• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 131
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kalin72 - майстор
Дрейнбек системата не мисля, че може да прегрее.
fbr - майстор
dradonov написа:
В такъв случай освен, че трябва да спазвам наклона, трябва ли тръбите да са точно определен размер за системата и верно ли, че след като направя системата обезвъздушителите и възвратния клапан ми стават излишни т.е. да ги махам ?
Не виждам основание за критичността на размерите на тръбите, ако някой вижда нека сподели. Няма каква роля да изпълнява обезвъздушителя в случая, възвратния също.
kalin72 написа:
Дрейнбек системата не мисля, че може да прегрее.
Може, защо да не може, но с подходящ термостат, при достигане на критични температури, помпата изключва, колектора се изпразва и дотам.
kalin72 - майстор
Аз затова и казах, че не може да прегрее, защото термостата ще спре помпата при високи градуси в бойлера.
dradonov - напреднал
Благодаря още веднъж за отговорите ,ситуацията ми се разясни в общи линии, смятам до края на седмицата да се къпя през новата си дрейн бек система :-D .

Иначе въпроса е да предпазва точно, когато няма ток / както се случи миналия ден спря за 4часа и тичах от работа да го покривам с едно одеало , хванах го в последния момент, обезвъздушителя вече свиреше като на сварено мляко :) / , а в случая при спрян ток просто няма да има нищо в колектора.
saraneron - специалист
Ако искаш да спиш спокойно ,когато си на стотици километри от дома и да не мислиш за соларната си система НАПРАВИ СИ Я ДРЕЙН БЕГ/САМОИЗТОЧВАЩА/Най-важното нещо за тази система е да се сложи допълнителният съд МАКСИМАЛНО ВИСОКО близко по невилация до долния край на панела така и най-слабата помпа гарантирано ще превърта водата 0,3-0,4атм.Помпата НАВСЯКЪДЕ ПО ТРАСЕТО НО по-ниско от допълнителният съд ПОНЕ на 1 метър денивелация под него за избягване на евентуална кавитация!Спазване наклона на тръбите!Ако има възможност, колекторът или цялата стойка на покрива се наклонява така ,че да се източи и водата от долната тръба вътре в колектора,колекторите ако са повече.За помпата и допълнителният съд и тяхното монтиране по невилация.Пример.Ако колекторът е на покрива на втория етаж ,на около 6-8 метра по високо от допълниделният съд, който е монтиран до бойлера в мазето ,то тогава помпата ако е слаба/ с малко налягане КАКВИТО СА 90% от соларните помпи / то тя няма да може да качи водата до колектора и няма да има циркулация ,защото трябва налягане почти 1 атм.!Може да стане но с по-мощна помпа но тогава имаме по-голям разход на ток ,което ние не желаем!Никакви клапани обезвъздушители,кранове, тръбите каквито имаш ,само не желязо и задължително ХЕРМЕТИЧЕСКИ затвотена за да няма изпарение на антифриз, НИКАКВИ ДОПЪЛНИТЕЛНИ ТРЪБИЧКИ И ИЗМИСЛЕНИ АВТОМАТИКИ ,без разшерителен съд и си на 6!Допълнителният съд да не е много малък за да може празният му обем от ВЪЗДУХ да поема наналягането ,което все пак се получава при нагряване на антифриза.Това е системата ,особенно за начинаещи и не само за тях,по-сигурно и просто и ЕФИКАСТНО засега не е измислено!Ти си я правиш ти си я обслужваш !Няма специялни заварки, манометри, процедури за пълнене , обезвъздушаване ,ЮПС, акумулатори , щори ,сенници, одеяла,молби до Господ и енергото ,и какво ли не още!Лазар е имал в предвид не панели тип лира а панели тип меандър,с една тръбичка , която обхожда наляво и надясно полето на панела ,също и повечето вакумни не са подходящи!Въобще ,правиш един път и забравяш,САМО СЕ КЕФИШ!
saraneron - специалист
fbr написа:
dradonov написа:
В такъв случай освен, че трябва да спазвам наклона, трябва ли тръбите да са точно определен размер за системата и верно ли, че след като направя системата обезвъздушителите и възвратния клапан ми стават излишни т.е. да ги махам ?
Не виждам основание за критичността на размерите на тръбите, ако някой вижда нека сподели. Няма каква роля да изпълнява обезвъздушителя в случая, възвратния също.
kalin72 написа:
Дрейнбек системата не мисля, че може да прегрее.
Може, защо да не може, но с подходящ термостат, при достигане на критични температури, помпата изключва, колектора се изпразва и дотам.
Дай реялен пример как при работеща помпа дрейн бег системата ще прегрее?Това няма как да се случи!Въобще ,дай пример, кога тази система въобще може да прегрее ако всичко е направено както си трябва обем на бойлера ,мощност панели и не си запушил тръбъте и не си ограничил по някъкъв начин нормалната циркулация до такава степен че топлоносителят в панелите почти е замрял и чака да заври от жегата и помпата не спира за да ги държи пълни вероятност 1:100000!
fbr - майстор
Зависи какво имаш предвид прегряване. Според мен температури над 90 градуса в бойлера са си прегряване. А ако нямаш консумация, какъв е проблема да ги достигне системата.
kalin72 - майстор
fbr написа:
Зависи какво имаш предвид прегряване. Според мен температури над 90 градуса в бойлера са си прегряване. А ако нямаш консумация, какъв е проблема да ги достигне системата.
Нали за това има и контролер, или термостат. Ако пък нещо се сгъбяса и контролера не изключи, но има ли такива случаи??
saraneron - специалист
[quote="fbr"]Зависи какво имаш предвид прегряване. Според мен температури над 90 градуса в бойлера са си прегряване. А ако нямаш консумация, какъв е проблема да ги достигне системата.[/quote Дори при изправна система правилно оразмерена с работеща помпа и плоски колектори тази температура не е възможно да се достигне понеже КПД НА плоските колектори тогава силно намалява още по-малко да има завиране и изхвърляне на топлоносител ,което обикновенно тогава наричаме прегряване !Заврял бойлер от плосък колектор няма как да се случи освен ако бойлера не е 10 литра а панелите 2м2 и помпата не спира Но заврели панели ,колкото искаш,САМО НЕ И ПРИ ДРЕЙН БЕГ!
Последна промяна от saraneron на пон юли 28, 2014 7:14 pm, променено общо 1 път.
fbr - майстор
Контролера не е задължителен за системата, обикновен термостат също върши работа.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 131

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: