Най - вълнуващия въпрос зимно време.
catpat - специалист
Здравейте,

Понеже нуждите ми от топла вода растат е време да взема втори бойлер. Сега имам един бойлер 120л. с една серпентина, зимата вързана към котела, лятото към колектор. Искам да взема втори бойлер с 2 серпентини, едната да е за колектора, целогодишно, а втората към котела, серпентината на сегашния бойлер също към котела. Топлата вода от стария бойлер ще се подава на входа - студената на новия бойлер т.е. ще са последователни. Целта ми е да се подгрява първо единия бойлер, след това втория като лятото разчитам на колектори.
Как може да стане това и как ще се управлява?
komstiza - специалист
Нещо не мога да ти схвана идеята.И двата бойлера ще са вързани постоянно за котела,а само единия към колектора ли?
Energyx - специалист
Мен ако питаш, направи следното.
Съществуващият бойлер отдели само за слънчев, като напълниш инсталацията с разтвор на пропилен-гликол. Така ще работи целогодишно. С отделна помпа и диференциален регулатор за температура. Купи втори бойлер с една серпентина, свързана само с котела и с втори диференциален регулатор котел-бойлер. Първият бойлер да подава на входа на студената вода на втория. Така ще усвояваш всичко от слънцето, а доподгряването ще е от котела или на ток на нощна тарифа през неотоплителния сезон.
LazarGanev - "Велик майстор"
Най-чистия начин е да купиш направо бойлер 200л с 2 серпентини и да добавиш още един панел. Така през лятото ще се топли целия бойлер, а през зимата ще се доподгрява само горната половина. Стария бойлер можеш да продадеш. Ако бюджета не ти харесва има различни варианти, но всичките са с някакъв компромис. Това обаче, което си намислил - да топлиш с котела първия бойлер не е добре.. Колко литра мислиш да е втория?
catpat - специалист
Мисля да е 120л неръждаем. Един в Костенец ги прави с две серпентини за 600лв.
Старият бойлер искам да запазя, защото също е неръждавейка.
Обмислям и варианта да взема още един колектор.
LazarGanev - "Велик майстор"
Уф, не се занимавай с глупости:
1. гаражно производство на цената на марковото.
2. на 120 л бойлер няма как да се съберат 2 достатъчно големи серпентини, освен ако не са интегрирани, а това не е добре за соларен бойлер
3. самото наличие на 2 бойлера усложнява схемата на свързване. Трябва първия да е соларен, втория към котела, но за да добавиш още един панел трябва да имаш и помпа за рецилкулация между двата бойлера, иначе панелите ще прегряват
Вместо да даваш 600лв за 120л бойлер със съмнително качество си вземи за 750лв бойлер 200л и си направи системта като хората.
http://www.tesy.com/bg/products/visokoo ... _f40_tp2_/
Вярно че неръждаемите ще ги ползваш цял живот, но каква е ползата като цял живот ще се мъчиш :) ? При индиректното подгряване (със серпентини) живота на бойлера се удължава много. Основните проблеми с бойлерите са по ел.частта.
catpat - специалист
Неръждаемите са доста по-скъпи. Като взема втори колектор, колекторите ще са свързани със серпентините в двата бойлера, а втората, в новия бойлер към котела. Колекторите ще загреят първо единия бойлер, а след това втория. Зимата, ако има слънце, пак така, но колкото успеят, а котела ще доподгрява.
Но до тогава?
komstiza - специалист
Колекторите трябва да са горе долу според потреблението,иначе какво ще правиш с излишната топла вода?
Повечето бойлери с 2 серпентини не са добре направени тъй като едната серпентина грее само горе високо и е доста малка.
Най-добрия вариант ако си взимаш още един бойлер е то той да е с една серпентина.
Свържи единия към колектора,другия към котела.Зимата водата от този от колектора да влиза в свързания с котела.
catpat - специалист
добре, споделете ми тогава как според вас е най-удачно да постъпя за увелича обема на топлата вода, да използвам котела и да използвам и слънцето?
LazarGanev - "Велик майстор"
komstiza написа:
Колекторите трябва да са горе долу според потреблението,иначе какво ще правиш с излишната топла вода?
Повечето бойлери с 2 серпентини не са добре направени тъй като едната серпентина грее само горе високо и е доста малка.
Най-добрия вариант ако си взимаш още един бойлер е то той да е с една серпентина.
Свържи единия към колектора,другия към котела.Зимата водата от този от колектора да влиза в свързания с котела.
Да де, ама по-интересно е лятото - колекторите спрямо единия бойлер ли да са изчислени или спрямо двата?
Ако е спрямо цялото количество вода, а загряваме само единия бойлер, той ще прегрява, а другия от който черпим няма да чува, ако няма принудителна рециркулация с помпа между двата. Ако соларите загряват и двата бойлера, като смята catpat, то ще има проблеми след доподгряване - късно ще тръгва соларната помпа и влошаване КПД на соларната инсталация. Много "акота", много проблеми заради желанието да завещаеш неръждаеми бойлери на внуците. А те дали ще радват на 40-50 годишни антики :) ? Ако ме послушаш и си вземеш еднообемен бойлер няма да има нужда от никакви гимнастики - панелите подгряват целия обем, а котела или ел. нагревателя доподгрява само горната част, двете системи не си пречат, усвояваш максимално слънчева енергия, бързо се изплащат инвестицията, пък след 15-20 години ако се скапе бойлера може да си купиш нов, ако дотогава не сме преминали на мини ядрени реакторчета в мазето. :)

Тема "Колектор, котел, бойлер 1 серпентина и бойлер с 2 серпентини" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: