsted,

Ти си хванал старата схема, с плоския колектор (не дрейнбек), при която превключвах един вид лятно - зимно положение.
Долната помпа си е помпата на котела, която върти водата на цялото парно.
Иначе имах и момент, в който бях с предложената от теб схема.
Сега системата е тази, от втората схема, и втората помпа ми е нужна да напълни тръбите и да качи водата до колектора:
Прикачен файл:
Sled.JPG
Sled.JPG (49.86 KиБ) Видяна 5427 пъти
Всъщност сега съм с трипътен вентил вместо двата крана, но съм на път да го махна и да сложа само един кран със задвижка към топлата на парното. Така при прегряване ще мога да пускам топло и през част от радиаторите преди крайната мярка - спиране на помпата. А също ще се отваря, само когато помпата не работи и котела е по топъл от бойлера.
alsted - майстор
Evgeniy написа:
втората помпа ми е нужна да напълни тръбите и да качи водата до колектора
:? Това е циркулационна помпа. Напълването е еднократно (обикновено с налягането на водопровода). Нещо не схващам.
Evgeniy - майстор
Самоизточваща се система (Drain back) или полу... както е при мен. Когато помпата не работи всичката вода от тръбите и повечето от хоризонталната част на колектора е източена и нивото е до нивото на разширителния съд. Когато колектора се стопли и помпата заработи качва вода от разширителния съд, която запълва студаната линия и хоризонталната част на колектора и започва да прелива в топлата връщаща линия до настъпване на циркулиране. При спиране на помпата всичко напълнено се източва самичко обратно. Така няма какво да замръзне.
Andri01 - майстор
Evgeniy написа:
Самоизточваща се система (Drain back) или полу... както е при мен. Когато помпата не работи всичката вода от тръбите и повечето от хоризонталната част на колектора е източена и нивото е до нивото на разширителния съд. Когато колектора се стопли и помпата заработи качва вода от разширителния съд, която запълва студаната линия и хоризонталната част на колектора и започва да прелива в топлата връщаща линия до настъпване на циркулиране. При спиране на помпата всичко напълнено се източва самичко обратно. Така няма какво да замръзне.
Направил съм същата система-елементарна работа! Помпа,допълнителен съд,колектор,бойлер и тръби. Съдът ми е в кара тавана-около 0,5м. под долния край на колектора.Същия е хоризонтален,плосък.Бойлера е с 2 серпентини-втората е към камината. Имам е 2-ри бойлер със серпентина-двата се превключват така,че да се загряват максимално от колектора.Тези дни вдигат до към 53гр.,като има слънце,разбира се/района на Варна/
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 131

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: