• 1
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68
  • 69
  • 131
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
lov - майстор
На края на кратко добива на енергия идва не от супер-пупер :) технологиите при панелите а от тяхната реална и ефективна площ. Разните му там призматични стъкла и супер поглъщащи покрития колкото и да се напъват добавят максимално едни 10% ефективност. Да не ме емнат само диванните специалисти :-D но те това е средна стойност която по субективен начин съм я установил за себе си. Аз на реклами не вярвам защото честичко пропускат условията на замерване и сравнение. Койт' има мераци за по точно да слага устройства топломери и да си мери, претенции за някакви си още 5% нямам и да си ги държи за себе си.
Та ако почнем да си ги мерим само зимата а това са някакви 2-3 месеца турските панели със сигурност ще загубят но това не означава че са спрели на нула и на края няма нищо. И практически като се сложи сумарно за цялата година добива реално е един и същ защото сме ограничени в крайна сметка от бойлера защото там не можем да тъпчем неограничено. Тоест разлика има но тя е в цената на инсталацията. Едно е да се вместиш в поносим бюджет от 500-600 лева и съвсем друго е да дадеш няколко хилки и на края да получиш същото.
Да се върна малко на зад. Слагал съм и вакумно тръбни запленен от идеята за добив зимата. Е има го, ама пък не съм толкова луд че да тичам и да ги чистя от снега след като алуминката сама си върши работата заради по големите загуби поради по ниската изолация. Тоест системата в место да ми слугува става обратното. Та го разкарах на мераклии да си бият главите.
Относно моята система за недостатъци няма да казвам не защото не искам ама ей така мераклиите да се напънат да им намерят пък ще ги обсъдим защото компромиси в една система винаги има но има и причина за това.
Та системата с преливния възвратен клапан няма никакви проблеми с обезвъздушаването защото принципа си е им такъв и става от само себе си заради прости физични закони. Отделно няма никаква механика като възвратни клапани задвижки и тем подобни. Освен помпата разбира се. А за нея поради малкия напор може да е много по маломощна. За сведение карал съм такава система с помпа от пералня много години и няма никакви проблеми. Та за помпите който както си знае и каквото намери. Ако ще и киловатова с 200 . напор да си слага. На мен ми трябват едни 30-40 сантима да качва.
Някой попита при спиране на тока ми нищо не става. Щом се появи парен мехур в системата си тръгва към разширителния съд и на принципа на аерлифвта почва да предвижва и течност. Тоест макар и бавно системата има някаква циркулация дори и без помпа. При тестовете дето ги правих стигнах до 107 градуса ама беше страшен пек. А и това беше някаква пикова температура и после падна малко на стоте и се закроти до там. От обяд я държах до вечерта. Добив имаше макар и много по малък но това си е авариен режим и не подлежи на коментар. Загуба на течност няма защото в разширителя и тръбата на отдушника парата кондензира и се връща пак обратно. Пък и загубата на дори половин литър на година вода ако на някого му е проблем не знам. Но реално аз не съм доливал 2 години. Пък за маниаците ми навийте една спирала от медна тръба и я сложете на отдушника като допълнителен охладител и ще хванете и последната капчица изпарена вода. Дори в тези жеги съм сигурен че ще работи.
Относно термичните претоварвания при дрейн бек системите който разбрал, разбрал който не е да е. Писал съм го някъде във форума и не ми се спори за глупости отново.
Относно тръбите и спазването на наклоните никакви проблеми с никакви въздушни джобове. При мен са РЕХ но са от първите внесени и продавани у нас. Просто друго нямаше. До сега са окрякали и вероятно има още хляб в тях. Ако се наложи да ги сменям ще сложа неръждавейка гофре щото цените вече са им поносими и няма да ми се разправя повече да ги сменям защото вървят през едни отдушници и си е крива работа да се сменят.
За добива който има желания да чете в старите теми. А и колегата kuuuuuul доста повече неща може да покаже за невярващите. А и ако той не може да ги убеди вече и господ няма да може.


За съжаление писал съм на много места в различни теми и нищо не е систематизирано.
Ей от тази май има няколко препратки
viewtopic.php?t=38028
LazarGanev - "Велик майстор"
lov написа:
На края на кратко добива на енергия идва не от супер-пупер :) технологиите при панелите а от тяхната реална и ефективна площ. Разните му там призматични стъкла и супер поглъщащи покрития колкото и да се напъват добавят максимално едни 10% ефективност. Да не ме емнат само диванните специалисти :-D
Не се смятам за диванен специалист, щото работя на терен, а не на диван :) , но ще си споделя още веднъж мнението, подкрепено със снимки от днес. В петък монтирахме последната соларна система, днес е четвъртък, тоест една седмица тя не е ползвана по няколко технически причини - липса на ток, липса на вода, забравен затворен кран и др. Така или иначе от бойлера не е точена вода, ползван е стария електрически бойлер, но соларната система си работила, с изключение на 2-3 дни, когато е нямало ток. Междувременно се разбрахме и днес монтирахме хидрофор, та отстранихме и проблемите по солара и вече си го ползват. Системата е с 200л бойлер Теси с 2 серпентини, един панел Бош Солар 5000, еднощрангова помпена група, 12л разщирителен съд (от тези, които подаряват с алуминките :) ), медна тръба ф10х0.7мм, изолация 13мм. Управлението е Натурела. Температурата на бойлера е почти 80*С, вижда се на снимката. Тоест един панел 2.4м2 работи колкото 3 алуминки по 1.8м2 или общо 5.4м2, а струва колкото 4 такива алуминки. Сега - дали си заслужава цената - всеки сам си решава, пазарът си е пазар. Ще кажа само, че Бош имат още 2 панела. Солар 7000 е със същата площ, но е осезаемо по-мощен и доста по-скъп. Солар 4000 е с 0.3м2 по-малка площ, 20% по-евтин и доста по-слаб като мощност. И тези големи разлики са само в 3 панела от една марка, а марките и моделите на пазара са толкова много, че трудно, дори за човек като мен, който си вади хляба с това да опита и да има поглед върху работата на всички модели, за да може да обобщи. Аз за себе си съм решил, че няма интерес да пробвам монтаж на различни екзотични марки и модели и съм се ограничил до работа с 2-3 марки и модели, иначе бозата е голяма. Ето снимки от близък и далечен план - това е цялата система - не се виждат само двата ктана на серпентината и панела на покрива, който дори няма обезвъздушител, само на серпентината има. За дните без ток не се е случило нищо, налягането си е същото, няма врене и кипене, няма загуба на течност, няма повреди :)

Прикачен файл

IMAG0621.jpg

Прикачен файл

IMAG0620.jpg
n.ganev - майстор
А EXPERTа за кога чака :cool: ?
ivanovbg - майстор
Както казах съм с 2 алуминки и 500 литра вертикален бойлер. На средата и почти при върха имам термометри - съответно 50 и 74 градуса като през деня се е ползвал от жената и внучката.

Та Лазаре, не е добър толкова боша и не са толкова зле алуминките. И друго забелязах - понеже системата ми е полу на самотек - сиреч сложих и помпа, че ми е дълъг пътя - 10 метра до панелите, колкото по висока е нагласена температурата на включване на помпата, толкова по горещ е бойлера. За управление е само едно термореле което я включва ако превиши зададената температура в горния край на колекторите.
Последна промяна от ivanovbg на чет юли 30, 2015 10:59 pm, променено общо 1 път.
LazarGanev - "Велик майстор"
Изобщо не съм казал, че са зле алуминките - разказвал съм как един дядка ни вика на 15 декември да пълним системата с антифриз, а беше твърдо решен, че ще я източва зимата. Просто казвам, че не само площта е определяща, а марката има голямо значение. Алуминките не са куча марка, те са на Езинч - много добра марка, нищо че някои се отнасят с недоверие към турските стоки. Панелите им са много по-добри и мощни от "класическата" Бг марка от Шумен :wink:
n.ganev написа:
А EXPERTа за кога чака :cool: ?
Днес пристигна и чака свободно време. Уважавам такива клиенти - вслуша се и го взе сега, а не наесен, както смяташе и когато ще сме заети дори и на сън :)
Последна промяна от LazarGanev на чет юли 30, 2015 11:02 pm, променено общо 1 път.
ivanovbg - майстор
Така е, щом издържат на налягането на водопровода вече 2 години. Аз си ги точа. И стъклото си е някакво грапаво - не е плоско.
lov - майстор
Що сам реши че някой те слага в тази графа не знам. :lol: Има едни дето се подвизават из форума и един кенеф не са сковали със собствените си ръце ама ръсят акъл че даже в излишък. Та за тях ми беше думата.
Ама дай да се разберем на първо време как ще сравняване. Щото нали знаеш че старта при състезанията трябва да е еднакъв. Иначе почваш като онези с рекламите дето и на лунна светлина щели да работят. Тургаш ги двата един до други слагаш топломери и еднакви бойлери и мериш. Аз съм го правил без топломерите и съм убеден в това което казвам. Печелим малко отгоре за няколко пъти по висока цена. Ако искаш можем да уточним параметрите и да се обзаложим. И аз мога да ти покажа снимки с по лош ъгъл за този сезон и с по високи температури но това не значи че имаме обективно сравнение.
Та хайде да не си мерим пи..те щото има по важни неща и колкото и да се прехвалени и ли действително с по добър коефициент на края опираме до заветния обем на бойлера и нещото което и ти също препоръчваш. Колкото се може по голям обем при по ниски температури. За това май няма различия и не трябва даже и да се коментира освен като място де да го съберем.
А иначе Бош не ми ги хвали може би ще си спомниш че стигнах до съд с тях и излязоха с насрани гащи от ситуацията. За мен вече са фирма извън интересите и нищо повече не бих си взел от тях дори и да ми го подаряват.
LazarGanev - "Велик майстор"
Не знам защо сравняваш морално остарял газов котел Юнкерс, произведен в Португалия, попаднал под шапката на Бош споследно поколение соларен панел разработен и изработен в Германия?
kuuuuuul - майстор
Брей той страшен тоя бош щом за цяла седмица на тая жега и без да се ползва е достигнал 80гр. :lol: Ти пък намери какъв пример да дадеш. :partyman:
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами предполагам знаеш, че всяка система си има таван на температурата, който не може да се прескочи, дори и цяло лято да работи без да се ползва :). Освен туй казах, че половината седмица е нямало ток
  • 1
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68
  • 69
  • 131

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: