• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
saraneron - специалист
kalin72 написа:
Входа е от страната на наклона, изхода е най-високо. Панелите са вързани с обикновени водопроводни фитинги - нипел -муфа -нипел.
Между другото, от системата не се чува никакъв звук, работи безшумно. Това дали е признак, че някъде има проблем, защото четох, че шума от падащата вода в резервоара е голям...Имам към 40 литра вода в системата, като дрейнбек съда е пълен 2/3, когато помпата не работи, и 1/3, когато работи.
Шумът зависи от това как се излива водата в доп.съд ,ако се стича по стените няма да го чуваш , ако се излива като от чешма в кофа , да ,зависи и от дебита и скороста на помпата,изолацията на съда.Как ги сметна 40 литра , колко е дълъг тръбния път и какво сечение имат тръбите,малко множко ми се вижда . При спряла помпа в доп. съд имаш около 20 литра (2/3) от 33 литра ,другите 20 по тръбите и серпентината трябва да са?Така ли е?Ще имаш известно време докато я настроиш на оптимално,макар за различните сезони да се налага промяна на ъгала на колекторите и скоростта на помпата,примерно.Изолацията на трасето и доп.съд е много важна да е максимално допустимата!
kalin72 - майстор
Ами тези 40 литра ги налях през дрейнбек съда - не са точно толкова вече, обезвъздушавах помпата..но са между 35 и 39 литра, и да, в него има 20-25 литра, останалите са в серпентината - 11 литра, и по тръбите - 25 мм, остатъка. Ще снимам днес или утре, и ще кача снимките тук, да добиете представа кое как е.
Съда ми не е изолиран все още, както и част от тръбите, това също допринася за недостатъчната температура в бойлера :)
saraneron - специалист
Andri01 написа:
kalin72 написа:
Входа е от страната на наклона, изхода е най-високо. Панелите са вързани с обикновени водопроводни фитинги - нипел -муфа -нипел.
Между другото, от системата не се чува никакъв звук, работи безшумно. Това дали е признак, че някъде има проблем, защото четох, че шума от падащата вода в резервоара е голям...Имам към 40 литра вода в системата, като дрейнбек съда е пълен 2/3, когато помпата не работи, и 1/3, когато работи.
Системата ми е същия тип. водата от СК влиза в съда ниско долу-винаги е под нивото на течността и нямам никакъв шум. Системата си работи идеално,само водата/ дестилирана / много е замърсена. Промивах преди време цялата инсталация ,но.. !Явно серпентините на 2-та бойлера пускат. Съда е емайлиран,връзките са неръждавейка. От фирмата ми казаха,че били почистени след направата ,ама май само по документи. Мътилката е много фина ,отделя се чрез утаяване или с филтър 150 микрона.
Андро ,има ли малка дупчица в горния край на тръбата в допълнителният съд ?Ако няма ,интересно как се самоизточва,трябва да дрпа въздъх от някъде?
Последна промяна от saraneron на чет юли 18, 2013 5:24 pm, променено общо 1 път.
saraneron - специалист
kalin72 написа:
Ами тези 40 литра ги налях през дрейнбек съда - не са точно толкова вече, обезвъздушавах помпата..но са между 35 и 39 литра, и да, в него има 20-25 литра, останалите са в серпентината - 11 литра, и по тръбите - 25 мм, остатъка. Ще снимам днес или утре, и ще кача снимките тук, да добиете представа кое как е.
Съда ми не е изолиран все още, както и част от тръбите, това също допринася за недостатъчната температура в бойлера :)
Изолацията е много важна ,къде е допълнителният съд като разположение по денивелация и колко е денивелацията(водният стълб) на системата ,има ли (есове ),криви учасръци на тръбното трасе с пропадане?
Andri01 - майстор
Андро ,има ли малка дупчица в горния край на тръбата в допълнителният съд ?Ако няма ,интересно как се самоизточва,трябва да дрпа въздъх от някъде?[/quote]
В горния край на съда имам 3-к: там е вързан нивомера и имам сложена тръбичка 6мм. към едно шише.Тя обаче само се изпотява малко,никога не е кондензирала вода в шишето.А то е отворено към атмосферата. Съда според мене трябва да е с минимална вместимост-толкова,колкото е работната течност плюс 1-2литра. Той все пак поглъща малко от топлината след СК,макар и изолиран.
kalin72 - майстор
Тръбния път не е много дълъг, 6 метра, чупки има една от стаята към покрива. От дрейнбек съда до горния край на колектора има не повече от 2 метра и 50 см.
Ето и малко снимки, дано стане по-ясно. В процес на прибиране на кабелите съм, затова е малко разхвърляно...
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
kalin72 - майстор
Нещо не ми харесват връзките между колекторите...с какво да заместя нипелите и муфата? Разстоянието между два колектора е много малко, около 10 см, и няма възможност да се увеличи...Ще ми се да е някаква гъвкава връзка...
Andri01 - майстор
kalin72 написа:
Нещо не ми харесват връзките между колекторите...с какво да заместя нипелите и муфата? Разстоянието между два колектора е много малко, около 10 см, и няма възможност да се увеличи...Ще ми се да е някаква гъвкава връзка...
Гофрирана неръждавейка,тя е с две гайки в края.
kalin72 - майстор
Лошо, ако е с гайки, защото ще трябва да оставя нипелите, и все е тая...а и за по-малко от 10 см разстояние..
Andri01 - майстор
kalin72 написа:
Лошо, ако е с гайки, защото ще трябва да оставя нипелите, и все е тая...а и за по-малко от 10 см разстояние..
Изходите не са ли 1/2" ? Гайките се навиват направо на тях. Моите са така.Вземаш към300мм. дължина,правиш нещо подобно на буквата"Омега",ако не можеш да ги свържеш направо на 10-те см.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 14

Тема "Изграждане на слънчева система за отопление." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: