• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 131
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Evgeniy - майстор
Да, прав си. Тъй като проекцията е по синус от ъгъла, 10° разлика дават 1.5% загуба, а 20° - около 6%.
Все пак и по твоите сметки вертикалният ъгъл на най ниското пладнешко слънце е на 90-(h3 = 23° 18’ 36") = 66° 41’ 24"
Andri01 - майстор
Evgeniy написа:
Да, прав си. Тъй като проекцията е по синус от ъгъла, 10° разлика дават 1.5% загуба, а 20° - около 6%.
Все пак и по твоите сметки вертикалният ъгъл на най ниското пладнешко слънце е на 90-(h3 = 23° 18’ 36") = 66° 41’ 24"
Ъглите аз ги меря спрямо хоризонта-по лесно ми е. Самият покрив има около 10гр наклон и той влиза в сметките ,разбира се .
Evgeniy - майстор
Да де и аз това имах предвид ама не се изразих добре. Понеже дават ъгъла на слънцето спрямо хоризонта, то ъгъла на колектора е 90 -него.
Andri01 - майстор
Evgeniy написа:
Да де и аз това имах предвид ама не се изразих добре. Понеже дават ъгъла на слънцето спрямо хоризонта, то ъгъла на колектора е 90 -него.
Важното е да върши работа.За сега не мога да се оплача,като се има в предвид,че сам съм я правил системата,след не малко ровене и четене из нета де:). Същото се отнася и до серпентината към камината-тя загрява единия бойлер само и си помагат с колектора.
idunno - специалист
Ако ъгъла спрямо слънцето е проблем - http://www.ctcleanenergy.com/Portals/0/ ... y_9-12.pdf .Въпреки, че всичко между 35- 45 градуса наклон си е ок. Аз съм го правил на качен на покрива на обед с един молив , който имах в джоба по метода описан в пдф-а(само те ползват тръба.
dradonov - напреднал
Колеги здравейте .
Искам да си преправя слънчевата система на дрейн бак, но от схемите които намерих допълнителния съд на едни места е сложен на студения край, а на други на топлия .
Кое е правилното ? и ако е на топлия край как всъщност става самоизтичането при положение че топлия край ми е най високата точка т.е. няма как да се получи гравитачно източване на колектоера ?
Andri01 - майстор
Допълнителния съд се слага под входния отвор на колектора! Помпата се монтира под работното ниво на течноста в допълнителния съд!
dradonov - напреднал
Изображение

Ясно, че съда е под входа , но както е в случая с картинката , когато помпата спре реално водата трябва да се изкачи от входа до изхода за да може да изтече ??
И друго как въздуха преминава от допълнителния съд към колектора , трябва ли да има някъде отвор за въздух в системата ?
LazarGanev - "Велик майстор"
Та какво те притеснява в тази схема?
dradonov - напреднал
Ами как изтича водата след като реално трябва да се движи нагоре за да изтече .
И как става движението на въздуха от съда към колектора , трябва ли да има отвор системата някъде ?
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 131

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: