• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 65
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
s_s1 - специалист
От около 2 години се заглеждам и чета презентации за котли, които горят дърва, въглища, стърготини, дървесен чипс, пелети, семки, костилки, слама и зърнени храни.

Но тази зима котела на дърва, който ползвам сдаде фронта и останахме на студено. Опитах бързо да си купя някакъв всегоривен котел, но не можах нищо налично да намеря. Затова временно купих най-малкия модел на Бош за да доизкарам сезона и сега го подарих на приятел за вилата му.

Отново ми предстои за купувам котел. Живея в село, в което почти всяка зима няколко денонощия оставаме без ел. захранване и затрупани от виелицата. Около мен има дърводобивни цехове и мога евтино да купувам дървени стърготини и дървесен чипс. Имам място в което да складирам и просушавам горивото.

Отоплителния сезон при нас е от края на септември до средата на май.

Имам инсталирана мощност в 4 радиатора от около 7 кв., сега ще свържа и малка лира за баня, имам и 2 бойлера 200 и 80 литра.

Пробвал съм при средно дневна външна темп. -5С до -9С да включа ел. нагревател 6 кв. Темп на водата е от 65С до 80С.

Какъв котел с каква мощност и марка/модел ще ми препоръчате?
Radoslaw - специалист
здравейте,отскоро съм тук ,мойе да се каже даже от днес.още дори не мога да се ориентирам.но това за всегоривните котли ,ми е доста познато.от доста отдавна тарся такива котли,по точно е да се каже горелки.В европа доста отдавна ги ползват ,виждам даже че има и внос в Българиа ,но цените са фантастични.но да споделя това ,което е полезно за нас българина ,беднягата в европа.повече от 6-7 години ,се ползват така ,наречените универсални горелки ,които могат да горят наистина всичко талаш ,чипс ,стърготини естествено въглища и пелети.Горелката ,може да се монтират на всеки съществуващ котел или на нов.
шоп - майстор
Съветвам те да се огледаш за руски чугунени котли. Тежки, здрави, непретенциозни откъм тяга на комина и гориво. Обикновенно има варианти за въглища и за дърва, като вторите са с по-голям отвор на вратата. Вземи си такъв. След като ще гориш разнородни горива и талаш те съветвам да си вземеш котел с доста завишена мошност от предишният. В голямия котел можеш да сложиш и малко и много гориво. Не уточняваш дали искаш горелка за талаша, но при честата липса на ток бягай далече от всякакви електроники. Система работеща на гравитация е ОК. Аз се отоплявам с КЧМ-5, 45 киловата, който е почти 2 пъти по-мощен от нуждите ми, но съм много доволен, защото е всеяден, включително и за отопление с 4-5 чувала талаш на ден. Грее над 1 тон вода в системата

За съжаление за моя котел вече не мога да намеря резервни секции за да го удължа и горя метровици.
Radoslaw - специалист
добре де, да добавя и аз няколко думи.Не би ли искал да си напалниш бункера с талаш да зададеш точно на тази електроника ,няколко данни и след тов поне няколко дни да не пипаш.нещо като с пелетите само че на 1о кратно по ниска цена.Доскоро талаша го изхварляха, ,добре че се появиха производителите на пелети че започнаха да го искупуват.
s_s1 - специалист
Radoslaw написа:
добре де, да добавя и аз няколко думи.Не би ли искал да си напалниш бункера с талаш да зададеш точно на тази електроника ,няколко данни и след тов поне няколко дни да не пипаш.нещо като с пелетите само че на 1о кратно по ниска цена.Доскоро талаша го изхварляха, ,добре че се появиха производителите на пелети че започнаха да го искупуват.


Да нещо такова ми трябва. Бих искал ръчно да подавам дърва, но пелети, талаш и дървесен чипс-автоматизирано.
AntonBM - специалист
Нямам преки впечатления от работата на тези комбинирани котли, но съм попадал на машини с прилични цени. Виж тук и тук.
Модел Agro-15 ми изглежда най-близо до това, което търсиш. Цената обаче е 5315 лв. с ДДС. Ако се разровя може да намеря и нещо по-евтино, но по-важно е да намериш човек, който е ползвал такъв котел, за да ти разкаже от първа ръка как се държат.
s_s1 - специалист
Да освен дефро има и доста други предложения:

http://www.sunsystem.bg/bg/otoplenie/details.php?id=156

http://www.todiinj.com/kostrzewa.htm

http://www.erato.bg/otoplenie/bg/produc ... cle_id=178, но няма автоматично запалване все още. От Ерато ми казаха, че през май месец /който мина/ ще презентират такъв с автоматична запалка, а през юни ми казаха, че разработвали принципно нов всегоривен котел, който щял да влезе в производство август и бъде презентиран на есенния пловдивски панаир.
шоп - майстор
Аз не бих дал четрицифрена съма за ламаринен котел!

Вземи си чугунен и ако не го оставиш да замръзне ще те надживее:-)
LazarGanev - "Велик майстор"
Аз пък не бих дал четирицифрена сума за чугунен котел и нямам нужда да ме надживяват вещи като чугунения ми котел, Волгата в гаража на дядо ми, старата дървена дограма на панелката, чугуненото казанче в тоалетната, пералнята Перла 04, Печката Мечта и хладилникът Мраз на баба ми, дървените бъчви на дядо ми и други спомени от соца. По темата - за мене чугуненият котел в днешно време има повече минуси, отколкото плюсове - отживял си е времето. Още повече ако е тежък, руски, непретенцоиозен към комина и преоразмерен. Но това си е мое мнение. Само имайте предвид, че колкото е по-непретенциозен към комина, толкова по-горещи са изгорелите газове и толкова по-ниско е КПД. Ако гориш калпави и евтини въглища това няма голямо значение, но ако гориш качествено, скъпо и висококалорично гориво - високият КПД е от голямо значение. Чугунените котли са по-устойчиви на високотемпературната жар на въглищата, но имат по-малка топлообменна повърхност (както чугунените радиатори), което ги прави по-неподходящи за пелетна горелка, а това е голям недостатък в днешно време. Всеки да решава за себе си.
s_s1 - специалист
шоп написа:
Аз не бих дал четрицифрена съма за ламаринен котел!

Вземи си чугунен и ако не го оставиш да замръзне ще те надживее:-)

Всички котли имат 4 цифрени левови изражения, с изключение на електро котлите, но там сметката за ток може да е 4 цифрена...

А какво е Вашето предложение?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 65

Тема "Всегоривни котли" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: