• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 21
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Bultiger - специалист
Колеги, ясно ми е за тръбите, не исках да ви изнервям с наивни неща, с пластмасовите с алуминиева вложка знам как се работи - медните ще трябва да се спояват, неръждаемите гофри нямам идея...иначе мислех независимо какви са тръбите да сложа UPS.
Колега LazarGanev какъв панел имаш впредвид че ще е достатъчен за 200лт бойлер
http://www.viessmann.bg/bg/mnogofamilni ... 100-F.html
или този
http://www.viessmann.bg/bg/mnogofamilni ... 200-F.html
Нищо не казахте за Бошовете Bosch Solar 7000 TF, 5000 TF, здрави животни били, ама и два пъти по-скъпи от Висман в момента ?
Иначе да - за бойлера реших - ще поръчам на С.Шишков с две серпентини в долната част, но ще искам да са с по-голям диаметър на тръбата - 3/4" или 1" че с 1/2" ми се струва несериозно...само дето разликата в цената 150/200 лт за такъв модел е има няма 750 лв :-D на Теси и Елдом...хм...ами да кажем че не ми харесва това че 200лт бойлер с две серпентини тежи 70кг...
LazarGanev - "Велик майстор"
Bosch Solar 5000 TF не е двойно по-скъп от 100F, а с около 20%, като принципно са на приблизително еднакви цени, просто в момента Висмана е в яка промоция. И четирите панела за които питаш са достатъчни за 200л бойлер. Ще сгрешиш за двете интегрирани серпентини, ама нямам желание да споря - обяснявал съм го поне 10 пъти, не мога да го правя във всяка тема :) . Интересни критерии ползваш за избор на серпентинен бойлер - най-вече с теглото ме претрепа, остана само по цвят да го поръчаш. Не гледай килограмите, ами
1. Площта и мощността на двете серпентини
2. Дебелината и вида на изолацията (чувал съм за тънка ватичка при СШ :? )
3. Разположението на серпентините, на нагревателя, на датчиците, присъединителните отвори
4. Вида и качеството на антикорозионната защита
5. Сервизна мрежа
Bultiger - специалист
:) И цвят съм избрал колега...розоФФ :), шегувам се разбира се - то ще е на закрито и невидимо място така че ... теглото е пряко свързано с дебелината на мат'ряла, това ми беше идеята, площта на серпентините на С.Шишков е малка - това го знам от тях 6м дължина на 1/2" дава пряко сили 0.3квм, което според мен не е добре, шуменските са с около 0.8 (150/200 лт). Ще прочета доводите ти за долна + долна серпентина, и ще реша, сервизната мрежа - ми горещо се надявам да не я ползвам, затова ми се иска неръждаем... то при слабата вода в Ботевград емайлирания ще си живее достатъчно...а този бойлер, който си споменал в предния пост: http://www.tesy.com/bg/products/visokoo ... _f40_tp2_/ има ли конкретно предимсто или просто го даваш като пример ?
trace74 - специалист
Аз съм с бойлер на Св. Шишков, нераждъвейка - 150 литра с долна серпентина /чисто соларен/ и свързан към него последователно 80 литров Ariston Shape premium /който ако има нужда доподгрява водата от соларния/ и мога да ти кажа, че няма никакъв проблем със серпентината на бойлера на Шишков, топлоотдаването е чудесно. Към бойлера съм с 2 колектора Bosch 7000 TF и Bosch 4000 TF, последователно свързани, като причината да сложа вторият малък колектор беше за да компенсирам твърде дългият тръбен път. Определено сбърках тъй като в последните дни системата към 17 часа достига максимума на зададените от управлението 85 градуса на бойлера, след което помпата спира и Т на колекторите става моментално 130 градуса. Засега системата е ОК, но това я товари излишно и все някъде ще подаде. Дори днес до 15 часа преди да завали в София Т на соларния бойлер беше 70 градуса. Определено ако можех сега да взема решение бих увеличил размера на бойлера на поне 250 литра, помисли и ти по този въпрос, защото по-добре 250 литра на 50 градуса отколкото 150 на 85 градуса като дори този последователно вързан при мен бойлер не може да спаси ситуацията. Другото нещо, за което бих те посъветвал да помислиш е за качествено управление. Управлението ми е Bosch b100sol, което по някакъв алгоритъм следи процеса и автоматично регулира оборотите на помпата. С други думи при зададена делта Т 10 градуса между панела и бойлера, ако има слънце помпата работи на нормални обороти, но ако се появи облак управлението вижда,че делта Т пада и сваля оборотите на помпата като се стреми да запази делта Т и по този начин системата не работи на цикли. Делта Т трабява да падне чак под 5 градуса за да спре помпата , но в повечето случай до тогава слънцето е изгряло и се чува как оборотите на помпата отново се увеличават. Със сигурност без цикли на спиране и тръгване системата работи по-добре.
Отново за бойлера на Св. Шишков , серпентината отдава добре, за мен там няма проблем, проблема е изолацията. Предварително го помолих да си доплатя за качествена изолация , но имаше места където пипаш горещия бойлер и не усещаш нищо , но и места където пари, така че се наложи да го изолирам отгоре с допълнителна 50мм листова изолация R-flex тъй като бойлера е в сервизно помещение и не се вижда, това изолиране имаше поразителен ефект. За панелите на Bosch , мога да кажа само хубави неща въпреки сравнително високата им цена. Ако те интересува нещо по-конкретно, питай :-D
LazarGanev - "Велик майстор"
ТОВА е една от алтернативите - долните серпентини са добре, но обърни внимание на площта на горната серпентина при Теси и Елдом - разликата е достатъчна за да направи единия неподходящ за комбинация с газов котел. А пък тези всички изводи в лицевата част на бойлера и тръбите, които ще излязат от там стоят много добре, независимо дали е розав или бозав :-D
kuuuuuul - майстор
На истина,на Шишков слабото място е изолацията,не мога да го разбера прави хубав скъп бойлер,а икономисва от най евтиното, изолацията :-D за това трябва да се добави още.
Bultiger - специалист
..мда, 0.35 квм при Елдом-а...по площ на серпентините Шуменските водят...долна/ горна серп : 0.9/0,6 за 200 лт модели... и много странно на 150 лт - поне според тая страница
http://www.sunsystem.bg/bg/slanchevi-te ... .php?id=54
долна/ горна 0.74/1.4 кв.м ...т.е. - парното ми което ще е на горната ще се шири с 1.4 квм серпентина...мхм..не помня дали споменах, но парното ми работи на ниска температура - зимата "вдигам" макс 60 градуса - в най-студените дни...обикновено работи на 40-50 градуса...а през нощта само тлее 30 - 40 градуса макс. От тая гледна точка - това май йдва предимство - по-голямата повърхност на горната серпентина ще доведе до по-бързо загряване на горния обем на бРойлера - т.е. времето за сгряване от парното ще е по-малко, макар и за водата само в горната половина
Хм пък СШ с лоша изолация...не че е проблем да го опаковам в нещо допълнотелно ама несериозно е наистина на бойлер за 1к лв да спестиш 5лв от изолация. А колега ганев ти наистина ли повярва че държа на външния вид на бойлера - няма такова нещо :cool: ще е на затвпрено и закрито, искам да си върши работата и да не дава дефекти, че меко казано ми е писнало да слагам, махам, ремонтирам "тучове" :-D
LazarGanev - "Велик майстор"
Bultiger написа:
и много странно на 150 лт - поне според тая страница
http://www.sunsystem.bg/bg/slanchevi-te ... .php?id=54
долна/ горна 0.74/1.4 кв.м ...т.е. - парното ми което ще е на горната ще се шири с 1.4 квм серпентина...мхм..не помня дали споменах, но парното ми работи на ниска температура - зимата "вдигам" макс 60 градуса - в най-студените дни...обикновено работи на 40-50 градуса...а през нощта само тлее 30 - 40 градуса макс.
Просто печатна грешка - написано е 1.4 вместо 0.4. Няма как да се съберат толкова големи серпентини в 150л бойлер, пък и горната е обикновено по-малка от долната, пък и като погледнеш редицата на числата - всичко говори за 0.4м2 горна серпентина.
За цвета се бъзикам :)
kuuuuuul - майстор
30-40гр на котела :shock:,че ти си готов за ТП :lol:
Bultiger - специалист
Хм...прочете ми мислите :) - ТП-то ще го правя в бъдеще, до 2-3 години ако е рекъл господ...така ме е яд че накачих климатици на стойност колкото че и над термопомпата...ама човек узрява трудно...поне аз де :-D ...имаме подземна рИка в двора ... вода - вода ще е.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 21

Тема "Соларна система в проект - моля за мнения" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: