• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 21
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Bultiger - специалист
Христос воскресе колеги :)
пожелавам на вас и всички около вас много здраве, щастие и любов :)
Така така, значи съм напипал идеята...при горна/долна серпентина малко ощетяваме втория източник - в моя случай - парното, за сметка на солара...ами - смятам че при мен с 200 лт бойлер ще се получи добре - ако да кажем към 80-100 лт вода се загряват в горната част на бойлера от парното - ще са ми достатъчни...бойлера с мантел ще ползва парното в по-голяма степен, но аз не съм убеден че моето парно няма да се "претовари" с примерно 150 или 200 лт вода, които тряба да подгрява...ще ми вдигне разхода на дърва мхмх
kuuuuuul - майстор
Ето една графика как се затоплят двата бойлера, 150л хоризонтален с две серпентини ниско долу и 80л с медна серпентина на фланеца/купена готова/.

Прикачен файл

7.5.2013.JPG
Bultiger - специалист
Ха, сега някой да подскаже и за управлението, на мен ми се ще с едно такова да управлявам и соларната система и парното при нормална работа а при прегряване на бРойлера да вкл помпата на парното и тя да охлажда системата...от последното не знам дали има смисъл, при условие че виждам че в повечето управления има вградена някаква ф-я "Защита от прегряване"
Ето ги фаворитите ми до момента:

Technogama - но може да командва само една помпа и нагревател до 2.5 Кв

Tesy - и това е за една помпа

Intiel - това е за две помпи, но като гледам е с три датчика, и може би става въпрос за 2 помпи в един и същи кръг - на соларния панел, а не за два изтночника, мхмх...освен това - нещо много дефекти давали - четох тук.

Бойлера почти съм решил, че ще е тоя Sunsystem Серия SN - 200лт за Tesy - не знам, днес дефектира на тъщата - на няма и три години ...80литров, без серпентини хм...от неръждавейка и С.Шишков почти се отказах - много голяма е разликата в цените - 1700 лв за 200 лт, при това с по-лоша изолация, по-слаби серпентини и (предполагам) без предвидени места за датчици - много компромиси стават струва ми се. Ама утре - за всеки случай ще им звънна пак да ги питам дали могат да ми направят нещо като SN на Сънсистем т.е. - 1" серпентини, средноразположен нагревател, и места за датчици - горе, долу и по средата и ако кажат че става без фрапиращо повишение на цената - може и да ме обърнат в тяхна полза.
syncho - майстор
Ако вземеш на Елдом бойлер с ЕК управление ще си решиш проблема и с управлението на отоплението.
Bultiger - специалист
Имаш впредввид този: http://www.eldominvest.com/bg/product/28.html - с комбинирано електронно управление ?
syncho - майстор
Да за този става въпрос.
Bultiger - специалист
Мхм, така си е ... добър е за моите нужди, само 3 неща ме пристесняват
1. Нагревателя му е долу...всъщност - не съвсем долу - но не е по средата като при Sunsystem SN серията.
2. Ще трябва да взема нерАждавейка :) - поне по това дето го пише в сайта - неръждавейката има по-голяма площ на серпентините...не знам дали от съобразяване с по-лошото топлоотдаване на същата или нещо друго Емайлираните им са Горна/Долна серпентина - 0.86/0.35 Квм, нераждащите са 1.15/0.5 КВм това пише в сайта и в техническите характеристики от pdf-a отдолу, но в инструкцията за експлоатация пише че за 200 литровите , независимо неръждавейка или емайл са, площите са 0.86/0.35 Квм, което е леко противоречиво, затова пак ще им звъня за да искам точна и сигурна информация, кое е вярното...в смисъл - няма да им сипя 1.7к лв за нещо дето няма да си върши добре работата
3. ТЕГЛОТО :):):) - ...маскари такива как може 200лт бойлер да тежи 55 кила бре...от ламарина за капачки ли са го направили.

Това управление има доста функции, дали е надеждно?
Панелите - утре ще ходя до ЕРАТО...3бр - ако ми харесат....и те така те :)

Изображение

Изображение
kuuuuuul - майстор
Така като го гледам този бойлер за горната серпентина е оставено около 1/3 от обема :? Какво правиме зимата?
Bultiger - специалист
A...то това е картинка...може и по-добре да е - ама може и по-зле да е :) ...Sunsystem-ския е по-добре откъм разположение...поне са му направили разрез на сайта им - да се види.
Bultiger - специалист
Колеги, кажете си мнението за този двоен диференциален термостат:

http://solar.proxel-bg.com/products_ddt.html

всъщност не съм сигурен дали горния или неговия по-голям брат ще ми свърши работа:
http://solar.proxel-bg.com/products_mtc4.html

интересува ме най-вече дали производителя е надежден и ще мога да разчитам на изделието им ?

...хехехее...колегата syncho май трябва да е запознат струва ми се :)
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 21

Тема "Соларна система в проект - моля за мнения" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: