• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 131
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
dradonov - напреднал
Лошо.
Всичко свързах , напълних течността пуснах помпата и... нищо.Не иска да превърти антифриза, денивелацията не е голяма към 4м. а помпата я дават до 6м. сложил съм я на 2м под дрениращия съд, а самия съд е на около 50см под колектора.
Като слушам как работи помпата не оставам с впечатлението, че има въздух в нея .
Какъв може да е проблема ?
Andri01 - майстор
Колко е диаметъра на тръбата от помпата до колектора? Как пълниш системата-сигурен ли си ,че няма въздух преди помпата? Допълнителния съд е на топлата вода ,а помпата на връщащата ,нали? Трябва да осигуриш притока на въздух към колектора при спирането на системата т.е. тръбата от колектора трябва да е във въздушната част на съда.
dradonov - напреднал
Andri01 написа:
Колко е диаметъра на тръбата от помпата до колектора? Как пълниш системата-сигурен ли си ,че няма въздух преди помпата? Допълнителния съд е на топлата вода ,а помпата на връщащата ,нали? Трябва да осигуриш притока на въздух към колектора при спирането на системата т.е. тръбата от колектора трябва да е във въздушната част на съда.
Тръбата ми е 16мм по цялата система, допълнителния съд е на топлата да , а помпата на студената.
Дали съм сигурен, няма въздух м-ду помпата и съда , не съм . Пълнех системата през дрениращия съд, така ми се видя най логичния начин.
saraneron - специалист
Има останал въздух.Добре е било да я напълниш първоначално с вода за проба ,бавно от кранче от най-ниската точка на системата,там където вероятно си предвидил и източването.Ако е добре ,източваш перфектно водата и пълнеш антифриз от същото място с помпа.Ако нямаш помпа с компресорчето за помпене на гумите правиш налягане в туба ,в която е антифризът и тръбичката за пълнене е до дъното на тубата.Трябва да си предварително сигурен ,че системата е напълно изпразнена за да не се образубат въздушни възглавници.
Последна промяна от saraneron на съб окт 11, 2014 8:25 pm, променено общо 1 път.
Andri01 - майстор
Аз така я пълнех-вход след ДС /има отсичащ кран към съда обаче/-бойлер / серпентина/-помпа-СК-ДС.. Сега имам помпа -12В.,центробежна. Става за прехвърляне и на виното :partyman: :)
dradonov - напреднал
Мда , от въздух излезе , а поради липса и на помпа и на компресор обезвъздушаването доооста ме озори :).
Както и да е, най накрая тръгна и даже поработи малко. Утре ще почвам с тестовете, да видя как се държи.
saraneron - специалист
Надяваме се да споделиш опита и резултатите, както и някакво сръвнение с предимства и недостатъци спрямо старата система!
dradonov - напреднал
Ами като цяло системата работи без забележки, пълни и източва без проблеми и най вече, като спре тока няма никакви проблеми.
Иначе, като недостатък мога да кажа, че помпата работи повече време , а бойлера като цяло загрява по бавно и днес ми достигна само до 60 градуса, но в момента имам големи загуби на топлина, тъй като не съм изолирал свръзките и дрениращия съд защото ги проверявам за течове.
Иначе налягането, което се получава определено е доста слабо въпреки, че дрениращия съд който в крайна сметка сложих доста го "изпилих" от към параметри / 5литра тенджера под налягане, 2.5л е течността нужна за колектора и тръбите до съда, и още 1л. за остатък и въздух 1.5л, който се оказа достатъчен да поеме разширението на антифриза при нагряването/ сложил съм и една прозрачна тръбичка която да показва нивото на антифриза не съм я затягал и трябваше да се изхлузи , ако налягане се повиши при около бар / по моя преценка / :) , но нямаше проблеми.
Andri01 - майстор
Въздуха в ДС трябва да поеме разширението при загряване така,че налягането в системата да не се повишава. Изключвам хидростатичното налягане. Даже на ДС трябва да махнеш щатния клапан ,да остане само отвора.
saraneron - специалист
Препоръките за малки системи Дрейн бег /до няколко панела/ от големите производители е системата да е затворена ,никакви дупчици ,от там се губи течност от изпарение ,ако е затворена става вечна!!!Колегата ще сподели ли как се справи с обезвъздушаването?
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 131

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: