• 1
  • 49
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • 65
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
6osi6 - майстор
n.ganev написа:
Дори е задължително.

От схемата се вижда, че е задължително. Под нея има и забележка - да не се вързва заземяването към нулата.Само че, кое е задължително, да се върже към котела, или към заземителен кабел :?
LazarGanev написа:
Не само че може, но и трябва, независимо дали системата е дву- или трипроводна!
Това значи за всички двигатели само със син и кафяв кабел, ако синият е нула, освен към нулата на мрежата се свързват и към заземяването, така ли е :?
Последна промяна от 6osi6 на чет май 07, 2015 8:09 pm, променено общо 3 пъти.
Radoslaw - специалист
Обикновенно всички монофазни двигатели се захранват,трипроводно.Но това е така ,когато линията от захранващото ти табло е също трипроводна.Едва ли при теб в къщи ,имаш прокарана такава линия.Когато липсва такава линия се използва защитно зануляване.Довечера ,ще отворя моя контролер( и той е полски) и макар ,че не е като твоя ,ще видя ,как е вързан.
6osi6 - майстор
Radoslaw написа:
това е така ,когато линията от захранващото ти табло е също трипроводна. Едва ли при теб в къщи, имаш прокарана такава линия.
Контролерът съм го поръчал без кутия. Когато идва с кутия изглежда така
Прикачен файл:
Untitled.png
1 е канал за кабел на задвижката за вентила. 2 и 3 са помпите за ЦО и БГВ. 4 и 5 са изходните букси за мотора на хранилката и вентилатора. 6 е буксата за захранващия кабел с предпазител 3А с три проводника, като тази
http://www.technolife.bg/userfiles/prod ... _18255.jpg
Ще трябва да се пробива дупка в земята и после набиване желязо или тръба 1.5-2 м. и връзване
LazarGanev - "Велик майстор"
Ползвай си зануляване на корпусите, защо си усложняваш живота?
6osi6 - майстор
LazarGanev написа:
Ползвай си зануляване на корпусите, защо си усложняваш живота?
Разбрах. Значи връзвам към тялото на котела.
Благодаря за отговорите.
n.ganev - майстор
6osi6, при изградена трипроводна инсталация / монофазна / се предполага че има ДТЗ / дефектно токова защита / която от своя страна изисква нулата и допълнителното заземяване да не се омесват НИКЪДЕ. В белите страни това се изпълнява отдавна и за това хората указват това на схемите на всички ел. апаратури. Друг е въпроса че унас вече проектантите задължително така проектират че да има ДТЗ, НО има това едно голямо НО те в проектите си залагат изпълнение на инсталацията с т.нар. мостов проводник положен в гофре което от своя страна е един голям смях защото производителите на ДТЗ изришно забраняват такава комбинация . Защо ли? Ами много просто - изолацията на мостовака е така да се каже найлон и той се полага само в мазилка като презумцията е че самата мазилка охлажда проводника при натоварване. Какво се случва в гофрето? - при по-голям товар и съответно загряване на мостовака изолацията се скапва и при допир на нулата със земното ДТЗ задейства / изключва / и се почва едно попържане и накрая една скъпа защита се шунтира и започва да играе ролята на обикновен АП от 5лв. и отива на майната му вложеният труд и средства за допълнителна земно и трипроводна линия. Ако инсталацията ти е двупроводна просто си зануляваш уредите и си готов.
6osi6 - майстор
n.ganev написа:
Ако инсталацията ти е двупроводна просто си зануляваш уредите и си готов.
ganev, тук инсталацията е двупроподна. Обаче, котела с горелката под него стана голям кютук. Около 500 кг.
Прикачен файл:
DSCF2829.JPG
DSCF2829.JPG (79.72 KиБ) Видяна 1471 пъти
При лошо време са изгаряли електроуреди. Мислех, че "заземяване" към котела ще върши работа, но щом казваш... :?
n.ganev - майстор
Нека не излиза реклама но при монтаж на пелетна горелка си позволявам за тези пари на този продукт http://www.sono.bg/index.php?id=75&category=31 да го предложа като бонус на клиентите защото никой не удовлетворява желанието на клиента да бъде покрита някаква гаранция при смущения на ел. захранването. Е аз първоначално се изших и си го купих от магазин на ТМТ за 17 пари :lol: ама нали някой трябва изиграе първи ролята на отец Прецакий :lol: Баси - що пък да не съм аз. Но много пъти съм писал, че нещо което не съм видял как се държи не го предлагам на клиенти.
n.ganev - майстор
Има и друг http://www.sono.bg/index.php?id=74&category=31 но и той е с 80% нагоре в търговската мрежа.
6osi6 - майстор
n.ganev написа:
Има и друг http://www.sono.bg/index.php?id=74&category=31 но и той е с 80% нагоре в търговската мрежа.
Мерси. Първото ще свърши работа.
В контролера има филтър срещу смущения.
  • 1
  • 49
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • 65

Тема "Всегоривни котли" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: