• 1
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 65
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
s_s1 - специалист
boyukliev написа:
Ss1, интересно ми стана ,това което описваш е всъщност алгоритъма на работа на електрониката (логиката), но не разбрах добре две неща:
1. Управлението по температурна крива нали не е единствената възможност? при Дефро го има същото (следи 4 точки по кривата, две над нулата и две под, за всяка една можеш да му дадеш различно отклонение), но може да му кажеш, че искаш само по стаен термостат, тогава той игнорира външния датчик и работи само по вътрешния, не по крива. Предполагам и на Фузи Ложика е така.
2. Относно четирипътния - няма ли в сетингите настройка на минималната температура на връщащата вода, всъщност защо питам, не може да няма. Е, ако му дадеш 60 градуса, както се препоръчва на лепенка залепена отстрани на котела (Дефро), ТОГАВА четирипътния, след като котела стигне минималната темп. за отваряне включване на помпата (или ако е на паралелни помпи - на двете помпи, на БГВ и на инсталацията), те тръгват, съответно след малко на входа на котела идва хладка вода и веднага четирипътният затваря пътя към инсталацията и системата почва да върти през шунта- изход вход, като клапана полека започва да отваря нагоре, следейки температурата на входа. Понеже при мен инсталацията е бая голяма, а по мои сметки котела е на ръба на нужната ми мощност, аз му свалям температурата на връщащата - правя я 45 градуса и този процес на игра на четирипътния да пуска по малко, докато загрее системата и отвори до 100% отнема само няколко часа (когато навън е над 0), при по-студено - не знам, ще е повече.
Е, при теб не можеш ли да играеш с този параметър - температура на връщащата?
А дали има конденз.... Сигурно, иначе едва ли изрично щеше да пише с червено отстрани не друго, а точно за това - Увага!!!


Управлението на котела по крива "уедър" е единия от трите възможни начина за ползването му.
Вторият е задаване на константна температура на Ткот.
И третия е летен-топли бойлер БГВ.
В първите 2 режима може да се задава приоритет на бойлер БГВ, който аз не ползвам т.к. бойлер БГВ ми е свързан като радиатор, т.к. нямам втора циркулационна помпа.
В менюто, до което имам достъп няма настройка за мин. темп. на входящата в котела вода. Има меню сервиз, но не знам как се влиза там.
Няма конденз, нито на дърва, нито на пелети. На дърва тогава, когато направи темп. на стайния термостат и котела е пълен с дърва все още необгорели /вечер в 23 часа стайния термостат превключва на "нощ", а аз към 24 пълня котела и си лягам/ тогава започват да кондензират газовете но в кюнците на комина. Но около горивната камера конденз няма дори и при първоначално запалване на котел със студена вода.
6osi6 - майстор
Radoslaw написа:
Помолиха те да споделиш малко повече за въглищата и цените. Откъде могат да се намерят
В България няма въглищен прах подходящ за битов котел. В Осогово е 80 лв. за 20 тона, съдържанието на прах под 0,5 мм. трябва да е не повече от 10%. Не се знае колко е. Влагата за стоманен трябва да е под 10%. Не се знае колко е. За чугунен, под 15%. От Лом в 20 тона донбаски въглища 0 - 22 мм. са 220 - 280 лева.
За битови нужди може да се ползват въглищните пелети на мина Бела вода, след предварително изсушаване. Влагата им е 18%. Препоръчаният минимум от производителите за чугунен котел е 15%. Съдържанието на пепел - 2% над минимума препоръчан от някои производители - 17%. Калоричност по-висока от пелети и орехи - 4900 cal/g; Калоричност 21 000 J/g.
s_s1 - специалист
Вдъхновен от темата "Разход на пелети!" реших да направя замерване какво побира бункера на моя котел и колко време може да работи без човешка намеса. Заредих 80 кг костилки от вишни е 17 и нещо кг орехови черупки, което обаче като обемно съотношение е 2/1 костилки /черупки. Тези 97 и нещо кг. ме топлиха в продължение на 4 денонощия, близо 100 часа. Външната темп варираше от -1С до +5С.
filmatoplo - майстор
Браво,1 кило на час,то без пари.
Radoslaw - специалист
Хубавото си е хубаво.s_s1 с твоя контролер не можеш ли да настроиш котела по часови зони.Или тези настройки са ти в сервизни.Беше написал ,че не си влизал в тях.Да наистина те са с парола и би трябвало да се внимава ,защото може да се блокира работата на контролера.
s_s1 - специалист
Ще продължа с котела и стайния термостат/програматор/СТ. Това последното представлява 1 джаджа, която се настройва в кой час и ден на седмицата каква температура да поддържа и всичко това е направено с 1 контакт м/у 2 проводника. Или още по-просто написано: като не си достигнал зададената темп. в помещението контакта е затворен, а като я достигне-отворен.
Като монтирах котела си оставих стария СТ купуван в началото на този век, защото повече от 10 години беше работил безотказно и най-вече защото ако го бях сменил на стената щеше да остане петно с няколко цвята бои. :-D
При стария ми котел /Линг 25Д/ СТ като затвори веригата направо включваше нагнетателния вентилатор и същия се изключваше при достигане на зададената темп.на котела или при изключването на веригата на СТ.
Сегашния котел се управлява от същия този СТ, като на менюто му/на дисплея се изписва :термостат уес или ноу. От менюто му се задава при СТ ноу с колко градуса да намали Трад. Аз съм задал 15С. Или ако Трад е 55С, при достигане на зададената темп. в помещенията СТ разкача веригата и котела от 4-пътния вентил регулира Трад на 40 С.
Аз съм задал от 06-23ч. "дневна" 22С и от 23-06ч. нощна 18С. Лошото е при този котел, че помпите винаги работят, консумират енергия, износват се и т.н.т. Няма опция да се изключат. Или поне я няма в потребителското меня, а аз нямам достъп до сервизното.
Здравейте на всички,пиша първо мнение и го правя в тази тема на колегата s_s1,понеже ми предстои и на мен изработване на система,аз съм решил изцяло нова с медни тръби,понеже старата е с черни тръби и навремето баща ми е правил да захрани само старата ми къща,но вече има и пристройка залепена до нея ,и общата площ става вече около 180 м2 ,и ще монтирам и нов котел понеже стария не става вече,и бойлер към системата искам да включа....
Изчетох цялата тема на един дъх-много интересна,адмирации на filmatoplo,Radoslaw,LazarGanev и много много други компетентни помагачи,за напътствията!
Моята съдба е сходна с s_s1,а именно често спира тока и хич не може да се разчита на електричеството и за това търся котел,който да гори предимно дърва и въглища,но и да може да му се върже пелетна горелка-знае ли се.Знам че ако си купя котел на твърдо гориво(проста чугунена печка),не пиролизен на тврдо или пелет,съответния няма да има кпд-то на пиролизния,но за мен най-важен е факта,че тока е непостоянен.
За котел съм се насочил към Viadrus U26 37.5kW(ако ми дойде голям има какво да вържа още-гараж,замислен за механа,мазе пригодено за правене на вино..),който е с възможност за монтаж на пелетна горелка,има и други по които се загледах-един модел на Дефро...,отворен съм и за предложения от ваша страна,но тока ме ограничава до ниво чугунена печка,която да може да гори с дни на дърва или въглища,независима от ток и своевременно с възможност за монтаж на пелетна горелка!
Няколко въпроса и относно свързването на системата посредством 4 пътен вентил със задвижка,системата както и колегата s_s1 ще я правя с приятел,но имащ понятие от топлотехника.В темата са постнати доста схеми и клипчета няколко,полезни много и горе долу дори аз добих представа как трябва да се направи подвързването на котела..
Интерсува ме следното нещо като първо:
-на кой от четирите края на вентила,трябва да се върже буферния съд,аз съм решил да го подвържа след последния радиатор на горния етаж(на магистралата изход от котела) на горния етаж на пристройкат,а съответно изхода от буферния съд от тавана надолу да обере всички изходи от радиаторите и в съответния край на четрипътния и в котела.Другото което мисля е да ползвам бойлера като буферен съд,но той ще се намира долу ниско при котела в мазето и съответно от него обаче дали ще е необходимо баепасно да се изнесе тръба на тавана на най-високата част от системата при евентуален проблем да избие на атмосфера...,също самия малък кръг не ми се изясни много връзката с големия(при колите ясно върти вдига температура термостата отваря и всичко е ок завърта и големия,дали и тук ще е нещо подобно!?),но ще попрегледам пак схемите ма те и с технически знаци указано всичко и със съкращения на наименования...мъка!
Засега толкова,благодаря предварително за евентуални напътствия и отговори на въпросите ми!?
Поздрави!
s_s1 - специалист
Ако монтираш вентил с ел. задвижка при спиране на ел. енергия трябва да имаш вариант да го отвориш принудително.
За буфера има много схеми на свързване постнати из форума. Във всички случаи той се връзва на "малкия" кръг.
Почти всички комбинирани неща са за сметка на по-нисък КПД. Сигурно е така и при Виадруса. Аз не съм запознат, но мисля, че за преход от пелети на дърва трябва да се смени вратичка на котела. Колегите ще пишат по-компетентно.
Ами точно така,нали и твоя 4 пътен има опция принудително да се отвори,то със сигурност ще се добавят 1-2 помпи за кръговете и UPS,свързан и с акумулатор,така че време за реакция ще имам преди да кипне всичко,но в крайна сметка тока е несигурна работа поне вкъщи!
За буфера ще се поразровя за схеми,ма пък търсачката на форума е слаба работа та за туй задавам въпроси,ше пробвам и с гугълската.Относно Виадруса така е да-монтаж на долната врата,която е специално пригодена за монтажа т.е. друга ако решиш да монтираш,поне според това което съм чел за модела и постнати снимки тук там на котела с и без горелката...
Събирам инфо преди да се заема с всичко,а на вас s_s1 адмирации за начинанието описано в темата и поздравления за хубавия котел :partyman:
6osi6 - майстор
s_s1 написа:
аз нямам достъп до сервизното.

http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=& ... 9003,d.bGQ


Достъпът до сервизните параметри е ограничен с парола. След въвеждане на правилната парола, достъпът се
разблокира за период от 10 минути без натискане на бутоните.
Сервизната парола е зададената температура на котела в меню КОТЕЛ / НАСТРОЙКИ и 3 букви "EST".
Пример: Ако зададената температура на котела в меню КОТЕЛ/ НАСТРОЙКИ е 60°C , паролата ще бъде: „60EST"

18.5 Програми за време
Регулаторът е снабден с часовник и календар. Благодарение на това е възможно програмирането на работата на
отделните компоненти от отоплителния кръг в зависимост от актуалния час и ден от седмицата. Датата и часът не се
губят при спиране на тока, тъй като регулаторът е снабден с батерия, която трябва да се сменя на всеки 2 години.
Програмирането се осъществява в менюто на дадения кръг (например за битова гореща вода, отопление, буфер) и за
всеки компонент – по същия начин.
Избор на ден от седмицата. След влизане в меню „Времева програма” денят от седмицата пулсира. С бутоните – стрелки
трябва да се избере денят, който искаме да зададем или само да проверим настройките на програмата.
Програмиране. След избиране на ден от седмицата и потвърждаване с бутон „ENTER” започва да пулсира индикаторът
за актуално програмирания час, същевременно се показва същият час, а до него се показва икона, изобразяваща
актуално избраната часова зона (символът слънце означава комфортна температура, символът луна означава
икономична температура). За да се премине към следващия час, трябва да се натисне стрелката надолу (икономична
температура) или стрелката нагоре (комфортна температура). Ако целият ден вече е програмиран съгласно нашето
желание, трябва да се натисне бутон „ENTER”. След потвърждаване на промените (или анулиране) започва да пулсира
денят от седмицата.
18. Експлоатация 119. Опростено меню
На графиката е представен пример за програмиран ден от седмицата.
• Икономична температура 00:00 до 6:00
• Комфортна температура 6:00 до 9:00
• икономична температура od 9:00 до 18:00
• Комфортна температура od 18:00 до 24:00
Пример за програмиране на седмицата
ВНИМАНИЕ!! Стойностите на комфортна и икономична температура се задават в меню НАСТРОЙКИ и могат да бъдат
различни за всеки от кръговете. За да действа времевата програма, трябва също да се включи времевата програма в
меню НАСТРОЙКИ.
  • 1
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 65

Тема "Всегоривни котли" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: