• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 21
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Bultiger - специалист
Ха здравейте, успях най-накрая да се регистрирам в този толкова полезен форум. Ще се прави ремонт на банята и покрай това реших да ощетя енергото и да монтирам соларна система за БГВ. Мястото е Ботевград. От месец ровя и чета, събрах и няколко оферти, спрял съм се на една, фирмата няма да споменавам но е това:

- Бойлер - Sunsystem 150 лт, мантел + серпентина, емайлиран
- Плосък соларен колектор Viessman Vitosol 100F 2.3м2
- Управление + помпена група Oventrop Regusol EL-130 1"

Това са основните неща, другото няма значение мисля.

- Бойлера го искам с мантел защото имам парно, което е отворена система и мисля че добре се връзва като ефективност. Много ми се иска бРойлера да е неръждавейка но за съжаление не правят такива Sunsystems...всъщност склонен съм да взема неръждавейка с две серпантини. От изчетеното стигнах до извода че бойлерите на Светлю Шишков са "дъ бест" (10г. гаранция дават хората) от неръждавейките, но от няколко фирми ми споменаха, че не се компановат добре със соларни панели, поради малката мощност на серпантините...което ме доведе до извес(т)на комуникация със светлюшишковците... и мхм, за съжаление наистина се оказват слаби серпантините им. Имат лт. бойлер с две серпантини в волната част - навити една в друга...обаче са тънки 1/2"...с дължина 6м. Казаха ми че мощността на всяка от тях е 10 kW при 80-90 градуса...мхм, моето парно работи на макс 60 зимата. Площта на такава серпантина излиза около мин.0.2 / макс 0.4кв.м в зависимост от дебелината на ртръбата а серпентината на бойлера на Sunsystems е 0.8кв.м. То при С.Шишков бих могъл да поръчам бойлер с по-големи серпентини - така казаха, забравих да попитам дали ще искат да направят с мантел и серпентина, но пък предполагам че цената му ще дойде над два пъти повече от гореспоменатия на Sunsystems.
Чуденката ми за бойлера е дали си заслужава инвестицията неръждаемия бойлер, при условие че водата в Ботевград е доста слаба и основния проблем с раздуването на емайлирания бойлер няма да го има - т.е. - би трябвало да "кара" дълго време?

- Соларния колектор, първоначално бяхме писали Sunsystems 2.7кв.м, впоследствие по съвет на колега реших да е Viessman - сега дори са на промоционална цена и идват съвсем малко по-скъпи от нашенските. Четох тук за Bosch Solar 7000 TF, 5000 TF че били яки машини, но пък идват почти двойно по-скъпи от Viessman - какво ще ме посъветвате - да инвестирам ли в такъв ?
Прочетох също така че поради високата си мощност Бош колекторите имат склонност да прегряват бойлерите...аз принципно имам възможност да монтирам и 200лт, но ми се струва много голям и едва ли ще го ползваме пълноценно...освен това претоварва система та "финансово" също. Защитата от прегряване от фирмата ми казаха че може да се реализира с термоуправляем контактор, който да включва помпата на парното и тя да отнема от температурата на бойлера - звучи ми разумно и лесно изпълнимо.

- Помпената група + управлние на Oventrop - някой ползва ли такава, как се представя, за фирмата знам само че е немска, не съм чел отзиви?

- Имам и климатици, като единия може също да се комбинира с тая система, ама бойлер с 3 серпантини, нещо ми се струва overloaded :)

Ta това е за момента, системата се надявам до месец - два да е вече в действие, така че - приемам всякакви мнения и препоръки от вас относно гореописаните компоненти, иска ми се да стане "балансирана" отвсякъде система - оптимална като цена/качество/ефективност и работа ... и ви благодаря предварително :partyman:
kuuuuuul - майстор
Моя бойлер е 150л хоризонтален с две серпентини на Шишков,не съм забелязал да има проблеми.От моя скромен опит до сега съм стигнал до извода че в соларна битова с-ма трябва да се вложат минимум средства.По високата цена изобщо не означава пропорционално увеличение на добитата енергия.С два обикновени колектора/турски 600лв/ 3.6м2 стоплят без проблем 150+80=230л а от по миналата есен добавих още един за 200лв не устоях на офертата./в момента я има пак/ ето ти и графика как се загрява големия.

Прикачен файл

бойлер 1.5.2013.JPG
alsted - майстор
+1
Слаба серпентина ми звучи несериозно. Съществено предимство на "мантел" пред серпентина - също. Конкретни данни в киловати ... :wink: Ако си реалист, не би трябвало да изключваш "малка доза" самохвалство за реклама ... Моята препоръка - минимална цена и максимална контактна повърхност както на колекторите, така и на топлообменника в бойлера. Лично съм привърженик на "правените". Повече на лични, че сега ще ме отсвирят професионалистите :wink:
syncho - майстор
Не знам кой те е убедил да слагаш Viessman, но определено не е прав. Има къде къде по-евтини варианти, които вършат същата работа. Ако все пак ти се плаща за марка вземи си ги. Същото и с управление на Oventrop... помпената им група от друга страна е доста добра и ти я препоръчвам. Управление можеш да ползваш на Техногама - доста са добри и са на изключително разумни цени. Относно бойлера това с мантела не мисля, че е добро решение, защото няма да можеш да дадеш възможност на колекторите да работят, когато печката/котела/тец ти топли бойлера - ще имаш неусвоена безплатна енергия. Сложи си бойлер с две серпентини и моята препоръка е да сложиш на Елдом, защото от опит ти казвам, че Сънсистем имат проблем с гаранционното обслужване. Това с "дъ бест" на Светльо Шишков ми се струва малко преувеличено, но няма да коментирам, защото са лични мои размисли и страсти.
Bultiger - специалист
Благодаря за мненията колеги :partyman:
С два обикновени колектора/турски 600лв/ 3.6м2 стоплят без проблем 150+80=230л а от по миналата есен добавих още един за 200лв не устоях на офертата.
Колега Kuuuul, (не знам дали уцелих броя на u-тата :), коя е фирмата, която предлага колектори на такива цени? По принцип от фирмата ми оферираха колектор на Sunsystem - 2.7кв.м...за Viessmann ме упъти един колега, който е с такъв, казва че са си правени в немско и че са качествени, а цената им в момента е намалена и са малко по-скъпи от тези на Sunsystem, затова реших такъв...от друга страна колегата ми казва също че зимата няма никой в соларната инсталация :) Преди малко рових пак из форума и видях един колега, който е сложил два колектора по такъв начин, че да хваща и "сутрешното" слънце...аз преди да прочета това и сам се досетих, гледайки как до около 10 - 10.30 сутрнта имам сянка от комините на покрива - т.е. ако колектора е обърнат на Юг ще "стартира" след горепосочените часове - т.е. едно 2 - 2.5 часа загубени...мхмх, което при ниска цена на панела оправдава да "олъщиш" един и на изток :)
Слаба серпентина ми звучи несериозно. Съществено предимство на "мантел" пред серпентина - също. Конкретни данни в киловати ... :wink: Ако си реалист, не би трябвало да изключваш "малка доза" самохвалство за реклама ... Моята препоръка - минимална цена и максимална контактна повърхност както на колекторите, така и на топлообменника в бойлера. Лично съм привърженик на "правените". Повече на лични, че сега ще ме отсвирят професионалистите
Колега alsted, не мога да отговоря на лЪ.сЪ. - то :) нов съм още - явно считан за млад и зелен :) Мощности на мантела и серпантината не са дали - само площи - 0.8кв.м серпантина / 0.94кв.м - мантел ... доста след теб завърших ТМЕ-то - 94-та...аз също съм привърженик на правените неща, ама искат много време и "ръка" :) ако искаш дай един тел. на лични да поговорим че главата ми полека, полека пламва ... и колкото по-чета толкова повече се обърквам :)

Колга syncho ако имаша конкретни неща впредвид - давай ги на лични - аз няма да ти отговоря, но ще ти звънна по телефона :)

Значи - като обобщение - бойлерите на С.Шишков са си ок...мхмх...ма много по-малка площта пък...явно обаче става и така, съгласен да инвестирам повече в свестен бойлер, сменял съм много пъти, знам за какво става въпрос и не ми се иска да се случва често :) и да - мантела ще направи "disable" дори на малкото топло, което може да дойде от колектора зимата, а на парното не би трябвало да му е проблем да работи ефективно на горната серпантина, макара че ще загрява само горния обем на бойлера...мхмх.

:) така като гледам - ако продължавам да чета, май ще взема и сам да си направя системата :) но има много неща, които не знам и вероятно ще омажа работата. Има едно нещо което ме гложди и още не съм прочел отговора му - а то е - защо трябва соларната система да е под налягане ? Предполагам че за да може да се достигнат по-високи темепратури без да заври флуида...хм....щото моето парно е отворена система с помпа и разширителен съд в най-високата точка и си работи идеално ?
Стана дълго ама... :rolleyes:
idunno - специалист
Комбинацията Wiesmann и Оventrop е отлична.Mалко повече пари но си заслужават, особено управлението на Oventrop(Resol).Нормално е да има хора, които да препоръчат интиел и китайски колектори, но те просто са евтини и си остават ... евтини. :)
LazarGanev - "Велик майстор"
В момента Viessmann е на невероятно ниска цена, така че изобщо няма какво да говорим за Sunsystem, ама изобщо! Все едно да сравняваш кон и магаре. Щом мястото не ти е проблем, сложи си бойлер 200л и си решаваш всички проблеми. Мантела не е добро решение, 150л бойлер - също.
kuuuuuul - майстор
Офертата е на Ерато 217лв +помпа,при такава цена не си заслужава да си правиш сам,остават ти диф.термостат-80лв,тръба с ал.вложка с фитинги и изолация 100-120лв,винкел-50лв,тенджера алпака за разширителен съд-10лв :lol: ,възвратна клапа-10лв,автом.обезвъздушител-10лв до тук 710лв кажи ги 800лв и щом си дошъл в този форум би трябвало да се справиш сам.Това е просто най евтиния вариант който при мене работи от години.Ако имаш излишни пари има екстри всякакви и на горе няма граница.Двата часа които ще загубиш сутринта може да наваксаш следобед като ги завъртиш леко на запад.По отношение на серпентините моето мнение е обратно на това на специалистите и съм привърженик на серпентина в серпентина но да не го подхващаме пак,прецени си сам кое как, кога и колко вода ще стопли и кой вариант ще те устрои.
П.П.Сега видях цените на Viessmann 1200-1700лв :shock: и това ако е евтино :rolleyes:
Bultiger - специалист
Хм - не - към 700 лв е този, който писах в началото на темата...не знам, със сигурност ще се справя - парното сам съм го правил, ама после "фината настройка" ми куца...ориентирането на колекторите, от управлението си нямам идея...а тръбите с алуминиева вложка ще издържат ли на напъна? Някой ги беше описал като непрофесионални, ама според мен - стига да удържат на температурата - би трябвало да са по-добре откъм изолационни свойства - все пак топлината трябва да отива в бойУера а не обратно в околната среда, ама това е друга тема.
А иначе - да имам място и 200лт бойлер да сложа, ама ще трябва да вържа 2 колектора... и ако го реша, инсталацията се оскъпява доста...мхм
syncho - майстор
Bultiger написа:
...а тръбите с алуминиева вложка ще издържат ли на напъна? Някой ги беше описал като непрофесионални, ама според мен - стига да удържат на температурата - би трябвало да са по-добре откъм изолационни свойствa...
ох главата почва да ме боли... повярвай на хората. Не само, че са непрофесионални, ами направо са си забранени за такъв тип инсталация. В никакъв случай няма да издържат на температурата. С тръбите не прави никакъв компромис - или мед или гъвкава неръждавейка. За другите неща... просто си харесай един вариант и действай, че колкото повече го мислиш и акъли приемаш толкова повече ще се разубедиш изобщо да го правиш. Единствено се откажи от мантела, че наистина си е грешка.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 21

Тема "Соларна система в проект - моля за мнения" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: